Постанова від 27.08.2013 по справі 826/7209/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 серпня 2013 року № 826/7209/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

За позовом Заступника прокурора м.Києва

до Київської міської ради

Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

за участі третіх осіб - Державного агентства земельних ресурсів України,

Головного управління Держземагентсва у м.Києві

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора м.Києва звернувся з позовом, в якому просив суд :

визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо невжиття організаційних заходів по передачі Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Державного агентства земельних ресурсів України архівної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території міста Києва, матеріалів інвентаризації земель міста (або їх копій) та створених за результатами такої інвентаризації обмінних файлів незареєстрованих земельних ділянок міста Києва, необхідних для включення до Державного фонду документації із землеустрою.

зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) передати до Державного агентства земельних ресурсів України архівну документацію із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території міста Києва, матеріали інвентаризації земель міста (або їх копії) та створені за результатами такої інвентаризації обмінні файли незареєстрованих земельних ділянок міста Києва, необхідні для включення до Державного фонду документації із землеустрою.

При цьому прокурор посилається на норми статей 2,3, 5,20,21 Закону України «Про Державний земельний кадастр», статей 25 та 32 Закону України «Про землеустрій», Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2004р. №1553 «Про затвердження Положення про Державний фонд документації із землеустрою».

В позові прокурор стверджує, що передача матеріалів інвентаризації та обмінних файлів є обов'язковою для відповідачів у відповідності до вимог вищезазначених нормативних актів.

Відповідачами позовні вимоги заперечуються з посиланням на те, що до повноважень відповідачів не належить передача копії документації з землеустрою до Державного фонду, передача оригіналів документів та будь - яких файлів нормами чинного законодавства не передбачена, інвентаризацію земель не проведено, а відповідачі не є розробниками документації з землеустрою.

Треті особи позовні вимоги підтримують з підстав, викладених у позовній заяві.

З огляду на неявку представника відповідача 2 в судове засідання 14.08.13р., розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Законом України «Про Державний земельний кадастр», який набув чинності з 1 січня 2013 року, відповідно до пункту 1 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» установлено правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.

Даним Законом визначено, що органи державної влади (крім Верховної Ради України) та органи місцевого самоврядування у строк не пізніше п'яти робочих днів після прийняття рішень про затвердження документації із землеустрою і технічної документації з оцінки земель, яка згідно з цією статтею є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, відповідно до їх компетенції засвідчені копії вказаних рішень для внесення відповідної інформації до Державного земельного кадастру. (ч. 12 статті 21) Документація із землеустрою і технічна документація з оцінки земель подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, відповідно до їх повноважень, визначених цим Законом, разом з електронним документом, що містить результати робіт із землеустрою та оцінки земель. (частини 12 та 13 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» із змінами, внесеними згідно із Законом України від 16.10.2012 р. N 5462-VI).

Підставою звернення заступника прокурора м.Києва до суду з адміністративним позовом стало відхилення заступником міського голови-секретарем Київради (лист від 22.04.2013 №225-КР-538) подання прокурора м.Києва від 18.03.2013 №05/3-89-вих-13 щодо вимог забезпечення передачі Держземагентству України архівної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території міста Києва, матеріалів інвентаризації земель міста (або їх копій) та створених за результатами такої інвентаризації обмінних файлів незареєстрованих земельних ділянок міста Києва.

Відповідно до Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 №1553, документація із землеустрою, яка включена до Державного фонду, є державною власністю. Цей фонд складається, зокрема, з регіонального фонду м. Києва, а документи цього регіонального фонду зберігаються у Київському міському головному управлінні земельних ресурсів Держземагентства, до якого копії матеріалів виконаних робіт із землеустрою, проведеного на регіональному рівні, безоплатно передає виключно розробник документації із землеустрою.

Відповідно до статті 27 Закону України „Про землеустрій", власниками документації із землеустрою виступають замовники цієї документації, а розробники такої документації відповідно до статті 32 цього Закону зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів до Державного фонду документації із землеустрою.

Суд погоджується з позицією відповідачів, що Департамент земельних ресурсів та Київська міська рада не є розробниками документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним і фізичним особам.

Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, до Державного земельного кадастру вноситься інформація лише про сформовані земельні ділянки, а формування земельних ділянок здійснюється у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, а також шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Статтею 21 Закону України „Про Державний земельний кадастр" встановлено види документації із землеустрою, що є підставою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, до якої не відноситься такий вид документації із землеустрою як матеріали інвентаризації незареєстрованих земельних ділянок. З огляду на викладене суд погоджується з позицією відповідачів, що вищезазначеними нормативними актами не передбачено існування такого виду документації із землеустрою та створення таких обмінних файлів як матеріали інвентаризації незареєстрованих земельних ділянок.

Згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, формування електронного документа, що містить результати робіт із землеустрою, покладається на виконавця робіт із землеустрою (додаток 1 до Порядку).

При цьому, відповідно до статті 24 Закону України „Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку із присвоєнням їй кадастрового номера за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Статтею 24 Закону України „Про Державний земельний кадастр" також встановлено, що Державному кадастровому реєстратору, який здійснює реєстрацію земельної ділянки, для державної реєстрації земельної ділянки подаються оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки, а також електронний документ, що містить результати робіт із землеустрою при формуванні земельної ділянки.

Натомість норми вищезазначеного Закону не передбачають передачі архівної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території міста Києва, тобто документації, яка вже існувала до моменту прийняття Закону України „Про Державний земельний кадастр".

Також норми вищезазначеного Закону не містять норм, якими змінювалося б право власності на документацію з землеустрою, створену до набрання чинності Законом та вже передану на зберігання.

Пунктом 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про Державний земельний кадастр" встановлено, що до державної реєстрації права державної чи комунальної власності на земельні ділянки формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій може здійснюватися на підставі матеріалів інвентаризації земель, проведеної у межах населених пунктів за рішенням сільських, селищних, міських рад. Матеріали інвентаризації земель у такому разі підлягають погодженню в порядку погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та затверджуються органами, які прийняли рішення про проведення інвентаризації. Формування земельних ділянок у такому порядку може здійснюватися один раз. Порядок проведення інвентаризації земель затверджується Кабінетом Міністрів України.

Прокурор та треті особи не посилалися на те, що Київською міською радою приймалось рішення про проведення інвентаризації земель міста Києва, натомість відповідачами проведення інвентаризації спростовувалося.

З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для задоволення вимог щодо передачі матеріалів інвентаризації земель міста (або їх копій) та створених за результатами такої інвентаризації обмінних файлів незареєстрованих земельних ділянок міста Києва.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян