Ухвала від 09.02.2009 по справі 22-а-5201/08/9104

У Х В А Л АСуддя в І-й інст. - Білоус Б.О.

Господарський суд Львівської області,

справа №2/240-7/101/5015№22-а-5201/08/9104.docСуддя-доповідач - Старунський Д.М.

Справа №22-а-5201/08/9104

Рядок статзвіту №2.15

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2009 рокусправа №22-а-5201/08/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

cудді-доповідача: Старунського Д.М.

суддів: Каралюса В.М., Заверухи О.Б.

при секретарі судового засідання: Бацика О.Р.

за участю осіб:

від позивача - Коцелко Г.В. - представники

від відповідачів - не прибули

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу

за апеляційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області

на постанову господарського суду Львівської області від 10 грудня 2007 року у справі

за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»

до Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області

про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області №2 від 25 січня 2007 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», -

ВСТАНОВИЛА:

ДТГО «Львівська залізниця» звернулося до господарського суду Львівської області з позовом, в якому просить скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області №2 від 25 січня 2007 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»., яким вилучено у позивача в дохід державного бюджету 53914, 43 грн. необґрунтовано отриманої виручки та 107828,86 грн. штрафу у зв»язку зі стягненням зборів за проведення маневрової роботи та зважування вагонів на ст.Дубно з застосуванням договірних(вільних) тарифів замість тарифів, встановлених Тарифним керівництвом №1.

В позовних вимогах покликається на п.п. 21 пункту 26 розділу 1 Тарифного керівництва №1, яким маневрова робота з вагонами на станціях, під'їзних коліях та інших місцях не загального користування на прохання відправників (одержувачів) виконується за вільними тарифами, а так само зважування й перевірка одержувачем (відправником) маси вантажів при прийманні, видачі й перевантаженні у випадках, не передбачених Правилами віднесені до видів робіт і послуг, які виконуються залізничним транспортом за вільними тарифами. Зважування, які проводились на прохання вантажовласників, Правилами не передбачені, і тому ціни за вільними тарифами застосовувались ними вірно.

Постановою господарського суду Львівської області від 10 грудня 2007 року позовні вимоги задоволено.

Прийняте рішення мотивоване тим, що договірні ціни застосовувались позивачем лише у випадках надання послуг отримувачем і відправником вантажів, що примикають до залізниці в місцях не загального користування, які повинні мати свої вимоги і прилади. При їх відсутності надання послуг цим відправникам і одержувачам проводиться на договірній основі, що відповідає вимогам ст.ст.13, 37 Статуту залізниць України.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Державна інспекція з контролю за цінами в Рівненській області оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить постанову господарського суду Львівської області від 10 грудня 2007 року скасувати.

Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що вважає дану постанову незаконною, такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Відповідач зазначає, що надані послуги, а саме маневрові роботи та зважування вантажу, відносяться до переліку, що передбачений Тарифним керівництвом №1 та повинні здійснюватись за тарифами встановленими Тарифним керівництвом №1 затвердженого наказом Мінтрансу від 15.11.99 р. №551, оскільки маневрові роботи виконувалися не одночасно з подачею та забиранням вагонів, локомотивом залізниці на місцях загального користування, а зважування вантажів на вагонних вагах залізниці надавались станцією у місцях загального користування.

ДТГО «Львівська залізниця» в запереченні на апеляційну скаргу вказує, що збори за послуги залізниці проводились згідно п.п. 21 пункту 26 розділу 1 Тарифного керівництва №1, яким маневрова робота з вагонами на станціях, під'їзних коліях та інших місцях не загального користування на прохання відправників (одержувачів) та зважування вантажів в місцях не загального коритування виконується за вільними тарифами, тому рішення суду першої інстанції ухвалене відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Представник відповідача (апелянта) в судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе розглядати справу за його відсутності.

Представник позивача в судовому засіданні просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги з підстав, викладених в позові та запереченні..

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Судом першої інстанції встановлено, що оспорюване рішення прийняте відповідачем на підставі акту від 08.12.2006 року, яким зазначено, що в порушення вимог п.1.8 Розділу 2 Тарифного керівництва №1 ВП «Станція Дубно» неправомірно нараховувала плату за маневрову роботу, що виконувалася локомотивом залізниці не одночасно з подачею і забиранням вагонів та зважування вантажів за вільними тарифами. В результаті, на думку відповідача, залізницею було отримано необгрунтовану виручку в сумі 53 914,43 грн. та застосовано відповідачем штрафні санкції на суму 107 828,86 грн.

Проте, на думку колегії суддів, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що договірні ціни застосовувались позивачем лише у випадках надання послуг отримувачам і відправникам вантажів, що примикають до залізниці в місцях не загального користування, які повинні мати свої вимоги і прилади. При їх відсутності надання послуг цим відправникам і одержувачам проводиться на договірній основі.

Згідно п.2.1 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій, затверджених наказом Мінтрансу від 21.11.2000р. № 644 (із змінами та доповненнями) послуги залізниці з подачі й забирання вагонів надається лише на підставі договору про подачу й забирання вагонів, що укладається у випадку обслуговування залізничної під'їзної колії локомотивом залізниці. Текст договору є типовим і є додатком №2 до вказаного пункту, тому послуги залізниці з подачі й забирання вагонів та з маневрової роботи, що виконується в процесі подачі й забирання і не одночасно з подачею й забиранням, є невід'ємними одна від одної і надаються на під'їзній колії у сукупності за положеннями п.1 Розділу 2 Тарифного керівництва №1 за державними фіксованими тарифами.

Тарифним керівництвом №1 передбачено, що при виконанні маневрової роботи локомотивом залізниці в процесі подачі й забирання вагонів на під'їзні колії застосовуються як регульовані, так і вільні тарифи.

Відповідно до пп.21 п.26 Розділу 1 Тарифного керівництва №1 при виконанні маневрової роботи з вагонами на станціях, під'їзних коліях та інших місцях незагального користування на прохання відправників (одержувачів) застосовуються вільні тарифи, якими і керувався відокремлений підрозділ.

Умови виконання залізницею маневрової роботи, плата за яку справляється за регульованим тарифом, наведені у пп.1.8, 1.9 п.1 «Збір за подачу й забирання вагонів локомотивом залізниці» Розділу 2 Тарифного керівництва №1. Подача й забирання вагонів залізницею здійснюється лише в межах під'їзної колії від відмітки «межа під'їзної колії» до фронтів навантаження, визначення яких наведено у розділі 5 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій. Розміри вантажних фронтів на під'їзних коліях, які обслуговуються локомотивом залізниці, вказуються в договорі про подачу й забирання вагонів (абзац 4 п.5.1 Правил).

Послуги залізниці, пов'язані із розставленням вагонів на під'їзній колії на вантажних фронтах, і є маневровою роботою, визначення якої наведено у пп.1.8, 1.9 п.1 Розділу 2 Тарифного керівництва №1. Отже, послуги залізниці з подачі й забирання вагонів та з маневрової роботи, що виконується в процесі подачі й забирання і не одночасно з подачею й забиранням, є невід'ємними одна від одної і надаються на під'їзній колії у сукупності за положеннями п.1 Розділу 2 Тарифного керівництва №1 за державними фіксованими тарифами.

Послуги залізниці з маневрової роботи, яка надається поза межами під'їзної колії, а також з маневрової роботи, яка надається на під'їзній колії, але за своїм визначенням не входить у формулювання, наведене у пп.1.8, 1.9 п.1 Розділу 2 Тарифного керівництва №1, надається залізницею за вільними тарифами за загальним правилом, що наведене у Законі України «Про ціни і ціноутворення», тобто всі роботи, на які не встановлені державні тарифи, надаються за вільними (договірними) тарифами.

Оскільки самим відповідачем у акті зазначено, що маневрова робота, що ним перевірялась, пов'язана з подачею вагонів на вагонну вагу станції, яка знаходиться на станційній колії, тому така маневрова робота здійснювалась не на під»їзних коліях.

Виконання такої маневрової роботи не передбачено договорами про подачу і забирання вагонів, вона виконується за межею під»їзної колії, її виконання здійснюється на окрему вимогу вантажовласників за договірними тарифами за загальним правилом згідно Закону України «Про ціни і ціноутворення» за вільними (договірними) тарифами.

Отже, за місцем виконання маневрової роботи (станційні колії) дана маневрова робота не може відноситись до такої, що регулюється державою і наведена у п.п.1.8 Розділу 2 Тарифного керівництва №1, а є такою, що надається за вільними тарифами згідно укладених договорів.

Відповідно до ст.ст.13, 37 Статуту залізниць України обов'язок зважування вантажів в процесі навантаження і визначення маси вантажу покладений на відправника вантажу.

Оскільки вантажовідправник не виконав свій обов'язок і не визначив вагу вантажу в процесі його навантаження у вагон, тому послуга залізниці зі зважування вантажу надавалась на договірних засадах за вільними тарифами.

У випадках, які перевірялися Держцінінспекцією, зважування вантажу і тари проводилося на прохання відправників на вазі станції, що не передбачено Правилами перевезень вантажів та Статутом залізниць України, тому застосовування вільного тарифу позивачем, визначеним у пп.10 п.26 Розділу 1 Тарифного керівництва № 1. є правильним.

Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарга не спростовують висновків суду і задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області - залишити без задоволення, а постанову господарського суду Львівської області від 10 грудня 2007 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області №2 від 25 січня 2007 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.

Суддя-доповідач:Д.М. СТАРУНСЬКИЙ

Судді:В.М. КАРАЛЮС

О.Б. ЗАВЕРУХА