Ухвала від 05.03.2009 по справі 2а-12207/08/0570

Суддя-доповідач Василенко Л.А.

Головуючий І інстанції суддя Наумова К.Г.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

05 березня 2009 року Справа № 2а-12207/08/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Василенко Л.А.,

суддів: Ханової Р.Ф., Старосуда М.І.,

при секретареві Кірсановій М.В.,

за участю представника позивача Колесника Р.М.,

представника відповідача Авер'янової О.І.,

розглянула апеляційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008р. у справі № 2а-12207/08 за позовом Кредитної спілки «Можливість» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя про визнання незаконним рішення, і

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008р. позов Кредитної спілки «Можливість» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя (далі - Жовтневої МДПІ) про визнання незаконним рішення задоволений в повному обсязі: визнане недійсним рішення відповідача № 25 від 25.05.2008 року про виключення позивача з реєстру неприбуткових організацій (установ), стягнуто за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача суму сплаченого судового збору в сумі 3,4 грн.

Відповідач не погодився з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в який просить постанову суду першої інстанції скасувати у зв'язку з порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

При апеляційному перегляді справи представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримала в повному обсязі, просила постанову суду першої інстанції скасувати та в задоволенні позову відмовити у зв'язку з тим, що рішення МДПІ було законним, оскільки позивачем порушені вимоги Законів України «Про кредитні спілки», «Про оподаткування прибутку підприємства».

Представник позивача при апеляційному перегляді справи заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважав їх необґрунтованими, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін, оскільки на його думку, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права та воно підлягає залишенню без змін.

Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції повинна бути залишена без змін.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя планову виїзну документальну перевірку Кредитної спілки «Можливість» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 04 квітня 2006 року до 31 грудня 2007 року, результати якої викладені у акті перевірки від 16.04.2008р. № 958/22-011-1/34273489. Відповідно до акту перевірки відповідачем виявлені порушення позивачем п. 2 ст.14, ст..21 Закону України «Про кредитні спілки» в частині не загальних зборів членів кредитної спілки у зв'язку зі збільшенням пайового капіталу шляхом внесення додаткових пайових внесків та перевищення 10% зобов'язання кредитної спілки перед одним своїм членом від загальних зобов'язань кредитної спілки.

21.04.2008 року позивач надав до Жовтневої МДПІ заперечення до акту перевірки за вихідним № 53 від 16.04.2008 року, в яких зазначив, що його дії повністю відповідають вимогамдіючого законодавства України. Відповідач заперечення позивача не прийняв, про що повідомив листом від 24.04.2008 року № 15044/10/22-013.

На підставі п. 7.11.12 та п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» відповідачем прийняте спірне рішення № 25 від 25.04.2008 року про виключення позивача з реєстру неприбуткових організацій та установ.

У 2006 році Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України здійснена перевірка позивача, за результатами якої складений акт про порушення від 13.12.2006 року № 2154/10, в якому, крім інших, були встановлені порушення позивачем щодо перевищення розміру відсотків по його зобов'язаннях перед одним членом від загального обсягу зобов'язань позивача. У відповідності до акту 11.01.2007 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України винесено розпорядження № 27/10/1 про усунення визначених порушень у строк до 31.03.2007 року.

Законом України «Про кредитні спілки» визначено, що кредитною спілкою вважається неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених Законом України «Про кредитні спілки».

Згідно до ст.ст.26, 27 Закону України «Про кредитні спілки» державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок здійснює Уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, інші державні органи відповідно до їх компетенції. У разі порушення вимог Закону України "Про кредитні спілки" застосовуються санкції відповідно до законів України.

Згідно переліку неприбуткових організацій, який викладений у п. п. 7.11.1. п. 7.11. ст. 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємства», кредитні спілки є неприбутковими організаціями.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 року № 232, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 року № 291/2095, затверджене Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ. Відповідно до Положення до Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які відповідно до п. 7.11 ст. 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємства» звільняються від сплати податку на прибуток. З метою оподаткування, центральний орган податкової служби веде зазначений Реєстр неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування.

Пунктом 2.12. Положення встановлено, що місцеві органи податкової служби здійснюють: прийом реєстраційних заяв, контроль повноти даних щодо відповідності нормативним і установчим документам; присвоєння організаціям та установам ознаки неприбуткової; обробку даних реєстраційних заяв та формування файлів для передачі в регіональні органи податкової служби; формування бази даних неприбуткових організацій та установ; взаємодію з базами даних відповідних органів місцевої державної влади.

Позивач при реєстрації у якості неприбуткової організації отримав ознаку неприбуткової установи (організації) - 0010.

П. 7.11.12. п. 7.11. ст. 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що центральний податковий орган визначає порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Статтею 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що центральним органом виконавчої влади є Державна податкова адміністрація.

На підставі встановлених обставин та аналізу законів суд першої інстанції зробив правильний висновок, що виключення з реєстру неприбуткових організацій здійснює центральний податковий орган та лише у разі порушення положень Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.

На підставі ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

В Законі України «Про фінансові послуги та держане регулювання ринків фінансових послуг» термін державного регулювання фінансових послуг вживається у такому значенні - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам (п. 10 ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону). Відповідно до ст.1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 04.04.2003, № 292/2003, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, є спеціально уповноваженим орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Перевірка кредитної спілки «Можливість» здійснена Державною комісією з регулювання ринків фінансових України, яка оформлена актом від 13.12.2006 року № 2154/10 була проведена у межах повноважень комісії щодо дотримання вимог законодавства про фінансові послуги. При цьому позивач перевірявся, як кредитна установа, а не неприбуткова організація. Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових України встановлений строк для усунення виявлених при перевірці порушень законодавства про фінансові послуги до 31.03.2007 року. При цьому контроль за усуненням порушень та застосування санкцій згідно діючого законодавства здійснює Державна комісія з регулювання ринків фінансових України.

Спірне рішення про виключення позивача з реєстру неприбуткових організацій ухвалено відповідачем за порушення п.п.7.11.11 п. 7.11. ст. 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств», яким порядок передачі активів неприбуткової організації у разі її ліквідації та п.2 ст.14 Закону України «Про кредитні спілки», яким визначено виключну компетенцію загальних зборів кредитної спілки.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про порушення позивачем п.п.7.11.11 п.7.11 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та п.2 ст.14 Закону України «Про кредитні спілки», оскільки невідповідність статуту неприбуткової організації є підставою для включення до Реєстру неприбуткових організацій, а не до виключення організації з Реєстру.

Закон України «Про кредитні спілки» визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань, тобто їх правове положення, а не оподаткування неприбуткових організацій, якою є позивач.

Частиною І статті 9 КАС України визначено, що, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що відповідач не довів, що діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений законами України і в судовому засіданні не довів правомірність прийняття спірного рішення.

З врахуванням викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, підстав для скасування судового рішення немає.

Ухвала в повному обсязі складена 10 березня 2008 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1 206, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008р. у справі за позовом Кредитної спілки «Можливість» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя про визнання незаконним рішення залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий:

(підписи)

Судді:

З оригіналом згідно.

Суддя-доповідач Л.А. Василенко