"26" вересня 2013 р. м. Київ К/9991/48241/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Степашка О.І., Федорова М. О.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова група "Інтерпап" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова група "Інтерпап" (далі - ТОВ "Торгова група "Інтерпап") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (далі - ДПІ у Голосіївському районі м. Києва) в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року позов ТОВ "Торгова група "Інтерпап" задоволено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2012 року апеляційну скаргу ДПІ у Голосіївському районі м. Києва залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року - без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями суду першої та апеляційної інстанції ДПІ у Голосіївському районі м. Києва подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2012 року та направити справу на новий розгляд.
ТОВ "Торгова група "Інтерпап" подало до суду письмові заперечення на касаційну скаргу ДПІ у Голосіївському районі м. Києва.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
ДПІ в Голосіївському районі міста Києва було проведено камеральну перевірку ТОВ «Торгова група «Інтерпап». За результатами перевірки складено акт №2689/15/125 від 22 вересня 2011 року.
В акті перевірки встановлено порушення позивачем пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового Кодексу України, а саме несвоєчасне подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за ІІ квартал 2011 року.
На підставі висновків перевірки ДПІ у Голосіївському районі м. Києва було прийнято податкове повідомлення-рішення №0025071510 від 05 жовтня 2011 року, яким до позивача, на підставі пункту 120.1 ст. 120 Податкового Кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020, 00 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «Торгова група «Інтерпап» до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва 08 серпня 2011 року, засобами електронного зв'язку в електронній формі було подано податкову декларацію з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 року. Листом від 11 серпня 2011 року №4190/15/10/111 ДПІ в Голосіївському районі м. Києва повідомила позивача, що податкова декларація не визнана як податкова звітність, в зв'язку з відсутністю позивача за місцезнаходженням.
01 вересня 2011 року ТОВ «Торгова група «Інтерпап» було повторно засобами електронного зв'язку направлено в електронній формі податкову декларацію з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 року.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податковою декларацією є документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Пунктом 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями п. 46.5 ст. 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Поняття обов'язкових реквізитів наведено у п. 48.2 ст. 48 Податкового кодексу України, згідно якого - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Пунктом 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України визначено перелік обов'язкових реквізитів податкової декларації: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Згідно із п. 48.5 ст. 48 ПК України податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку.
Відповідно до пп. 49.8 ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що декларації з податку на прибуток підприємств за ІІ квартал 2011 року підписані уповноваженою особою позивача, скріплені печаткою та місять інші обов'язкові реквізити. Зазначені декларації забезпечують вільне читання тексту, в них відсутні підчистки, помарки, виправлення та дописки, в них немає тексту або цифр, які неможливо прочитати внаслідок пошкодження аркушів, їх потертості, залиття чорнилом чи іншою рідиною. Декларації мають заповненими (або прокресленими) всі рядки.
Крім того, відповідно до п. 6 підрозділу 10 р. XX Податкового кодексу України не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому календарних кварталах 2011 року.
Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку щодо безпідставності та неправомірності прийняття податкового повідомлення - рішення від 05 жовтня 2011 року №0025071510 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ТОВ "Торгова група "Інтерпап".
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович
О.І. Степашко
М. О. Федоров