Постанова від 20.08.2013 по справі 251/6870/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Клешньов О.І.

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2013 року справа № 251/6870/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Васильєвої І. А., Казначеєва Е. Г., секретар судового засідання Карабан Т. М., за участі представників від позивача Яковлевої Л. Л. за дов., відповідача Корнєєва Є. І. за дов., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу виконавчого комітету Горлівської міської ради на постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 12 липня 2013 року у справі № 251/6870/13-а (суддя Клешньова О. І.) за позовом приватного підприємства «Фактор-Інвест» до виконавчого комітету Горлівської міської ради про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2013 року приватне підприємство «Фактор-Інвест» звернулося до Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області з позовом (арк. спр. 2-4) до виконавчого комітету Горлівської міської ради про визнання незаконним та скасування першого абзацу підпункту 1.1 в редакції рішення виконкому № 408 від 15 травня 2013 року «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 4 серпня 2010 року № 822».

Позов обґрунтовано тим, що виконкомом покладено на позивача функції виконавця послуг з водопостачання та теплопостачання, які не передбачені договором від 26 грудня 2012 року на утримання житлових будинків, споруд і прибудинкових територій.

Постановою Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 12 липня 2013 року (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 23 липня 2013 року - арк. спр. 46-50) позовні вимоги ПП «Фактор-Інвест» задоволені. Визнані такими, що не відповідають вимогам пунктів 4.1, 4.2 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді відповідно до наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 60 від 25 квітня 2005 року дії виконкому Горлівської міської ради щодо визначення виконавця послуг з централізованого опалення, водопостачання та водовідведення у комунально-житловому фонді, утримання якого здійснюється підприємством недержавної форми власності та скасований, як незаконний, пункт 1 рішення виконкому Горлівської міської ради № 408 від 15 травня 2013 року про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 4 серпня 2010 року № 822 «Про визначення виконавця послуг» в частині викладення першого абзацу підпункту 1.1 в редакції «утримання якого здійснюється підприємством недержавної форми власності - підприємства, на утриманні яких перебуває житловий фонд».

При прийнятті рішення суд першої інстанції виходив з того, що покладення на позивача додаткових обов'язків виконавця послуг з водопостачання та теплопостачання не передбачено договором та суперечить вимогам пунктів 4.1, 4.2 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг, за якими підприємство для надання вказаних послуг повинно мати ліцензію.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, направив до суду першої інстанції апеляційну скаргу (арк. спр. 51), в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована наступним: ПП «Фактор-Інвест» є виконавцем послуг по утриманню житлових будинків, споруд і прибудинкових територій, це право ним отримано на конкурсних засадах, для участі у конкурсі позивачем подавалася технічна заявка, в якій визначався перелік послуг з утримання будинків і споруд, зокрема обслуговування внутрішньо будинкових інженерних мереж, до яких належать мережі водопостачання, теплопостачання та каналізації. За результатами конкурсу з позивачем укладений договір від 26 грудня 2012 року на утримання житлових будинків, споруд і при будинкових територій, за умовами пункту 2.4.14 договору позивач зобов'язаний утримувати в належному стані та здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньо будинкових мереж. Наведені умови договору розцінюються виконавчим комітетом як домовленість з позивачем про можливість призначення його виконавцем послуг з водопостачання та теплопостачання, з огляду на те, що Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді певна форма домовленості не визначена, тому домовленість може бути й не письмовою. До того ж, відповідач вважає, що ліцензію повинен мати виробник послуг, а не виконавець.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги, представник позивача проти апеляційної скарги заперечував, про що визначився також письмово.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 140 від 26 січня 2008 року (арк. спр. 8) на підставі висновків комісії по проведенню конкурсу на утримання житлових будинків і при будинкових територій, ремонту та технічному обслуговуванню елементів та обладнання будинків, про визначення переможцем конкурсу приватного підприємства «Фактор-Інвест», передані на утримання та обслуговування житлового фонду та прибудинкової території приватному підприємству «Фактор-Інвест» за переліком, доданим до рішення, а саме: житлових будинків по вул. Безсонова: № 17, № 21, № 23, № 27, № 29, № 33, № 35, № 37, № 42, № 44, № 46, № 48, по вул. Малинича: № 36, № 38, № 44, № 46, по вул. Пересипкіна, № 10, № 12, № 16, по вул. Рогозіна, № 2, № 6, № 12.

Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 822 від 4 серпня 2010 року (арк. спр. 5) визначені виконавцем послуг з централізованого опалення, водопостачання та водовідведення у комунальному житловому фонді:

- утримання якого здійснюється підприємством недержавної форми власності - комунальне підприємство «Міська служба єдиного замовника»; утримання якого здійснюється комунальним підприємством - відповідне комунальне підприємство (абзац 1 підпункту 1.1 пункту 1);

- утримання будинків і споруд та при будинкової території - житлово-комунальні підприємства, незалежно від форм власності, що обслуговують житловий фонд, який перебуває в комунальній власності міста (підпункт 1.2 пункту 1).

При цьому, в рішенні № 822 від 4 серпня 2010 року зазначено, що об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів визначають виконавця житлово-комунальних послуг самостійно (пункт 2 рішення). В пункті 3 рішення запропоновано підприємствам - виконавцям житлово-комунальних послуг укласти цивільно-правові угоди.

Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 1041 від 15 вересня 2010 року (арк. спр. 6) внесені зміни до рішення виконкому Горлівської міської ради № 822 від 4 серпня 2010 року шляхом викладення абзацу першого підпункту 1.1 рішення в такій редакції: «утримання якого здійснюється підприємством недержавної форми власності комунальні підприємства «Міська служба єдиного замовника» і «Служба єдиного замовника Калінінського району».

Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 1381 від 21 грудня 2011 року (арк. спр. 10) на підставі висновків комісії виконкому міської ради по проведенню конкурсу на утримання житлових будинків і при будинкових територій, ремонт і технічне обслуговування елементів та обладнання будинків про визнання переможцем конкурсу приватного підприємства «Фактор-Інвест», передано на утримання та обслуговування житловий фонд на при будинкові території ПП «Фактор-Інвест» з грудня 2012 року.

Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 1390 від 21 грудня 2011 року (арк. спр. 9) на підставі висновків комісії виконкому міської ради по проведенню конкурсу на утримання житлових будинків і при будинкових територій, ремонт і технічне обслуговування елементів та обладнання будинків про визнання переможцем конкурсу приватного підприємства «Фактор-Інвест», передано на утримання та обслуговування житловий фонд на при будинкові території ПП «Фактор-Інвест» з 1 січня 2012 року.

Вище переліченими рішеннями ради не передбачалося виконання ПП «Фактор-Інвест» функцій виконавця послуг з водопостачання та теплопостачання.

За рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 548 від 6 червня 2012 року ліквідаційній комісії КП «Ізотовський» передати, а комунальному підприємству «Міська служба єдиного замовника» прийняти в господарське відання житловий фонд комунальної власності.

Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 65 від 25 січня 2013 року (арк. спр. 11-12) визначено комунальне підприємство «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради управителем комплексу житлових будинків і споруд разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, у тому числі житлових будинків по вул. Безсонова: № 17, № 21, № 23, № 27, № 29, № 33, № 35, № 37, № 42, № 44, № 46, № 48, по вул. Малинича: № 36, № 38, № 44, № 46, по вул. Пересипкіна, № 10, № 12, № 16, по вул. Рогозіна, № 2, № 6, № 12. В пункті 2 рішення зазначено, що в строк до 29 січня 2013 року повинен бути підготовлений договір про надання послуг з управління комплексом житлових будинків і споруд з комунальним підприємством «Міська служба єдиного замовника». В пункті 3 рішення № 65 від 25 січня 2013 року визначено, що КП «Міська служба єдиного замовника» повинна визначити виконавців послуг з утримання житлових будинків і споруд та при будинкових територій для житлового фонду.

Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 408 від 15 травня 2013 року (арк. спр. 7) внесені зміни до рішення виконкому Горлівської міської ради № 822 від 4 серпня 2010 року шляхом викладення абзацу першого підпункту 1.1 рішення в такій редакції: «утримання якого здійснюється підприємством недержавної форми власності - підприємства, на утриманні яких перебуває житловий фонд; утримання якого здійснюється комунальним підприємством - відповідне комунальне підприємством».

Зміни внесені до рішення № 822 від 4 серпня 2010 року рішенням № 408 від 15 травня 2013 року є спірними у даній справі.

Позивач надав до справу технічну заявку (арк. спр. 32), з якою приймав участь у конкурсі на утримання житлових будинків і при будинкових територій, ремонту та технічному обслуговуванню елементів та обладнання будинків. В технічній заявці наведений перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибирання прибудинкової території, а саме: обслуговування внутрішньобудинкових інженерних мереж, експлуатація та ремонт ліфтів, дератизація, дезінфекція, обслуговування димовентиляційних каналів, прибирання прибудинкової території, ремонт дитячих майданчиків, прибирання сходових клітин.

Абзацом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24 червня 2004 року виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

В укладеному 26 грудня 2012 року між виконкомом Горлівської міської ради (Замовник) та ПП «Фактор-інвест» (Виконавець) договорі (арк. спр. 33-38) на утримання житлових будинків, споруд і при будинкових територій, предметом договору визначено наступне: «Замовник передає Виконавцю протягом визначеного цим договором строку функції з утримання житлових будинків і при будинкових територій та проведення розрахунків із споживачами зазначеними в додатку до цього договору будинками, спорудами та іншими об'єктами Житлового фонду, а Виконавець зобов'язується надавати зазначені послуги та проводити розрахунки з власниками, наймачами, орендарями приміщень багатоквартирних будинків Житлового фонду» (пункт 1.1 розділу 1). В пункті 1.2 розділу 1 договору визначено, що метою договору є забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування та ремонту Житлового фонду, його технічного обладнання, надання житлово-комунальних послуг, дотримання санітарного стану при будинкових територій для створення мешканцям будинків належних умов проживання згідно з нормативно-правовими актами, а також ведення бухгалтерської, статистичної та іншої, передбаченої законодавством звітності. За пунктом 1.3. розділу 1 договору надаючи послуги з утримання Житлового фонду, Виконавець на умовах та в межах, визначених цим договором і чинним законодавством України, здійснює контроль за технічним станом, використанням і утриманням об'єктів нерухомого майна всіх форм власності у складі Житлового фонду, забезпечує належну його експлуатацію. Строк дії договору з 26 грудня 2012 року по 1 січня 2013 року.

В пункті 1.4 розділу 1 договору перелічені домовленості сторін, в пункті 2.4 розділу 2 договору вказані обов'язки Виконавця, серед яких відсутні функції виконавця послуг з водопостачання та теплопостачання.

Пунктом 4.6 розділу 4 договору передбачено, що зміни в договір вносяться сторонами в письмовій формі і мають юридичну силу при наявності підписів і печаток сторін. Докази внесення змін до договору від 26 грудня 2012 року щодо покладення на ПП «Фактор-Інвест» функцій виконавця послуг з водопостачання та теплопостачання в справі відсутні. Посилання апелянта на те, що відповідач є виконавцем вказаних послуг за усною домовленістю судом апеляційної інстанції не приймаються, оскільки така форма взаємовідносин виконкому міської ради та підприємства в сфері надання житлово-комунальних послуг законодавством не передбачена.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). За частиною 2 вказаної статті примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно з частиною 1 статті 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» № 2918-ІV від 10 січня 2002 року послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору. ПП «Фактор-Інвест» не є підприємством питного водопостачання в розумінні наведеного закону.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про теплопостачання» № 2633-ІV від 2 червня 2005 року постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору; теплогенеруюча організація - суб'єкт господарської діяльності, який має у своїй власності або користуванні теплогенеруюче обладнання та виробляє теплову енергію; теплотранспортуюча організація - суб'єкт господарської діяльності, який здійснює транспортування теплової енергії; теплопостачальна організація - суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії; теплосервісна організація - суб'єкт господарської діяльності з технічного обслуговування засобів виробництва, транспортування та споживання теплової енергії. ПП «Фактор-Інвест» не є теплогенеруючою, теплотранспортуючою, теплопостачальною, теплосервісною організацією, ознаки яких наведені вказаним законом.

Пунктом 2 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, передбачено, що централізоване постачання холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання. ПП «Фактор-Інвест» не є підприємством, яке здійснює централізоване постачання холодної та гарячої води.

За статутом позивач не є балансоутримувачем житлового фонду.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що спірним рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 408 від 15 травня 2013 року до рішення виконкому міської ради від 4 серпня 2010 року № 822 зміни внесені без дотримання вимог законодавства приведеного у даній постанові та без внесення відповідних змін до договору від 26 грудня 2012 року, таким чином позовні вимоги щодо скасування пункту 1 рішення № 408 від 15 травня 2013 року підлягають задоволенню.

Вихід суду першої інстанції за межі позовних вимог та визнання такими, що не відповідають вимогам пунктів 4.1, 4.2 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді відповідно до наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 60 від 25 квітня 2005 року, дії виконкому Горлівської міської ради щодо визначення виконавця послуг з централізованого опалення, водопостачання та водовідведення у комунально-житловому фонді, утримання якого здійснюється підприємством недержавної форми власності, не відповідають як суті позову, так і підставам прийняття спірного рішення. Відповідач не відноситься ні до теплопостачаючих, ні до водопостачаючих організацій, тому взагалі питання наявності чи відсутності у підприємства ліцензії не є визначальним при прийнятті рішення у даній справі. Наведене є підставою для внесення змін до постанови суду першої інстанції.

Виходячи з викладеного в даній постанові, апеляційна скарга відповідача задовольняється частково, до постанови суду першої інстанції вносяться зміни.

Керуючись статтями 201, 205, 207, 211, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу виконавчого комітету Горлівської міської ради на постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 12 липня 2013 року задовольнити частково.

Постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 12 липня 2013 року змінити.

Другий абзац постанови Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 12 липня 2013 року викласти в новій редакції: «Визнати незаконним та скасувати пункт 1 рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради № 408 від 15 травня 2013 року «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 4 серпня 2010 року № 822» щодо викладення першого абзацу підпункту 1.1 рішення виконкому Горлівської міської ради від 4 серпня 2010 року № 822 в такій редакції: «утримання якого здійснюється підприємством недержавної форми власності підприємства, на утриманні яких перебуває житловий фонд; утримання якого здійснюється комунальним підприємством - відповідним комунальним підприємством».

В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Постанова складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 20 серпня 2013 року.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва