Ухвала від 10.09.2013 по справі 285/3767/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Мозговий В.Б.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"10" вересня 2013 р. Справа № 285/3767/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Мацького Є.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області на ухвалу Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "16" серпня 2013 р. за заявою відділу Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про зміну способу і порядку виконання рішення суду ,

ВСТАНОВИВ:

Відділ державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду, зазначивши конкретну суму, яка підлягає стягненню з боржника - 843,89 грн..

Ухвалою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 16 серпня 2013 року змінено спосіб та порядок виконання рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області про зобов'язання здійснити нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни, шляхом стягнення з УПФУ в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі на користь ОСОБА_4 нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2011 року по 24 травня 2011 року в розмірі 843 грн. 89 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.

Не погодившись з вказаною ухвалою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати її та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні заяви.

Сторони в судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. У відповідності до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду від 07.06.2011 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. НовоградВолинський Новоград-Волинського району Житьомирської області здійснити нарахування та виплату щомісячного підвищення у розмірі надбавки до пенсії ОСОБА_4, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2011 року по 24 травня 2011 року.

На виконання постанови Новоград-Волинського міськрайонного суду від 07.06.2011 року судом першої інстанції виданий виконавчий лист № 2-а-1161/11, яким позивачем для примусового виконання поданий до відділу ДВС Новоград-Волинського МУЮ.

19.07.2013 року за №3988/06 до відділу ДВС надійшов лист боржника про проведення перерахунку доплати до пенсії з 01.01.2011 року по 24.05.2011 року у сумі 843,89 грн. та про неможливість добровільного виконання рішення суду, тому що доплата буде виплачена за умови наявного фінансування з Державного бюджету України. Це мотивовано тим, що згідно з п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» в 2012-2013 роках норми та положення окремих статей базових законів застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роіки.

Відповідно до ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту, або відстрочити, розстрочити, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може лише у виняткових випадках.

З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Вирішуючи питання щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення колегія суддів звертає увагу на те, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган. З огляду на те, що виконання постанови суду першої інстанції носить зобов'язальний характер, у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника.

Виходячи з положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 03 серпня 2011 року №845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення порядку його стягнення, оскільки вони не наділені повноваженнями робити їх перерахунок.

Кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України, тобто стягнення відповідних сум за рішенням суду.

Колегія суддів вважає, що з огляду на положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання, а саме шляхом стягнення конкретної суми зазначеної в рішенні суду.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "16" серпня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак Є.М. Мацький

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області вул.Єрьоменка, 16,м. Новоград-Волинський,Житомирська область,11700