Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
27 серпня 2013 р. № 820/6933/13-а
Харківський окружний адміністративний суд в особі судді Самойлової В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області про визнання незаконною та скасування постанови,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до належного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області від 23.07.2013 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 3899669, прийняту стосовно неї.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем всупереч вимог Закону України "Про виконавче провадження", а тому підлягає скасуванню.
Сторони, які належним чином, відповідно до ст. 35 КАСУ, були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибули, при цьому відповідач надав заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що оскаржувана постанова була прийнята відповідно до діючого законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Суд вважає можливим вирішення справи за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів, згідно до ч. 6 ст. 128 КАСУ.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Встановлено, що 23.07.2013 року відділом відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 3899669 з примусового виконання вимоги УПФУ в Лозівському районі Харківської області № Ф-11175 від 20.05.2013 р. про стягнення з ОСОБА_1 на користь УПФУ в Лозівському районі Харківської області боргу в розмірі 1194,03 грн.
Вказана постанова, на думку суду, не узгоджується з приписами чинного законодавства, з огляду на наступне.
Згідно ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи:
1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті;
2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
3) судові накази;
4) виконавчі написи нотаріусів;
5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;
6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу;
8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу;
9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Ст. 19 даного закону визначено підстави для відкриття виконавчого провадження, а саме, Державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону.
Отже, аналізуючи викладені вище норми діючого законодавства України, вимога УПФУ в Лозівському районі Харківської області № Ф-11175 від 20.05.2013 р. не є виконавчим документом, визначеним Законом України "Про виконавче провадження", виконання якого покладено на державну виконавчу службу, а тому відповідач не мав законних підстав для відкриття зазначеного виконавчого провадження, а тому оскаржувана постанова не може вважатися законною та обгрунтованою.
Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, відповідна сторона не дотримала вимоги закону про захист охороняємих прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її оскаржуване рішення, як суб'єкта владних повноважень, є неправомірним, що дає суду правові підстави для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 162, 181, 185 КАСУ, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області від 23.07.2013 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 3899669, прийняту стосовно ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, шляхом подачі апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Самойлова В.В.