09 вересня 2013 року справа № 823/2820/13-а
09 год. 15 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Гаращенка В.В.,
при секретарі - Шалько І.П.,
за участю:
представника позивача: не з'явився;
представника відповідача: Артеменка О.О. - за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері фінансових послуг до кредитної спілки «Федерація» про стягнення коштів,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просить стягнути з кредитної спілки «Федерація» 3400 грн. штрафу.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами перевірки діяльності відповідача встановлено порушення вимоги Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» в результаті чого застосовано штраф в розмірі 3400 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Відповідач проти адміністративного позову заперечив, пославшись на дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, що унеможливлює нарахування штрафу.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАСУ розгляд справи здійснено у письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 №1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія фінансових послуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг;
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Статтею 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати заходи впливу, та накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього закону.
Державною комісією з регулювання у сфері ринків фінансових послуг України проведено перевірку діяльності відповідача, за результатами якої складено акт від 06.03.2013 №19/15/3.
За порушення відповідачем вимог Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та на підставі акту перевірки національною комісією, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про фінансові послуги від 27.03.2013 №43/15/3.
Відповідно до резолютивної частини постанови відповідача зобов'язано повідомити в термін до 08.05.2013 про сплату штрафу або про відмову в сплаті та надати копії підтверджуючих документів.
13.03.2013 відповідачеві надіслано листа (вих. №2233/15-8) з актом про порушення (підтвердження про відправлення акта - копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 18.03.2013).
02.04.2013 відповідачу надіслано листа з постановою про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг (підтвердження про відправлення постанови - копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 05.04.2013.
Суду не надано доказів того, що постанова про застосування штрафних санкцій за порушення вимог законодавства про фінансові послуги від 27.03.2013 №43/15/3 оскаржена в судовому порядку чи є скасованою, а тому є чинною та підлягає до виконання.
Таким чином, вимоги національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг є законними та обґрунтованими.
Відносно посилання представника відповідача на порушення справи про банкрутство КС «Федерація» суд зазначає, що згідно зі ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Стаття 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлює, зокрема, заборону нараховувати протягом дії мораторію неустойку (штраф, пеню), інші фінансові (економічні санкції) за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), стосується вимог, зобов'язань, які підпадають під поняття мораторію. Таким чином, це положення слід застосовувати у контексті ст. 1 цього Закону, де наведене саме визначення мораторію.
Отже з аналізу змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію, а отже, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення. Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням, тому штрафна санкція, ґрунтується на законі.
Враховуючи те, що строк виконання зобов'язань настав у позивача після порушення провадження у справі про банкрутство, дія мораторію на виконання цих зобов'язань не поширюється.
Нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій з усіх видів заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
В свою чергу, позивача не визнано банкрутом та не відкрито ліквідаційну процедуру.
За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з кредитної спілки «Федерація» (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Шевченка, буд. 268/2, ідентифікаційний код 33209572) на користь бюджету через Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3, ідентифікаційний код 38062828) заборгованість зі сплати штрафу в сумі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 09 вересня 2013 року.
Суддя В.В. Гаращенко