73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
19 серпня 2013 р. Справа № 821/2520/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Юдаєвої Наталії Євгенівни - головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції праці у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач в обґрунтування позовних вимог, посилається на те, що органи центральної влади, в особі Державної інспекції України з питань праці, в повній мірі, наділені правами з організації контролю в правоохоронних органах з питань порушень трудового законодавства, бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів по проведенню перевірки дотримань законодавства про працю в УДСО при РВ УМВС України в Херсонській області в м. Каховка є неправомірною та такою, що порушує його законні права та інтереси.
Просить суд визнати протиправною бездіяльність головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції праці у Херсонській області Юдаєвої Наталії Євгенівни, щодо невжиття заходів по проведенню перевірки дотримань законодавства про працю в УДСО при РВ УМВС України в Херсонській області в м. Каховка.
Зобов'язати головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції праці у Херсонській області Юдаєву Наталію Євгенівну провести перевірку дотримань законодавства про працю, зокрема, з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці та оплати праці ОСОБА_1 підчас його роботи з 2010р. по 2012р в УДСО при РВ УМВС України в Херсонській області в м. Каховка.
Представник відповідача надав до суду заперечення, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що питання проходження служби рядовим і начальницьким складом органів МВС України регулюються законодавством про ці органи, зокрема, Законом України «Про міліцію», Законом України «Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 р. №114, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсій та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Аналогічна позиція викладена в листі Верховного Суду України від 23.03.1998 № 1-4/83.
Відповідно до статті 3 КЗпП України, законодавство про працю регулює трудові відносини працівників, які працюють за трудовим договором. Враховуючи, що трудовий договір із службовими особами органів внутрішніх справ не укладається, трудове законодавство на них не поширюється.
Сторони надали суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
03.01.2013 р. ОСОБА_1 звернувся до прокурора Херсонської області зі скаргою, якою зазначив, що протягом тривалого часу за період з 2010 р. по 2012 р. в УДСО при РВ УМВС в Херсонській області в м. Каховка нехтується право працівників на норми робочого часу, часу на відпочинок, а також право працівників на оплату праці.
Скарга була направлена на розгляд до Каховської міжрайонної прокуратури Херсонської області, яка листом від 24.01.13р. № 98/280 вих.13 повідомила, що звернення направлено на розгляд Головному державному інспектору праці ТДІП у Херсонській області Юдаєвій Н.Є.
Листом від 05.02.13р. № 21-16-12/17 головний державний інспектор праці ТДІП у Херсонській області Юдаева Н.Є. повідомила, що виплата грошового забезпечення рядовому та начальницькому складу органів внутрішніх справ трудовим законодавством не регулюється, і, що в неї відсутні повноваження щодо проведення перевірки дотримання вимог законодавства про працю в УДСО при РВ УМВС України Херсонської області м.Каховка.
Питання проходження служби рядовим і начальницьким складом органів МВС України регулюються Законом України «Про міліцію», Законом України «Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 р. №114, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсій та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Аналогічна позиція викладена в листі Верховного Суду України від 23.03.1998 № 1-4/83.
Згідно п. 3 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 № 386/2011 основним завданням Держпраці України є, «зокрема, реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю, за дотриманням законодавства про працю.
Відповідно до статті 3 КЗпП України, законодавство про працю регулює трудові відносини працівників, які працюють за трудовим договором. Враховуючи, що трудовий договір із службовими особами органів внутрішніх справ не укладається, трудове законодавство на них не поширюється.
Згідно ст. 16 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-ХІІ особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.
Статтею 18 цього Закону передбачено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України (ст. 19 Закону України «Про міліцію»).
Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 р. №114 визначається порядок призначення на посади, переміщення і просування по службі; надання відпусток; процедура звільнення зі служби та ін. Зазначений нормативно-правовий акт визначає особливий порядок проходження служби в органах внутрішніх справ. Так, зокрема, види відпусток, що передбачені п. 49 Положення не відповідають відпусткам, зазначеним у гл. V КЗпП України; підстави для звільнення зі служби, передбачені п. 62 Положення, не відповідають підставам припинення трудового договору, визначеним ст. 36 КЗпП України.
Особам рядового і начальницького складу виплачується не заробітна плата (ст. 94 КЗпП), а грошове забезпечення в порядку, передбаченому Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженою Наказом МВС від 31.12.2007N 499.
Відповідно до п. 1.15 зазначеної Інструкції виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється щомісяця з 20 до 25 числа за поточний місяць. Виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу підрозділів Державної служби охорони здійснюється щомісяця до 5 числа за минулий місяць. В той час як відповідно до ст. 115 КЗпП заробітна плата виплачується працівникам не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» визначено, що передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів про останню не поширюються на військовослужбовців та прирівняних до них осіб (рядовий і начальницький склад органів внутрішніх справ тощо).
Згідно ст. 26, 27 Закону України «Про міліцію» контроль за діяльністю міліції здійснюють Кабінет Міністрів України, Міністр внутрішніх справ України і в межах своєї компетенції ради. Нагляд за додержанням законності у діяльності міліції здійснюють Генеральний прокурор України і підлеглі йому прокурори.
Відповіді до п. 8 Наказу МВС України від 31.12.2007 N 499, який регламентує порядок виплат грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу, контроль за його виконанням покладено на заступника Міністра внутрішніх справ.
Крім того, процедура проведення Державною інспекцією України з питань праці (далі - Держпраці України) та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці встановлена Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України від 02 липня 2012 року № 390 (надалі - Порядок № 390).
Стаття 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає підстави для здійснення позапланових заходів.
Враховуючи системний аналіз норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку №390, суд дійшов висновку про те, що рішення суду не може бути підставою для проведення повторної перевірки щодо порушення законодавства про працю, оскільки види перевірок та перелік підстав для їх проведення чітко визначені чинним законодавством України.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.
кат. 3.5