Головуючий у 1 інстанції - Грищенко Є.І.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
06 вересня 2013 року справа №805/8390/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Сухарька М.Г., Карпушової О.В., секретар судового засідання Святодух О.Б., з участю представників позивача Манерової Ю.В., Бондаренко С.В., Лень І.О., представника відповідача Дзюба Д.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Донецька залізниця" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2013 року у справі № 805/8390/13-а за позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 27 вимоги Державної фінансової інспекції у Донецькій області від 09.04.2013 року №05-05.1-10-14/3915,-
Позивач Державне підприємство "Донецька залізниця" (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Донецькій області (далі - відповідач) про скасування пункту 27 вимоги Державної фінансової інспекції у Донецькій області від 09.04.2013 року №05-05.1-10-14/3915.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2013 року у задоволенні позовних вимог позивачу було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову суду, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що відповідно до п. 2.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2012 року проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01.04. 2010 року по 01.10.2012 року.
За результатами ревізії складено акт від 26.02.2013 року № 05.1-16/01, який підписано залізницею із запереченнями, а 09.04.2013 року відповідач направив вимогу щодо усунення порушень № 05-05.1-10-14/3915.
В пункті 27 оскаржуваної вимоги зазначено, що в ході ревізії встановлено порушення п. 1 „Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, п. 4-а „Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту України", затвердженого наказом Укрзалізниці від 12.03.2009 року № 171-Ц та п. 4а „Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту України", затвердженого наказом Укрзалізниці від 24.03.2011 року № 098-Ц, п. 3.6 Колективного договору локомотивного депо Красний Лиман на 2009 рік, додатку № 3 до колективного договору, укладеного між керівництвом та трудовим колективом локомотивного депо Красний Лиман ДП «Донецької залізниці», зареєстрованого виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради від 15.05.2009 року № 37 зі змінами та доповненнями, якими передбачено, що встановлення та виплати доплати за шкідливі умови праці вищевказаним працівникам проводиться тільки при умовах атестації робочого місця, встановлено необґрунтоване нарахування та виплата доплати за шкідливі умови праці працівникам Локомотивного депо Красний Лиман на загальну суму 148 381,83 гри, та як наслідок, зайве нарахування та перерахування єдиного соціального внеску на суму 48 795,76 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 197 177,59 грн., у зв'язку з чим до стягнення підлягає 148381,83 грн. зайво виплачених виплат з осіб, які їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 127, 136 КЗпП України; в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставних виплатах коштів на суму 148 381,83 грн. шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду та повернути зайво сплачені кошти у сумі 48 795,76 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів).
Акт не відповідає дійсності, так як локомотивним депо Красний Лиман не порушувався пункт 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442, згідно якого атестація проводиться на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому, тому що правовою основою для проведення атестації робочих місць за умовами праці є чинні законодавчі та нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, а саме Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списки виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, тощо. Оскільки професії «Старший майстер локомотивного депо», «Майстер локомотивного депо» та «Бригадир локомотивного депо» не передбачені жодними із зазначених вище нормативних актів, тобто відповідно до вимог чинного законодавства не належать до категорії із шкідливими і важкими умовами праці, проведення атестації робочих місць за умовами праці на відповідних робочих місцях не вимагається.
Локомотивним депо Красний Лиман не порушувався п. 4а „Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту України ", затвердженого наказом Укрзалізниці від 12.03.2009 року №171-Ц та п. 4а „Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту України", затвердженого наказом Укрзалізниці від 24.03.2011 року №098-Ц, тому що цими пунктами надається «право керівникам підприємств, організацій та відокремлених підрозділів, за погодженням із профспілковими комітетами: а) встановлювати майстрам, начальникам дільниць та цехів, професіоналам, фахівцям та технічним службовцям при їх роботі на дільницях, у цехах і на виробництвах, де більше половини чисельності робітників отримують доплати за шкідливі умови праці, доплати в розмірі до 12 відсотків, а особливо шкідливі умови праці - до 24 відсотків посадового окладу. Конкретний розмір доплат визначається за результатами атестації робочого місця вказаного працівника;
Тобто, дана доплата не є доплатою за виконання роботи із важкими і шкідливими умовами праці, яка надається згідно пункту 1 «Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту», а за керівництво працівниками, які отримують таку доплату, при умові наявності більше половини таких працівників, право на доплату яким підтверджено результатами атестації.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до п. 2.7 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції на IV квартал 2012 року проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Донецька залізниця" за період з 01.04.2010 року по 01.10.2012 року, якою встановлено ряд порушень та недоліків, що відображені в акті ревізії від 26.02.2013 року № 05.1-16/01, серед яких встановлено порушення п. 1 "Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, п. 4а "Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту України", затвердженого наказом Укрзалізниці від 12.03.2009 року № 171-Ц та п. 4а "Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту України", затвердженого наказом Укрзалізниці від 24.03.2011 року № 098-Ц, п. 3.6 Колективного договору локомотивного депо Красний Лиман на 2009 рік, додатку № 3 до колективного договору, укладеного між керівником та трудовим колективом локомотивного депо Красний Лиман ДП "Донецької залізниці", зареєстрованого виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради від 15.05.2009 року № 37 зі змінами та доповненнями, якими передбачено встановлення та виплати доплати за шкідливі умови праці.
Перевіркою встановлено, що згідно наказу начальника локомотивного депо № 145/ТЧ-1 від 25.01.2010 року та наказу № 2846/ТЧ від 010.10.2011 року за період з 01.04.2010 року по 30.09.2012 року проводилось нарахування доплати за шкідливі умови праці старшим майстрам, майстрам та бригадирам дільниць локомотивного депо у розмірі від 4% до 12% посадового окладу, без проведення атестації робочих місць, тобто відсутні карти умов праці на старших майстрів, майстрів та бригадирів дільниць (т.1 а.с. 102-103). Вважають, що виплати доплати за шкідливі умови праці повинні проводиться тільки при умовах атестації робочого місця, таким чином встановлено необґрунтоване нарахування та виплата доплати за шкідливі умови праці працівникам Локомотивного депо Красний Лиман на загальну суму 148 381,83 грн. та як наслідок, зайве нарахування та перерахування єдиного соціального внеску на суму 48 795,76 грн., що призвело матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 197 177,59 грн. ( т.1 а.с.70-73).
На підставі акту ревізії та відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України" фінансовою інспекцією сформовано та направлено позивачу вимогу № 05-05.1-10-14/3915 "про фінансові порушення виявлені ревізією", за змістом якої від позивача вимагається усунути виявлені ревізією порушення законодавства (т. 1 а.с.74-76).
Спірним по справі є пункт 27 вимоги Державної фінансової інспекції у Донецькій області, в якому від позивача вимагається стягнути 148381,83 грн. зайво виплачених виплат, з осіб, які їх отримали безпідставно.
Статтею 7 Закону України "Про охорону праці" встановлено, що працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.
Роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.
Статтею 9-1 Кодексу законів про працю України передбачено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.
Як вбачається з Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Пунктами 4 наказів Укрзалізниці № 171-Ц від 12.03.2009 року та № 98-Ц від 24.03.2012 року "Про вдосконалення організації заробітної плати і введення нових тарифних ставок та посадових окладів працівників залізничного транспорту" затверджені Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту, якими надано право керівникам підприємств, організацій та структурних підрозділів за погодженням із профспілковими комітетами встановлювати майстрам, начальника дільниць та цехів, професіоналам, фахівцям та технічним службовцям при їх роботі на дільницях, у цехах і на виробництвах, де більше половини чисельності робітників отримують доплати за шкідливі умови праці, доплати в розмірі до 12 %, а особливо шкідливі умови праці - до 24 % посадового окладу. Конкретний розмір доплат визначається за результатами атестації робочого місця вказаного працівника.
Позивачем не надано суду докази проведення атестації робочих місць старших майстрів, майстрів дільниць та бригадирів дільниць.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що позивач має право на призначення доплат за шкідливі умови праці, але тільки після проведення атестації робочого місця.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів вважає, що відповідачем при здійсненні державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів доведена правомірність своїх дій в прийнятті спірної пункту вимоги на підставі встановлених порушень.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Донецька залізниця" - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2013 року у справі № 805/8390/13-а за позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 27 вимоги Державної фінансової інспекції у Донецькій області від 09.04.2013 року №05-05.1-10-14/3915 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 6 вересня 2013 року, в повному обсязі складена 6 вересня 2013 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді О.В.Карпушова
М.Г.Сухарьок