Ухвала від 20.03.2009 по справі 2а-23327/08/0570

головуючий суддя І інстанції - Галатіна О.О.

суддя - доповідач - Геращенко І.В.

Донецький апеляційний адміністративний суд

УХВАЛА

Іменем України

« 20 » березня 2009 року справа № 2а-23327/08/0570

м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів Ляшенка Д.В., Малашкевича С.А.

при секретарі судового засіданняЛітвіновій Л.О.

за участю представників сторін:

від позивача- Можарова З.М. - довір. від 17.03.2009 року № 42/10

від відповідача- не з'явились

розглянув у судовому засіданні апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 18.12.2008 року

у справі № 2а-23327/08

за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька

до відповідача Приватного підприємства “Гарант ЛВИ”

прозобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька зернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства “Гарант ЛВИ” про зобов”язання надати розрахунок сум збору на розвиток виноградарства, садівництва, хмелярства за 2007 рік.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2008 року у справі № 2а-23327/08 (суддя Галатіна О.О.) в задоволенні позовної заяви відмовлено.

Податковою інспекцією подана апеляційна скарга, в якій вона просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовну заяву задовольнити.

Доводи апеляційної скарги підприємство обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що судом неповно з'ясовані усі обставини, що мають значення для справи.

Вказує на те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність у позивача правових підстав для звернення до суду з позовом про спонукання надати податкову декларацію, оскільки, як вважає податковий орган, таке право надане йому Кодексом адміністративного судочинства України та Законом України “Про Державну податкову службу в Україні”.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Статтею 14 Закону України “Про систему оподаткування” податок на доходи фізичних осіб віднесений до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).

Законом України “Про державну податкову службу в Україні” на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладені функції зздійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Таким чином, податкова інспекція - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції відносно суб'єктів господарювання та фізичних осіб щодо контролю у сфері податкових взаємовідносин.

Відповідно до ст. 11 Закону України “Про систему оподаткування” платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України.

Згідно п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові декларації подаються за базовий податковий період, що дорівнює календарному року.

Підпунктом 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють, зокрема, контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;

Статтею 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначені права податкових органів, зокрема, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Тобто, податковому органу надане право здійснити перевірку відповідача щодо своєчасності подання декларації про доходи та повноти сплати податку з доходів фізичних осіб та.

В матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують факт здійснення такої перевірки податковим органом та нарахування фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог законодавства.

Відповідно до п. 11, 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” податкові органи в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

З системного аналізу норм чинного законодавства України вбачається, що податковим інспекціям не надане право звертатись до суду з позовними заявами про зобов'язання суб'єктів господарювання або фізичних осіб подати до податкового органу податкову декларацію, податкова інспекція має право здійснити перевірку суб'єкта господарювання або фізичної особи, застосувати фінансові санкції в разі встановлення порушення та у випадку несплати таких санкцій звернутись до суду з позовною заявою про їх стягнення.

За таких підстав колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову в задоволенні позовної заяви про зобов”язання відповідача надати податковому органу розрахунок суми збору на розвиток виноградарства, садівництва, хмелярства за 2007 рік, постанова суду прийнята при повному та всебічному дослідженні обставин справи, висновки суду відповідають фактичним обставинам справи, тому підставдля скасування постанови окружного адміністративного суду не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 2, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2008 року у справі № 2а-23327/08 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2008 року у справі № 2а-23327/08 за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Приватного підприємства “Гарант ЛВИ” про зобов”язання надати розрахунок сум збору на розвиток виноградарства, садівництва, хмелярства за 2007 рік - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 20.03.2009 року проголошений повний текст ухвали.

Головуючий І.В.Геращенко

Судді Д.В.Ляшенко

С.А.Малашкевич

з оригіналом згідно:

головуючий суддя І.В.Геращенко