01 серпня 2013 року 810/3854/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ФС Україна» до Відділу державної виконавчої служби Броварського міськрайонного управління юстиції головного управління юстиції у Київській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії,
22.07.2013 до Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «ФС Україна» (далі - Позивач, Товариство) з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Броварського міськрайонного управління юстиції головного управління юстиції у Київській області (далі - Відповідач, ДВС), в якому просить: визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у винесенні постанов про закінчення виконавчих проваджень про стягнення з позивача грошових коштів на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області; зобов'язати відповідача винести вказані постанови.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що після ліквідації 16.07.2013 ТОВ «ФС Україна» ліквідатор Товариства неодноразово звертався до Відповідача із заявами про закінчення виконавчого провадження, проте останній неправомірно відмовив у їх закінченні.
Відповідачем заперечень на адміністративний позов надано не було.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФС Україна» (код за ЄДРПОУ 36365424) було зареєстровано як суб'єкт господарювання 02.03.2009, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ №852395.
Відповідно до протоколу загальних зборів учасників Товариства №6 від 16.07.2013 було прийнято рішення про припинення ТОВ «ФС Україна» шляхом його ліквідації.
26.07.2012 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про рішення учасників Товариства про припинення, що підтверджується Витягом з даного реєстру серії АВ №514172, 514173 від 19.04.2013.
На адресу ТОВ «ФС Україна» надійшов витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №38090015 від 02.10.2012.
Вказане обтяження зареєстроване на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.09.2012, винесеної головним державним виконавцем ВДВС Броварського МРУЮ Русецькою О.В.
10.12.2012 ліквідатором ТОВ «ФС Україна» на адресу Відповідача направлено заяву про закінчення виконавчого провадження та направлення виконавчого документа ліквідатору, яким просив ДВС винести постанову про закінчення виконавчого провадження та направити її ліквідатору.
15.01.2013 та 27.05.2013 ліквідатор ТОВ «ФС Україна» повторно звертався до ДВС з аналогічними заявами.
11.06.2013 ліквідатор ТОВ «ФС Україна» звернувся до ДВС із заявою про закінчення виконавчого провадження та направлення виконавчого документа ліквідатору, яким просив ДВС винести постанову про закінчення виконавчого провадження та направити її ліквідатору, а також винести постанову про закінчення виконавчих проваджень, боржником в яких є ТОВ «ФС Україна».
При цьому до кожного з вказаних звернень Позивачем додано копії зазначених вище протоколу загальних зборів ТОВ «ФС Україна» № 6 від 16.07.2013 та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.04.2013.
У відповідь на вищевказані звернення Відповідачем 11.07.2013 надано відповідь №39866, якою повідомлено, що закінчити виконавчі провадження по виконанню виконавчих документів, де боржником є ТОВ «ФС Україна», неможливо, оскільки до ДВС не надано документів, які підтверджують ліквідацію боржника ТОВ «ФС України» без правонаступництва.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Згідно з п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню, зокрема, ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва. Про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 67 цього ж Закону у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі надходження виконавчого документа до ліквідаційної комісії (ліквідатора) арешт з майна боржника знімається за постановою державного виконавця, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. У разі якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом.
Таким чином, законом прямо передбачено обов'язок органу виконавчої служби закінчити виконавче провадження у разі ліквідації юридичної особи, яка є стороною виконавчого провадження, за умови відсутності правонаступництва даної юридичної особи.
При цьому, згідно з ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які неможливо усунути, чи в інших випадках, встановлених законом.
Порядок ліквідації юридичної особи визначений статтею 111 Цивільного кодексу України, якою встановлено, зокрема, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи. Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Аналогічні положення викладені в нормах Господарського кодексу України.
Так, відповідно до ч. 1, 6 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
Згідно з ч. 6 цієї ж статті суб'єкт господарювання може бути ліквідований, зокрема, за ініціативою власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників.
Статтею 60 Господарського кодексу України зазначено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
З наведеного вбачається, що законом не передбачено переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб в разі припинення юридичної особи шляхом її ліквідації.
Беручи до уваги наведене, Відповідачем необгрунтовано зроблено висновок про відсутність документів на підтвердження ліквідації ТОВ «ФС Україна» без правонаступництва, оскільки ліквідація юридичної особи виключає правонаступництво юридичної особи як таке, а отже Відповідачем неправомірно відмовлено у закінченні виконавчих проваджень, боржником в яких є ТОВ «ФС Україна», і відповідно такі виконавчі провадження мають бути закінчені.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частина 2 статті 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги недоведеність відповідачем правомірності своїх дій щодо відмови у закритті виконавчих проваджень, боржником у яких є ТОВ «ФС Україна», суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 128, 159-163, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Відділу державної виконавчої служби Броварського міськрайонного управління юстиції головного управління юстиції у Київській області щодо відмови у закритті виконавчих проваджень, боржником у яких є товариство з обмеженою відповідальністю «ФС Україна» (код за ЄДРПОУ 36365424).
Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Броварського міськрайонного управління юстиції головного управління юстиції у Київській області закінчити виконавчі провадження, боржником у яких є товариство з обмеженою відповідальністю «ФС Україна» (код за ЄДРПОУ 36365424).
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ФС Україна» (код за ЄДРПОУ 36365424) судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.