Головуючий у 1 інстанції - Філь О.Є.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
20 серпня 2013 року справа №235/3165/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 18 червня 2013 року у справі № 235/3165/13-а (суддя Філь О. Є.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ОСОБА_2 31 травня 2013 року звернулась до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з позовом (арк. спр. 3-5) до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області (далі - УПФУ) про: 1) визнання протиправним і неправомірним рішення УПФУ від 30 квітня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії з включенням винагороди за багаторічну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 1 листопада 2005 року по 31 жовтня 2007 року в заробітну плату для проведення перерахунку пенсії; 2) визнання протиправним і неправомірним рішення УПФУ від 29 квітня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 1 січня 2006 року по 31 грудня 2010 року в заробітну плату для проведення перерахунку пенсії; 3) скасування рішення УПФУ від 30 квітня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії, щодо не включення в довідку для призначення пенсії винагороди за багаторічну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 1 листопада 2005 року по 31 жовтня 2007 року, які передбачені чинним законодавством; 4) скасування рішення УПФУ від 29 квітня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії, щодо не включення в довідку для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 1 січня 2006 року по 31 грудня 2010 року, які передбачені законодавством; 5) зобов'язання УПФУ прийняти нову довідку Красноармійської міської ради № 01-30-1530 від 23 квітня 2013 року для розрахунку та здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 19 листопада 2007 року по 31 грудня 2010 року з урахуванням сум винагороди за багаторічну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в період з 1 листопада 2005 року по 31 жовтня 2007 року, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу»; 6) зобов'язання УПФУ прийняти нову довідку Красноармійської міської ради № 01-30-1530 від 19 квітня 2013 року для розрахунку та здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 31 грудня 2010 року по теперішній час з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 1 січня 2006 року по 31 грудня 2010 року, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 18 червня 2013 року (арк. спр. 41-45) позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково шляхом визнання неправомірною відмови УПФУ в перерахунку ОСОБА_2 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум винагороди за багаторічну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, та індексації заробітної плати; скасування рішення УПФУ від 29 квітня 2013 року та від 30 квітня 2013 року про відмову в перерахунку ОСОБА_2 пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум винагороди за багаторічну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, та індексації заробітної плати; зобов'язання УПФУ провести з 1 травня 2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених сум винагороди за багаторічну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу». В задоволенні решти позовних вимог судом першої інстанції відмовлено.
Відповідач в апеляційній скарзі (арк. спр. 49) просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії згідно статті 33 Закону України «Про державну службу».
Сторони про дату, час та місце судового розгляду повідомлені. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 6), перебуває на обліку в УПФУ з 19 листопада 1997 року як отримувач пенсії за віком, призначену за Законом України «Про державну службу». Позивачем в позові заявлено про право на перерахунок пенсії з урахуванням відомостей відповідних довідок з 19 листопада 2007 року.
Стосовно питання застосування до спірних правовідносин вимог статті 99 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За частинами 1, 2 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Частиною 2 статті 99 КАС України (в редакції, яка діяла до 30 липня 2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За частиною 1 статті 100 КАС України (в редакції, яка діяла до 30 липня 2010 року) пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
30 липня 2010 року Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року зазначений статтею 99 КАС України строк звернення з позовом до адміністративного суду було скорочено до шести місяців.
Таким чином, перебіг шестимісячного строку розпочався з 30 липня 2010 року, оскільки до цієї дати для звернення до суду з позовом було встановлено один рік та позивач не був обізнаний про його скорочення.
Враховуючи дату звернення позивача до суду - 31 травня 2013 року та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту в межах шестимісячного строку, тобто з 30 листопада 2012 року.
Відповідно до статті 100 КАС України (в редакції, яка діє з 30 липня 2010 року) адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
За частиною 3 статті 162 КАС України якщо в ході судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
За частиною 1 статті 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, у разі якщо її подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Як встановлено колегією суддів судом першої інстанції не вирішено питання щодо поновлення позивачу строку звернення до суду.
Колегією суддів при дослідженні матеріалів справи визначено відсутність підстав для поновлення позивачу строку звернення до суду, що обумовлює скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям ухвали про залишення частини позовних вимог без розгляду.
Керуючись статтями 99, 100, 155, 162, 195, 197, 198, 203, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 18 червня 2013 року задовольнити частково.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 18 червня 2013 року скасувати.
Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум винагороди за багаторічну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат до посадового окладу за виконання обов'язків тимчасово відсутнього начальника відділу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 19 листопада 2007 року по 29 листопада 2012 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва