"01" серпня 2013 р. м. Київ К/9991/35111/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2012 року у справі № 2036/2а-10/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії, -
У жовтні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплатити йому пенсію відповідно до ч.3 ст.43, ч.1, 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; відповідно до ч.2 ст.63 "якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону" виплатити різницю невиплаченої пенсії в сумі 284241,12 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач повинен нарахувати та виплатити різницю між отриманою фактично пенсією та пенсією передбаченою ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне грошове забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 29 квітня 2011 року позовні вимоги задоволені. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати, виплатити та в подальшому виплачувати ОСОБА_1 грошове забезпечення (пенсію) у відповідності з ч.З ст.43, ч.і, 3 ст.63 Закону України "Про пенсійне грошове забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" за 2010 рік з урахуванням усіх документів, що містяться в пенсійній справі із збереженням надбавок: посадового окладу - 1750 гривень, 50 % підвищеного посадового окладу - 875 гривень, окладом за спеціальним званням - 130 гривень, відсотковою надбавкою за вислугу років 1102 гривень, 100% надбавка до Указа Президента №771-01р - 3857 гривень, 50 % надбавка за особливі умови служби - 1377.50 гривень, 15 % надбавка до окладу за таємність - 393.75 гривень. 90 % надбавка за безперервну службу -10224.20 гривень, 50 % доплата від суми пенсії - 8336.43 гривень, 33.3% премії - 7187.61 гривень, починаючи з 15.04.2010р.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2012 року скасоване рішення суду першої інстанції. В задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що позивач з 31.10.2005 р. до 01.01.2008 р. отримував грошове забезпечення у сумі 8023 гривні 38 копійок, яке складалося з: посадового окладу - 235 грн. 00 коп., 50 % підвищеного посадового окладу -117 гривень 50 копійок, окладу за спеціальне звання - 130 грн.00 коп., відсоткової надбавки за вислугу років -193 грн. 00 коп., 1005 надбавки - 675 грн. 50 коп., 50% доплати за особливі умови служби - 241 грн. 25 коп., 155 надбавки за таємність - 52 грн. 88 коп., 90% доплати за безперервну службу - 3168 грн. 09 коп., 50% доплати від суми пенсії- 1874 грн. 97 коп., 33,3% премії - 2227 грн. 16 коп., а всього 8915 гривень 35 копійок.
Після проведення перерахунку пенсії у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" його пенсія складала 8023 гривні 84 коп.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання встановлених ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" надбавок, виходячи з перерахованого грошового забезпечення.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачами при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2008 р. правомірно були враховані надбавки та премію в середньому розмірі, що фактично визначено за відповідною посадою в січні 2008 року в органах Міністерства внутрішніх справ.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з 1 січня 2008 року відбулися зміни у пенсійному забезпеченні осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Так, при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2008 р. відповідачами не було враховано надбавку у розмір 50 % підвищеного посадового окладу, надбавку за особливі умови служби в розмірі 50%, надбавку по Указу Президента в розмірі 100%, надбавку за безперервну службу в розмірі 90%, надбавку у розмірі 50 % - доплата від суми пенсії та 33,3% премії, що встановлювалися та виплачувалися на підставі Указу Президента України від 4 жовтня 1996 року № 926, Указу Президента України від 24 квітня 2003 року № 370 та № 26 від 12 січня 2004 року.
Указом Президента України "Про внесення зміни до Указу Президента України від 14 квітня 1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України" від 18 грудня 2007 року № 1234 було визнано такими, що втратили чинність, деякі укази Президента України, якими встановлювались додаткові види грошового забезпечення, зокрема. Указ Президента України "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" від 4 жовтня 1996 року №926, Указ Президента України „Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" від 24 квітня 2003 року № 370 та Указ Президента України від 12 січня 2004 року № 26 "Про поширення чинності Указу Президента України від 26 грудня 2003 року № 1514 на працівників Міністерства внутрішніх справ України".
Відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, до розміру грошового забезпечення ОСОБА_1, вказаного в довідці Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії, правильно включені тільки ті його види, які фактично підлягають виплаті за відповідною посадою за місяць, у якому виникло право на перерахунок.
Також, пунктом 5 Порядку зазначено, що інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, суд апеляційної інстанції вірно зазначив, що відповідачами при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2008 р. правомірно були враховані надбавки та премію в середньому розмірі, що фактично визначено за відповідною посадою в січні 2008 року в органах Міністерства внутрішніх справ.
Таким чином, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Міністерство внутрішніх справ України діяли в межах своїх повноважень на підставі та у спосіб визначених законом.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Відповідно ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанції винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: