Ухвала від 03.09.2013 по справі 805/8105/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2013 року справа №805/8105/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Добропільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2013 р. у справі № 805/8105/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" до Добропільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.05.2013 року №0000102200, №0000112200,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" звернулось до суду з позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державіної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.05.2013 №0000102200, №0000112200 /том 1 а.с.3-7/.

Постановою суду 1 інстанції позов задоволений. Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення Добропільської ОДПІ Донецької області ДПС від 20.05.2013 № 0000102200, яким ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 32434грн., у тому числі за основним платежем - 21623грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 10811грн. Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення Добропільської ОДПІ Донецької області ДПС від 20.05.2013 № 0000112200, яким ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 34056грн., у тому числі за основним платежем - 22704грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 11352грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 664,90 грн.

Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати та постановити нове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснений в письмовому провадженні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Добропіллявугілля" зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 25.10.2010, включено до ЄДРПОУ за кодом 37014600 /том 1 а.с.8/. Позивач здійснює діяльність на підставі Статуту в новій редакції, затвердженого рішенням зборів учасників (протокол від 22.01.2013) /том 1 а.с.9-44/. Перебуває на податковому обліку в Добропільській ОДПІ Донецької області ДПС, зареєстрований платником податку на додану вартість.

З 17.04.2013 по 23.04.2013 Добропільською ОДПІ Донецької області ДПС було проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з Товариством з обмеженою відповідальністю "Онікс-Трейд" за період з 01.08.2012 по 30.09.2012, за наслідками якої складено акт від 30.04.2013 № 258/22-1/37014600 /том 1 а.с.45-63/.

Згідно з висновком акту перевірки позивачем допущено такі порушення законодавства:

1.п.1, п. 5 ст. 203, п.1, п.2 ст. 215, п. 1 ст. 216, ч.2 ст. 228 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків та мають ознаки недійсності та недійсними - в силу припису закону. Правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб. У зв'язку з відсутністю у статутних документах ТОВ "Онікс-Трейд" пойменованого виду діяльності за КВЕД щодо надання послуг з виконання будівельних робіт і, як слідство, відповідних ліцензій на виконання будівельних робіт, товариство не мало можливості виконувати операції як з придбання, продажу, зберігання та відвантаження товарно-матеріальних цінностей, так і надання послуг чи здійснення (виконання) будь-яких, в т.ч. будівельних робіт в силу відсутності відповідного персоналу, транспортних засобів, приміщень та матеріальних ресурсів. Перевіркою. Перевіркою встановлено відсутність фактичного виконання будівельних робіт з ремонту шиферної і м'якої покрівлі з руберойду котельні №19 м. Білецьке, м. Добропілля, інвентарний №ДУ10300022555/000 з метою настання реальних наслідків. В зв'язку з тим, що угоди з виконання вищевказаних будівельних робіт є недійсними,недійсним в силу закону є і сам правочин, як такий, що не створює інших юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

2.п.44.1 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, ст.198, п.201.1 ст.201 ПКУ, в результаті чого, завищено суму податкового кредиту з податку на вартість за серпень-вересень 2012 року на суму 21623грн.

3.п.138.1 , п.138.8 ст.138 ПКУ , що призвело до завищення валових витрат на суму 108114грн., та заниження податку на прибуток за ІІІ квартал 2012 року на суму 22704грн.

15.05.2013 за вих. №1/284 на адресу Добропільської ОДПІ Донецької області ДПС позивачем направлено заперечення на висновки акту позапланової перевірки від 30.04.2013 № 258/22-1/37014600 /том 1 а.с.95-96/

Листом від 18.05.2013 вих.№6813/10/22-213 Добропільської ОДПІ Донецької області ДПС залишено заперечення ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" від 15.05.2013 на акт перевірки 30.04.2013 № 258/22-1/37014600 без задоволення, а висновки акту перевірки залишено без змін /том 1 а.с.97-100/.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:

від 20.05.2013 № 0000102200 яким ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 32434грн.(тридцять дві тисячі чотириста тридцять чотири)грн.00коп., у тому числі за основним платежем - 21623грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 10811грн. /том 1 а.с.65/,

від 20.05.2013 № 00000112200 яким ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 34056грн., у тому числі за основним платежем - 22704грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 11352грн. /том 1 а.с.64/.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до п.44.1 ст.44 ПКУ Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Згідно з п.138.1 ст.138 ПКУ Витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із:витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті:інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу;крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.

Витрати операційної діяльності включають:собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку;витрати банківських установ, до яких відносяться:а) процентні витрати за кредитно-депозитними операціями, в тому числі за кореспондентськими рахунками та коштами до запитання, цінними паперами власного обігу;б) комісійні витрати, в тому числі за кредитно-депозитними операціями, розрахунково-касове обслуговування, інкасацію та перевезення цінностей, операціями з цінними паперами, операціями на валютному ринку, операціями з довірчого управління;в) від'ємний результат (збиток) від операцій з купівлі/продажу іноземної валюти та банківських металів;г) від'ємне значення курсових різниць від переоцінки активів та зобов'язань у зв'язку зі зміною офіційного курсу національної валюти до іноземної валюти відповідно до підпункту 153.1.3 пункту 153.1 статті 153 цього Кодексу;ґ) суми страхових резервів, сформованих у порядку, передбаченому статтею 159 цього Кодексу;д) суми коштів (зборів), внесені до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;е) витрати з придбання права вимоги на виконання зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги (факторинг);є) витрати, пов'язані з реалізацією заставленого майна;ж) інші витрати, прямо пов'язані зі здійсненням банківських операцій та наданням банківських послуг;з) інші витрати, передбачені цим розділом.

Пунктом 138.8 ст.138 ПКУ визначено, що собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме:прямих матеріальних витрат;прямих витрат на оплату праці;амортизації виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; загальновиробничі витрати, які відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку;вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг;інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбання електричної енергії (включаючи реактивну).

Як вбачається з акту перевірки, підставою для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень став висновок про недійсність правочину (договору підряду), укладеного з ТОВ "Онікс-Трейд". При цьому, вказаний висновок обґрунтовано даними акту Алчевської ОДПІ Луганської області ДПС від 20.03.2013 №590/227/32898869, складеного за результатами документальної позапланової перевірки ТОВ "Онікс-Трейд" з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з контрагентами за ознаками недійсності: ТОВ "Сучасні Будівельні Технології" за червень 2012 року, ПП "САЛАН М" за червень 2012 року, ТОВ "АСАННА" за липень 2012 року, ТОВ "ТЕНТ ПЛЕТТАК" за серпень 2012 року,ТОВ "ВІСА-ГІНГЕР-ОДЕСА" за вересень 2012 року, ТОВ "ТРІО-ТРЕЙД" за жовтень 2012 року, ТОВ "ЛТФ-ВЕКТОР" за жовтень 2012 року, ТОВ "НВП ІНТЕХ" за листопад 2012 року та податку на прибуток за період з 01.04.2012 по 31.12.2012. Актом Алчевської ОДПІ встановлено, що правочини, укладені ТОВ "Онікс-Трейд" з третіми особами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб. У статутних документах ТОВ "Онікс-Трейд" відсутнє пойменований вид діяльності за КВЕД щодо надання послуг з виконання будівельних робіт і, як наслідок відсутня ліцензія на виконання будівельних робіт. Товариство не мало можливості виконувати операції як з придбання, продажу, зберігання та відвантаження товарно-матеріальних цінностей, так і надання послуг чи здійснення (виконання) будь - яких, в т.ч. будівельних робіт в силу відсутності відповідного персоналу, транспортних засобів, приміщень та матеріальних ресурсів. Також актом перевірки Алчевської ОДПІ, відповідно до заперечень представника відповідача /том 1 а.с.88/ встановлено, що ТОВ "Онікс-Трейд" створено з метою здійснення операцій без настання реальних правових наслідків, які передбачають отримання податкової вигоди у контрагентів. Фінансово-господарська діяльність ТОВ "Онікс-Трейд" здійснювалась поза межами правового поля, що у свою чергу свідчить про не набуття належним чином цивільної право-дієздатності ТОВ "Онікс-Трейд", фінансово-господарські взаємовідносини між ТОВ "Онікс-Трейд" та його вище переліченими контрагентами є недійсними (фіктивними) правочинами, та такими, що вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цими правочинами.

Суд не погоджуючись із зазначеними висновками податкового органу, виходив з наступного.

21.05.2012 Між ТОВ "Онікс-Трейд" (Підрядник) та ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" (Замовник) укладено договір підряду №21/05-1-16/7-656 /том 2 а.с.3-5/. Пунктом 1.1даного Договору визначено, що в порядку та на умовах, визначеним Договором підряду, Підрядник зобов'язується виконати ремонт шиферної і м'якої крівлі із рубіроїду котельної №19 с. Білецьке, м. Добропілля відповідно до кошторисної документації і договірної ціни, які є невід'ємною частиною, а Замовник зобов'язується прийняти і сплатити виконані роботи відповідно доданого Договору.

ТОВ "Онікс-Трейд" зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00, №705796 /том 1 а.с.79-80/. Відповідно до довідки серії АБ №395112 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій , виданої управлінням статистики у м. Алчевську Головного управління статистики у Луганській області одним із основних видом діяльності ТОВ "Онікс-Трейд" за КВЕД є будівництво будівель (45.21.1) /том 1 а.с.81-82/. ТОВ "Онікс-Трейд" перебуває на податковому обліку в Алчевській ОДПІ Луганської області ДПС / том а.с.83/, зареєстровано в якості платника податку на додану вартість /том 1 а.с.84/. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю "Онікс-Трейд" 12.10.2011 видана ліцензія серії АВ №595074 на здійснення господарської діяльності , пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, строком дії по 12.10.2016 /том 1 а.с.85-86/.

На підтвердження виконання договору підряду позивачем надано наступні документи:

- дефектний акт /том 2 а.с.6/;

- договірна ціна №1по ремонту шиферної і м'якої крівлі із рубіроїду котельної №19 с.

Білецьке, м. Добропілля / том 2 а.с.7-8/;

- локальний кошторис №1 /том 2 а.с.9-12/;

- відомість ресурсів /том 2 а.с.13-15/;

- розрахунок до локального кошторису №1 /том 2 а.с.16-18/;

- акти прийому виконаних робіт за липень 2012 року /том 2 а.с.19-21/;

- довідка вартості виконаних будівельних робіт за липень 2012 року /том 2 а.с.22/;

- розрахунок№1-2 загальновиробничих витрат до акту за липень 2012 року /том 2

а.с.23/;

- акти прийому виконаних робіт за вересень 2012 року /том 2 а.с.24-25/;

- відомість ресурсів до акту прийому за вересень 2012 / том 2 а.с.26/;

- довідка вартості виконаних будівельних робіт за вересень 2012 року /том 2 а.с.27/;

- рахунок-фактура №01/08 /том 2 а.с.29/;

- рахунок-фактура №07/09 /том 2 а.с.31/.

Оплата вартості підрядних робіт (ремонту шиферної і м'якої крівлі із рубіроїду котельної №19 с. Білецьке, м. Добропілля) підтверджена платіжними дорученнями №12955 від 27.09.2012, №271536 від 22.08.2012 /а.с.32-33/.

За наслідками господарської операції видало позивачу податкові накладні №1 від 01.08.2012 на суму 116159,42грн. у т.ч. ПДВ 19359,90грн. /том 2 а.с.28/, №9 від 07.09.2012 на суму 13577,14грн. у т.ч. ПДВ 2262,86грн./том 2 а.с.30/. Податкові накладні позивач включив до Реєстру отриманих та виданих податкових накладних за серпень-вересень 2012 року /том 2 а.с.40-246/.

Суму витрат на оплату вартості ремонту шиферної і м'якої крівлі із рубіроїду котельної №19 с.Білецьке, м. Добропілля позивач відніс до складу валових витрат по декларації за ІІІ квартал 2012рік. Суму податку на додану вартість згідно вказаних податкових накладних позивач включив до складу податкового кредиту за період серпень-вересень 2012 року, що відобразив у відповідній податковій декларації.

Положеннями ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Водночас, ч.ч. 1, 2 ст. 9 цього Закону встановлюються вимоги до первинного документу та визначена сфера застосування первинного документу.

Так, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Надані позивачем документи на підтвердження здійснення господарської операцій за договором підряду із ТОВ "Онікс-Трейд" відповідають наведеним вище вимогам до первинних документів згідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" визначений перелік правочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок (ст. 228 ЦК України): правочини, спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина) правочини, спрямовані на знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи,держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (стаття 14 Конституції України); правочини щодо відчуження викраденого майна; правочин, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права тощо.

Усі інші правочини, спрямовані на порушення інших об'єктів права, передбачені іншими нормами публічного права, не є такими, що порушують публічний порядок.

При кваліфікації правочину за статтею 228 ЦК України має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.

Відповідачем не зазначено у акті перевірки та не надано суду доказів, які б з огляду на приведені вище положення ЦК України та роз'яснення Пленуму Верховного Суду України свідчили про нікчемність правочину - договору підряду, укладеного позивачем із ТОВ "Онікс-Трейд". Також, вказаний правочин не визнавався недійсним у судовому порядку.

Суд не приймає до уваги надані відповідачем акт Алчевської ОДПІ Луганської області ДПС №590/227/32898869 від 20.03.2012 складеного за результатами документальної позапланової перевірки ТОВ "Онікс-Трейд" з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з контрагентами за ознаками недійсності: ТОВ "Сучасні Будівельні Технології" за червень 2012 року, ПП "САЛАН М" за червень 2012 року, ТОВ "АСАННА" за липень 2012 року, ТОВ "ТЕНТ ПЛЕТТАК" за серпень 2012 року,ТОВ "ВІСА-ГІНГЕР-ОДЕСА" за вересень 2012 року, ТОВ "ТРІО-ТРЕЙД" за жовтень 2012 року, ТОВ "ЛТФ-ВЕКТОР" за жовтень 2012 року, ТОВ "НВП ІНТЕХ" за листопад 2012 року та податку на прибуток за період з 01.04.2012 по 31.12.2012, яким встановлено що правочини, укладені ТОВ "Онікс-Трейд" з третіми особами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб. Оскільки, акт Алчевської ОДПІ Луганської області ДПС №590/227/32898869 від 20.03.2012 стосуються перевірки взаємовідносин між ТОВ "Онікс-Трейд" та ПП "САЛАН М", ТОВ "АСАННА",ТОВ "ТЕНТ ПЛЕТТАК",ТОВ "ВІСА-ГІНГЕР-ОДЕСА",ТОВ "ТРІО-ТРЕЙД",ТОВ "ЛТФ-ВЕКТОР",ТОВ "НВП ІНТЕХ" з якими позивач не мав безпосередніх договірних відносин. Крім того, акт Алчевської ОДПІ Луганської області ДПС №590/227/32898869 від 20.03.2012 не було надано у суду.

Як правильно дійшов висновку суд 1 інстанції відповідачем не доведено обставин, які б свідчили про нікчемність правочину укладеного між ТОВ "ДТЕК "Добропіллявугілля" та ТОВ "Онікс-Трейд".

Натомість, позивачем надано достатній об'єм документів, на підставі яких можливо зробити висновок про зв'язок витрат оплаті вартості придбаних робіт, у ТОВ "Онікс-Трейд" із господарською діяльністю ТОВ "ДТЕК "Добропіллявугілля", та, як наслідок, їх правомірне віднесення до складу валових витрат у декларації з податку на прибуток за ІІІ квартал 2012 року.

Стосовно правомірності формування позивачем податкового кредиту податку на додану вартість суд зазначає наступне.

Згідно вимог п.198.1, п.198.2, п.198.3 ст.198 право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.

Датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кредиту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.

Датою виникнення права замовника на віднесення сум до податкового кредиту з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 201.1 ст.201 ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів:а) у паперовому вигляді;б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:а) порядковий номер податкової накладної;б) дата виписування податкової накладної;в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;є) ціна постачання без урахування податку;ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;и) вид цивільно-правового договору;і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України);ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.

Виникнення у ТОВ "ДТЕК "Добропіллявугілля" права на формування податкового кредиту у серпні-вересні 2012 року, за наслідками господарських операцій з ТОВ "Онікс-Трейд" підтверджено податковими накладними №1 від 01.08.2012 на суму 116159,42грн. у т.ч. ПДВ 19359,90грн. /том 2 а.с.28/, №9 від 07.09.2012 на суму 13577,14грн. у т.ч. ПДВ 2262,86грн./том 2 а.с.30/. Податкові накладні позивач включив до Реєстру отриманих та виданих податкових накладних за серпень-вересень 2012 року /том 2 а.с.40-246/. В акті перевірки немає жодного зауваження податкового органу щодо правильності оформлення податкових накладних.

Колегія суддів погоджується з висновком суду 1 інстанції безпідставність висновків акту перевірки про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України та ЦК України та такими, що спростовуються фактичними обставинами справи, у зв'язку з чим є необґрунтованим у даному випадку донарахування податковим органом позивачу податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Таким чином вимоги позивача є обґрунтованими і судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Добропільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2013 р. у справі № 805/8105/13-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя - доповідач Ляшенко Д.В.

Судді Ястребова Л.В.

Чумак С.Ю.