Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 серпня 2013 р. Справа №805/9941/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 09-46
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Ступар Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк
до відповідача: Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів
про: скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4
за участю
представників сторін:
від позивача: Макаренко Т.Д., Бубнова О.Л. - за довір.
від відповідача: Радченко А.В., Рогіз Ю.М. - за довір.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк, звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, в зв'язку з начебто встановленням затримки сплати позивачем суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, зазначаючи, що товариством 27.03.2013 року платіжним дорученням № 2406 було сплачено суму авансу з податку на прибуток в розмірі 258452 грн. та станом на дату сплати за позивачем рахувалась переплата з вказаного податку.
Позивач зазначає, що згідно з нормами Податкового кодексу України авансові внески з податку на прибуток не є відокремленим податком, а вважається саме податком на прибуток, в зв'язку з чим погашення зобов'язань зі сплати авансових внесків з податку на прибуток може здійснюватися за рахунок будь-яких сплачених сум з податку на прибуток (без заяви платника).
Посилаючись на п. 87.1. ст. 87 Податкового кодексу України, позивач вказує, що відповідач повинен був самостійно без будь-якої заяви товариства зарахувати вказану суму у рахунок сплати авансового внеску з податку на прибуток.
Таким чином, зазначаючи, що ТОВ «Лемтранс» виконало свій обов'язок по сплаті авансового внеску, позивач просить суд скасувати податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4, як таке, що суперечить нормам чинного законодавства.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити їх у повному обсязі
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували, надавши заперечення на позовну заяву, відповідно до якого зазначають, що в ході проведення камеральної перевірки позивачем встановлено прострочення сплати позивачем авансового внеску з податку на прибуток, а саме позивачем були сплачені кошти на інший рахунок та за іншим кодом бюджетної класифікації та вже поза граничним строком товариством була надана заява про зарахування сплаченої суми податку у рахунок авансового внеску.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ
11.02.2013 року позивачем до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби подано звітну Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2012 рік за № 9087373528, відповідно до якої сума узгодженого авансового внеску з податку на прибуток до сплати по рядку 34 декларації склала 26660408 грн.
29.03.2013 року ТОВ «Лемтранс» подано уточнюючу Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2012 рік за № 9087588913, відповідно до якої сума узгодженого авансового внеску з податку на прибуток до сплати по рядку 34 склала 27471937 грн., тобто збільшена на 811529 грн.
27.03.2013 року платіжним дорученням № 2406 позивачем були сплачені кошти у сумі 258452 грн., призначення платежу: «*;101; аванс. платежи по налогу на прибыль за март 2013 г.; перечисляется в бюджет полн. по сроку 27-03-13 г.», на розрахунковий рахунок - 31112009799002 ГУ ДКСУ у Донецькій області.
ТОВ «Лемтранс» звернувся до відповідача з заявою № 596 від 18.05.2013 року (вх. № 5775/10 від 22.05.2013 року), відповідно до якої просив помилково сплачену суму авансу з податку на прибуток згідно з платіжним дорученням № 2406 від 27.03.2013 року на суму 258452 грн. за кодом 11021000 перекинути на код 110240000.
14.06.2013 року відповідачем проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток, за результатами якої складений акт № 416/25-17-4-306000592. Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України, а саме фактична сплата авансового внеску з податку на прибуток:
у березні 2013 року відбулась 05.04.2013 року, граничний термін сплати - 30.03.2013 року (затримка 6 днів);
у квітні 2013 року відбулась 17.05.2013 року, граничний термін сплати - 30.04.2013 року (затримка 17 днів);
у травні 2013 року відбулась 07.06.2013 року, граничний термін сплати - 30.05.2013 року (затримка 8 днів).
На підставі акту камеральної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення за № 0000361540/16656/10115-17-4 від 01.07.2013 року, яким до позивача на підставі ст. 126 ПК України за затримку на 6, 17 та 8 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 518261,82 грн. застосовані штрафні санкції в розмірі 51826,18 грн.
За приписами п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу 9 пункту 57.1 статті 57 Податкового Кодексу України визначено, що у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
Згідно із п. 87.1. ст. 87 Податкового Кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
За приписами п. 126.1. ст. 126 Податкового Кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З вищевикладеного вбачається, що платник податків зобов'язаний у визначений строк сплачувати податки та збори, за прострочення сплати встановлена певна відповідальність. Крім цього, у рахунок сплати податків також можуть бути зараховані суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів, а саме: без заяви платника - за рахунок надміру сплачених сум такого платежу; за заявою - за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до Змін до бюджетної класифікації, які затверджені наказом Міністерства фінансів України від 17.01.2013 року N 19 класифікацію доходів бюджету, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року N 11 "Про бюджетну класифікацію" було доповнено, зокрема, позицією - 11024000 "Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств".
З матеріалів справи вбачається, що фактично авансовий внесок з податку на прибуток у березні 2013 року по коду бюджетної класифікації 11024000 «Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств» сплачено на рахунок 31119165799002:
- 07.03.2013 року в сумі 15000000 грн., платіжне доручення № 1845 від 07.03.2013 року на загальну суму 15000000 грн.;
- 15.03.2013 року в сумі 11660408 грн., платіжне доручення № 1981 від 15.03.2013 року на загальну суму 11660408 грн.;
- 27.03.2013 року в сумі 258452 грн., платіжне доручення № 2407 від 27.03.2013 року на загальну суму 258452 грн.;
- 29.03.2013 року в сумі 294625 грн., платіжне доручення № 2485 від 29.03.2013 року на загальну суму 294625 грн.;
Платіжним дорученням № 2406 від 27.03.2013 року позивачем були сплачені кошти у сумі 258452 грн. без зазначення коду бюджетної класифікації на розрахунковий рахунок 31112009799002 ГУ ДКСУ у Донецькій області, з призначенням платежу: «*;101; аванс. платежи по налогу на прибыль за март 2013 г.; перечисляется в бюджет полн. по сроку 27-03-13 г.».
Як встановлено судом, та вбачається з облікової картки позивача по коду 110240000 податковим органом зараховано в рахунок авансового платежу суму 258437 грн., сплаченої товариством відповідно до платіжного доручення № 2679 від 05.04.2013 року на загальну суму 20000000 грн.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, а саме з картки особового рахунку платника по коду 110240000, авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі 258437 грн. позивачем сплачено із затримкою на 6 календарних днів від граничного строку сплати податкового зобов'язання (граничний термін сплати у березні 2013 року - 30.03.2013 року).
Згідно картки особового рахунку позивача (платіж 11021000 податок на прибуток приватних підприємств) на підставі платіжного доручення № 2406 від 27.03.2013 року зарахована сума 258452 грн.
Згідно картки особового рахунку позивача (платіж 11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств) 30.03.2013 року збільшена недоїмка на суму 258437 грн., 05.04.2013 року вказана недоїмка погашена.
З наведенного вбачається, що 27.03.2013 року позивачем був здійснений платіж за кодом бюджетної класифікації - 11021000 податок на прибуток приватних підприємств у сумі 258452 грн., замість здійснення вірного платежу за кодом бюджетної класифікації - 11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств, тобто був здійснений не вірний платіж.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідач повинен був зарахувати переплату з податку на прибуток у рахунок сплати авансових внесків без його відповідної заяви, оскільки авансові внески з податку на прибуток та податок на прибуток це один податок, з огляду на наступне.
Як вже зазначалося, аналіз норми п. 87.1. ст. 87. ПК України доводить, що без заяви у рахунок сплати грошових зобов'язань з відповідного платежу може бути здійснено зарахування за рахунок надміру сплачених сум саме такого ж платежу.
Суд зазначає, що у даному випадку мова йдеться про відповідні платежі, а не відповідні податки.
27.03.2013 року ТОВ «Лемтранс» здійснений платіж за кодом бюджетної класифікації - 11021000 податок на прибуток приватних підприємств, тоді як потрібно було здійснити саме інший платіж за кодом бюджетної класифікації - 11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств.
Суд зазначає, що вказані два платежі, згідно вимог діючого законодавства, є різними, відповідно зарахування одного платежу у рахунок сплати іншого платежу без відповідної заяви позивача не передбачено. Таке зарахування можливо лише за наявності заяви позивача, яку він надав 22.05.2013 року (вх. № 5775/10 від 22.05.2013 року), що не заперечувалося позивачем та було підтверджено представниками сторін у судовому засіданні.
Крім цього суд зазначає, що 30.05.2013 року на підставі висновку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби № 990-20 від 28.05.2013 року, перераховані кошти в розмірі 258452 грн. з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням ГУ ДКСУ в Донецькій області № 296 від 29.05.2013 року.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що фактична сплата позивачем авансових внесків з податку на прибуток здійснена поза межами граничного строку їх сплати, в зв'язку з чим до позивача і були застосовані відповідні санкції податковим повідомленням - рішенням від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частинами 1 та 2 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про правомірність прийняття Податковим органом податкового повідомлення-рішення № 0000361540/16656/10/15-17-4 від 01.07.2013 року, в зв'язку з чим суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4 - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 08 серпня 2013 року в присутності представників сторін.
Повни й текст постанови складено та підписано 13 серпня 2013 р.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Олішевська B.В.