Справа: № 2а-15956/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Катющенко В.П.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
25 липня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дії протиправними, -
ОСОБА_4 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (правонаступник - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)) про визнання протиправними дії щодо повернення проектної документації (справа А-17292) з передачі безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,05 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 грудня 2012 року позов задоволено, визнано протиправними дії Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), які полягають у поверненні розробнику проектної документації (справа А-17292) щодо передачі позивачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки площею 0,05 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
На вказану постанову відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, 07 вересня 2008 року позивач звернулась до Київського міського голови із заявою про передачу їй безоплатно у приватну власність земельної ділянки площею 0,08 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами розгляду заяви позивача, надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки 17 грудня 2010 року (уточнена площа 0,05 га) позивачу для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за вказаною адреслю, переданий до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (справа А-17292) для підготовки проекту рішення Київської міської ради про передачу позивачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки.
Представником позивача 06 вересня 2012 року направлено адвокатський запит на адресу відповідача, в якому останній просив повідомити, чи знаходиться в Департаменті земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) документація з землеустрою щодо передачі позивачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки, розташованої за вказаною адресою.
Листом від 13 вересня 2012 року №03-25/28255 відповідач повідомив позивача про те, що справа (А-17292) знаходиться на доопрацюванні у розробника документації з землеустрою.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо повернення проектної документації (справа А-17292) та такими, що порушують її право на отримання земельної ділянки у приватну власність, звернулася із зазначеним позовом до суду.
Відповідно до статті 40 Земельного кодексу України (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику протягом трьох тижнів з дня одержання проекту. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до пункту 1.1. рішення Київської міської ради № 182/342 від 19 грудня 2002 року «Про затвердження Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові.
Згідно пунктів 3.11. та 3.12. вказаного рішення Департамент відповідно до покладених на нього завдань: погоджує документацію із землеустрою; готує та подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність; викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста; звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; встановлення та зміни межі районів у місті, в порядку, встановленому законодавством України; встановлення сервітуту (права на обмежене користування).
Пунктами 1 та 2 статті 10 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради №457/1867 від 15 липня 2004 року «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві» встановлено, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки разом із дозволом Київської міської ради на його розробку передається до Департаменту для організації його погодження постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, протягом трьох тижнів надає висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі, якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону (пункт 3 статті 10 Порядку).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 11 вказаного вище рішення встановлено, що після погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи Департамент або Комісія виступає суб'єктом подання проекту рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність). У разі надання постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, висновку про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департамент або Комісія виступає суб'єктом подання проекту рішення Київської міської ради про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність). Департамент подає підготовлений проект рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки разом з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровою справою) до Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Як зазначає відповідач Департаментом погоджено проект відведення земельної ділянки позивачу та підготовлено проект рішення Київської міської ради «Про передачу громадянці ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за вказаною адерсою, який з 17 липня 2012 року разом з проектом відведення вказаної земельної ділянки (кадастрова справа А-17292) перебуває у розробника документації з землеустрою СПД ОСОБА_5. Проте, будь-яких підстав повернення проекту землеустрою відповідачем не зазначено.
З вищевказаних норм права вбачається, що законодавством не передбачено можливості повернення проекту землеустрою розробнику після його погодження постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, а тим більше після підготовки проекту рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки у приватну власність.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач не довів правомірності своїх дій, а тому такі дії щодо повернення проектної документації (справа А-17292) є неправомірними.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 грудня 2012 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 грудня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.