Україна
Іменем України
17 березня 2009 року справа № 2а-6287/08/1270
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Василенко Л.А.
Старосуда М.І.
при секретарі
судового засідання
Чуріковій Я.О.
за участю представників:
від позивача:Віткалов Д.М. - за дов. № 8 від 01.01.2009 р.
від відповідача:
не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавної інспекції з контролю за цінами в Луганській області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 24 вересня 2008 року
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»
до
Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області
про
визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій, -
В лютому 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення № 15 від 5 лютого 2008 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2008 року у справі № 2а-6287/08 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» задоволено. Визнано протиправним рішення про застосування економічних санкцій № 15 від 5 лютого 2008 року (а.с.230-231).
Не погоджуючись з ухваленим рішенням суду першої інстанції, Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернулась до Донецького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2008 року у справі № 2а-6287/08 скасувати як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права.
В обґрунтування апеляційної скарги (а.с.-236) відповідач посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, що привезло до неправильного вирішення спору.
Позивач надав суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких зазначив, що плата за перевищення договірних величин постачання електричної енергії за своєю правовою природою є санкцією, нарахування та стягнення яких не належить до компетенції відповідача, тому, вважає оскаржувану постанову суду першої інстанції вмотивованою та прийнятою з додержанням норм чинного законодавства.
Апелянт до суду не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Відповідно до ч.1 ст.3 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів держаної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.
За приписами ст.ст. 195, 196 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи. Апеляційний розгляд здійснюється колегією суддів у складі трьох суддів за правилами розгляду справи судом першої інстанції з урахуванням особливостей, встановлених цією главою.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» є юридичною особою, що підтверджується Свідоцтвом про Державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 713406 від 02.04.2001 р., ідентифікаційний код - 31443937, довідкою з ЄДРПОУ № 2033 та Статутом (а.с.102-115).
До складу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» входить Ровеньківський РЕМ Краснолуцької філії без прав юридичної особи, метою діяльності якої є отримання максимального прибутку за рахунок виробництва і підприємницької діяльності, оптимального використання ресурсів і нематеріальних активів для задоволення економічних інтересів засновників Товариства і соціальних потреб. Предметом діяльності філії є діяльність, що пов'язана з передачею електричної енергії за регульованим тарифом всім суб'єктам підприємницької діяльності незалежно від форм власності та інше.
Реалізація електроенергії здійснюється позивачем на підставі договорів, укладеними зі споживачами по тарифах, які регулюються уповноваженою державною установою - Національною комісією регулювання електроенергетики України (далі за текстом - НКРЕ України).
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону.
Таким урядовим органом є, зокрема, Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області є суб'єктом владних повноважень, що діє на підставі Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженою постановою КМУ від 13.12.2000 р. № 1819.
Відповідно до згаданого Положення, основними завданнями Держцінінспекції є, зокрема проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках. Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
В січні 2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області було проведено перевірку Ровеньківського РЕМ Краснолуцької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» з питань дотримання державної дисципліни цін (тарифів) при застосуванні тарифів на електричну енергію для всіх груп споживачів за період з 01.01.2006 р. по 01.01.2008 р.
Перевіркою встановлено порушення Ровеньківським РЕМ Краснолуцької філії ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», постанов НКРЕ України від 26.12.2006 №1765, від 25.01.2007 №44, від 23.02.2007 №249, від 23.03.2007. №385, від 23.04.2007 №480, від 18.05.2007 № 673, від 22.06.2007 №848, від 22.07.2007 №988, від 23.08.2007 №1167, від 24.09.2007 №1298, від 28.10.2007 №1410, а саме, внаслідок застосування завищених тарифів необґрунтовано отримано виручку у сумі 9070,96 (дев'ять тисяч сімдесят гривень 96 коп.) грн. з ПДВ, про що складено Акт № 26 від 29 січня 2008 р. (а.с.10-19) та прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (а.с.7) в розмірі 18 141,92 (вісімнадцять тисяч сто сорок одна гривня 92 коп.) грн.
Суть спору полягає в тому, що позивачем при стягненні плати зі споживачів за споживання електричної енергії понад договірну величину, стягувалась трикратна вартість різниці фактично спожитої і договірної величини, замість двократної вартості.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі встановлено Законом України від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР «Про електроенергетику» (з наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до ч.3 ст. 17 цього Закону тарифи на передачу і постачання електричної енергії місцевими (локальними) електромережами регулюються Національною комісією регулювання електроенергетики України.
За приписами ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 р. № 28 (та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 р. за № 417/1442, надалі за текстом - ПКЕЕ, з наступними змінами та доповненнями).
Пунктом 6.1. цих Правил встановлено, що розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються відповідно до умов договору; обсяги електричної енергії, які підлягають оплаті, мають визначатися відповідно до даних розрахункового обліку електричної енергії про її фактичне споживання.
Умовами договорів про постачання електричної енергії зі споживачами, що зазначені в Акті перевірки та є в матеріалах справи (а.с.31-72), передбачений обов'язок споживачів оплачувати Позивачу вартість фактично спожитої в розрахунковому періоді електричної енергії за діючими у цьому періоді тарифами.
Згідно з п. 6.12. ПКЕЕ та умовами договорів величина коштів, яку має сплатити споживач за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, визначається наступним чином: обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів засобів обліку розкладається пропорційно до тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з тарифів, після чого величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як сума добутків тарифів на відповідний їм обсяг електричної енергії.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 (далі - Інструкція) підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при стягненні плати зі споживачів за споживання електричної енергії понад договірну величину, за розрахунковий період, стягувалась трикратна вартість різниці фактично спожитої і договірної величини, при обґрунтованій двократній вартості, за рахунок чого при стягненні плати за перевищення договірної ціни позивачем було необґрунтовано отримано виручку:
- з Ровеньківської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів - в сумі 468,93грн. з ПДВ.(а.с.20-21, 79-80);
- з ПП ОСОБА_1. сума необґрунтовано отриманої виручки склала - 869,92грн. з ПДВ.(а.с. 22-23, 81-82);
- з ПП ОСОБА_2. сума необґрунтовано отриманої виручки склала -677,56грн. з ПДВ(а.с.24-25, 83-84);
- з ТОВ «Чижи» - 2748,07 грн. (а.с.26-27, 85-88);
- з МПП «Виробничо-комерційної фірми «Стронг» сума необґрунтовано отриманої виручкисклала - 2419,40грн. з ПДВ.(а.с.28, 89-90);
- з Державного підприємства «Ровенькивантажтранс» сума необґрунтовано отриманої виручки склала -1690,60 грн. з ПДВ(а.с. 29-30, 91-101)
Загальна сума необґрунтовано отриманої виручки склала - 9070,96(дев'ять тисяч сімдесят гривень 96 коп.) грн.
Судом першої інстанції не надано належної оцінки доказам, наявним в матеріалах справи, неповністю з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення спору.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд виходив з оцінки договірних відносин між сторонами, замість того щоб надати оцінку правильності застосування позивачем тарифу та права на отримання потрійного тарифу при наявності обставин регулювання державою цін у межах спірних відносин.
Матеріалами справи не спростовано, що позивач в період з 01.01.2006 р. по 01.01.2008 р. застосовував завищені тарифи на постачання електричної енергії споживачам, внаслідок чого необґрунтовано отримано виручку у сумі 9070,96 (дев'ять тисяч сімдесят гривень 96 коп.) грн. з ПДВ.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а у позовних вимогах слід відмовити з огляду на їх безпідставність.
Керуючись ст.ст.19, 22, 24, 165, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2008 року у справі №2а-6287/08 - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2008 року у справі №2а-6287/08 - скасувати.
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 17 березня 2009 року. Повний текст постанови складено та підписано у нарадчій кімнаті 17 березня 2009 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: /підписи/ Л.А. Василенко
М.І. Старосуд
З оригіналом згідно
Суддя Р.Ф. Ханова
Україна
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
17 березня 2009 року справа № 2а-6287/08/1270
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Василенко Л.А.
Старосуда М.І.
при секретарі
судового засідання
Чуріковій Я.О.
за участю представників:
від позивача:Віткалов Д.М. - за дов. № 8 від 01.01.2009 р.
від відповідача:
не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавної інспекції з контролю за цінами в Луганській області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 24 вересня 2008 року
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»
до
Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області
про
визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій, -
Керуючись ст.ст.19, 22, 24, 165, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2008 року у справі №2а-6287/08 - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2008 року у справі №2а-6287/08 - скасувати.
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 17 березня 2009 року. Повний текст постанови складено та підписано у нарадчій кімнаті 17 березня 2009 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: Л.А. Василенко
М.І. Старосуд