Суддя 1 інстанції - Хрімлі О.Г.
Суддя - доповідач -Ханова Р.Ф.
Україна
Іменем України
19 березня 2009 року справа № 2-а-436/08/0570
зал судового засідання №2 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Василенко Л.А.
Старосуда М.І.
При секретарі судового засідання: Чуріковій Я.О.
За участю представників сторін:
Від позивача: Кураксін О.М. - за дов. від 22.12.2008 р.
Кошуба В.О. - за дов. від 22.12.2008 р.
Від відповідача: Радько А.П. - за дов. від 17.03.2009 р.
Удод М.І. - за дов. від 13.01.2009 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуКрасноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 22 грудня 2008 року
по адміністративній справі№ 2-а-436/08/0570 (суддя Хрімлі О.Г.)
за позовомКомунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»
ДоКрасноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області
Про
визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року (арк. справи 109-111) задоволений позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції, в наслідок чого визнано недійсним податкове повідомлення-рішення від 17 травня 2007 року № 0000691840/0 (арк.. справи 11) предметом якого визначені податкові зобов'язання зі збору за забруднення 8550080200 у розмірі 31238 грн. 38 коп., у тому числі 29750 грн. 88 коп. за основним платежем, та 1487 грн. 50 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.
В апеляційній скарзі відповідач (арк. справи 116-118) просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач в своїх запереченнях та його представники під час апеляційного розгляду справи зазначали, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи. Розгляд справи відбувався з фіксуванням процесу технічними засобами відповідно до статті 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради 3 вересня 2007 року, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00191678, знаходиться на податковому обліку в Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції.
Селидівською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено невиїзну документальну перевірку з питань достовірності нарахування податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища Селидівським ВУВККГ ДОКП «Донецькоблводоканал» за 1 квартал 2007 року, за результатами якої складено акт № 227/15/05524280 від 15 травня 2007 року. (арк. справи 7-9).
В ході перевірки встановлені порушення пункту 8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року № 303, пункту 5.5 «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19 липня 1999 року № 162/379, а саме підприємством було невірно нарахована сума збору за скиди у водні об'єкти у сумі 7437,72 грн. без застосування штрафної санкції у п'ятикратному розмірі. Порушення полягало у тому що протягом першого кварталу 2007 року у підприємства були відсутні ліміти скидів у водні об'єкти.
На підставі зазначеного акту перевірки Селидівською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення від 17 травня 2007 року № 0000691840/0 про донарахування Селидівському ВУВКГ ДОКП «Донецькоблводоканал» збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 31238,38 грн., у тому числі за основним платежем 29750,88 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1487,50 грн. (арк. справи 4).
Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
У відповідності до ст. 44 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів.
Ліміти скидів забруднюючих речовин, крім утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками, в навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного й іншого виробництва та інші види шкідливого впливу в цілому по території Автономної Республіки Крим, областей, міст загальнодержавного значення або окремих регіонів встановлюються: а) у випадках, коли це призводить до забруднення природних ресурсів республіканського значення, територій інших областей, - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів; б) в інших випадках - в порядку, що встановлюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст загальнодержавного значення) Радами, за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року № 303 затверджено «Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» (надалі - Порядок), який визначає єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення.
У відповідності до пункту 4 Порядку в редакції, яка діяла на момент перевірки позивача, за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі. У разі відсутності у платників збору затверджених в установленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір справляється як за понадлімітні скиди та розміщення відходів відповідно до їх обсягів.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19 липня 1999 року № 162/379 затверджено Інструкцію про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, відповідно до п. 5.5 якої встановлено, що у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється і сплачується в п'ятикратному розмірі.
Актом перевірки встановлено, що за інформацією прокуратури Донецької області у Селидівського ВУВКГ ДОКП «Донецькоблводоканал» закінчився термін дії дозволу на здійснення спеціального використання водних ресурсів. Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області термін дії дозволу на 2007 рік не поновлено.
Разом з тим, судом першої інстанції встановлено, що Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 7 серпня 2008 року у справі № 2-а-234/08 затверджено мирову угоду, укладену між Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відповідно до умов якої усі умови водокористування, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2937 від 16 вересня 2005 року дійсні до отримання дозволу № УКР-ДОН-3341 від 14 червня 2007 року.
Тобто, судом першої інстанції встановлено, що у перевіряємому періоді з 1 січня 2007 року по 14 червня 2007 року діяли ліміти скидів, встановлені дозволом № УКР-ДОН-2937 від 16 вересня 2005 року, а за таких обставин твердження відповідача щодо закінчення терміну дії дозволу на здійснення спеціального використання водних ресурсів є помилковим.
Колегія суддів не погоджує висновки суду першої інстанції з огляду на принципи належності та допустимості доказів, які встановлені статтею 70 КАС України, а саме з податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища яким позивач звітував до податкового органу 4 травня 2005 року, розділом 3 визначено нарахування збору за скиди у водні об'єкти, графою 7 передбачені ліміти скидів розміщення відходів, суми збору обчисленого в межах ліміту передбачені графою 8.
Відсутність у позивача лімітів скидів у водні об'єкти доводить правомірність висновків податкового органу що позивачем здійснений безлімітний скид у водні об'єкти та правомірне застосування п'ятикратного розміру збору.
Колегія суддів дійшла до висновку, що у діях позивача наявні порушення пункту 8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року № 303, пункту 5.5 «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19 липня 1999 року № 162/379, тому спірне податкове повідомлення-рішення від 17 травня 2007 року № 0000691840/0, прийняте Селидівською об'єднаною державною податковою інспекцією правомірно.
Мирова угода, яка затверджена судом першої інстанції 7 серпня 2008 року у справі №2-а-234/08 (арк. справи 85), не може бути застосована до спірних відносин оскільки дійсність дозволу №УКР-ДОН-2937 від 16 вересня 2005 року не означає продовження його терміну (дійсність дозволу взагалі не є спірним фактом), ухвала, що прийнята судом 7 серпня 2008 року, не може застосовуватися до спірних податкових відносин першого кварталу 2007 року, рішення суду у будь-якому випадку не підмінює собою дозвіл органу виконавчої влади, зазначене рішення не звільняє позивача від виконання обов'язків платника податків.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року у справі № 2-а-436/08/0570 - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року у справі № 2-а-436/08/0570 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволені позову Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 17 травня 2007 року № 0000691840/0 - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 березня 2009 року в присутності представників сторін. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 19 березня 2009 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: Л.А. Василенко
М.І. Старосуд
З оригіналом згідно:
Суддя Р.Ф. Ханова