Постанова від 11.03.2009 по справі Б29/260-07

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2009 р.

№ Б29/260-07

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Полякова Б.М.-головуючого,

Коваленка В.М. (доповідач у справі)

Малетича М.М.

розглянувши

касаційну скаргу

Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Кринички Криничанського району Дніпропетровської області

на постанову

та ухвалу

від 17.12.2008 р. Дніпропетровського апеляційного господарського суду

від 08.09.2008 р. господарського суду Дніпропетровської області

у справі

№ Б29/260-07 господарського суду Дніпропетровської області

за заявою

1. Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Кринички Криничанського району Дніпропетровської області

2. Управління пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області, смт. Кринички Криничанського району Дніпропетровської області

до

Обласного комунального підприємства "Криничанське житлово-комунальне господарство", смт. Кринички Криничанського району Дніпропетровської області

про

визнання банкрутом

ліквідатор

арбітражний керуючий Чуйко М.Д.

в судовому засіданні взяв участь представник:

Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції

Лісовий А.В., довір.,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.07.2007 року порушено провадження у справі № Б29/260-07 про банкрутство Обласного комунального підприємства "Криничанське житлово-комунальне господарство" (далі -Боржник, Підприємство) за заявою Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -Кредитор 1, Інспекція) та Управління пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області (далі - Кредитор 2, Фонд) в порядку Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 25.03.2008 року Боржника визнано банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура, з призначенням ліквідатором арбітражного керуючого Чуйка М.Д.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 08.09.2008 року (суддя -Д.М. Полєв) провадження у справі про банкрутство Підприємства припинено.

Не погодившись з прийнятою ухвалою суду першої інстанції, Криничанська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до Дніпропетровського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просила скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 08.09.2008 року, а справу направити до господарського суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.12.2008 року (головуючий суддя -І.М. Науменко, судді: Л.М. Білецька, О.В. Голяшкін) ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 08.09.2008 року залишено без змін, а апеляційну скаргу Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції -без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятою постановою суду апеляційної інстанції, Криничанська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.12.2008 року та ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 08.09.2008 року, а справу направити до господарського суду Дніпропетровської області для продовження розгляду.

Касаційна скарга мотивована порушенням судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, зокрема, ст.ст. 5, 40 Закону про банкрутство, а також норм процесуального права.

Заслухавши пояснення учасника судового засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що після прийняття 25.03.2008 року постанови про визнання Боржника банкрутом до справи було долучено рішення Дніпропетровської обласної Ради п'ятого скликання п'ятнадцятої сесії від 23.05.2008 року № 408-15/У та додаток до нього, згідно яких вирішено не застосовувати до 01.01.2009 року положень Закону про банкрутство до комунальних підприємств, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області. Таке рішення прийняте, зокрема, і до боржника - обласного комунального підприємства "Криничанське житлово-комунальне господарство".

На підставі вказаного рішення судом першої інстанції було прийнято рішення про припинення провадження у справі про банкрутство Підприємства та винесена відповідна ухвала -від 08.09.2008 року.

Суд касаційної інстанції погоджується із заявником касаційної скарги щодо посилання на те, що положення ст. 40 Закону про банкрутство не містять визначеної судами в оскаржуваних судових рішеннях підстави для припинення провадження у справі про банкрутство Боржника.

Між тим, заявником касаційної скарги не враховано, що перелік підстав для припинення провадження у справі про банкрутство, визначений нормами ст. 40 Закону про банкрутство, не носить виключний характер, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

Також, не заперечуючи існування у матеріалах справи рішення Дніпропетровської обласної Ради п'ятого скликання п'ятнадцятої сесії від 23.05.2008 року № 408-15/У та додатку до нього, Інспекцією зроблений висновок, з посиланням на ст. 40 Закону про банкрутство, без урахування положень п. 8 ст. 5 Закону про банкрутство та офіційного тлумачення таких положень Закону про банкрутство в рішенні Конституційного Суду України N 5-рп/2007 від 20.06.2007 року.

Так, згідно п. 8 ст. 5 Закону про банкрутство положення цього Закону не застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права комунальної власності, якщо стосовно них виключно на пленарному засіданні відповідної ради органів місцевого самоврядування прийняті рішення щодо цього.

Також, в пунктах 1.2 та 1.3 резолютивної частини рішення N 5-рп/2007 від 20.06.2007 року Конституційним Судом України зазначено, що відповідна рада органів місцевого самоврядування має право виключно на пленарному засіданні прийняти рішення про незастосування положень Закону про банкрутство до комунальних унітарних підприємств, які перебувають у комунальній власності її територіальної громади, як до початку порушення справ про банкрутство цих підприємств, так і на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство. Провадження у справі про банкрутство комунальних унітарних підприємств у випадках, передбачених частиною восьмою статті 5 Закону про банкрутство, підлягає припиненню незалежно від того, прийнято рішення відповідної ради органу місцевого самоврядування про незастосування положень цього Закону до цих підприємств до чи після порушення судом загальної юрисдикції провадження у справі про їх банкрутство. В пункті 2 резолютивної частини цього ж рішення також зазначено, що таке рішення є обов'язковим до виконання на всій території України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, який був підтриманий судом апеляційної інстанції, про припинення провадження у справі про банкрутство Підприємства.

Що ж до посилання заявника касаційної скарги на допущені місцевим господарським судом процесуальні порушення у зв'язку із неналежним повідомленням, зокрема, Інспекції про час та місце проведення судового засідання, у якому була прийнята оскаржувана ухвала, колегія суддів зазначає про підтримку правомірного висновку з цього приводу суду апеляційної інстанції, яким спростовані доводи Інспекції про неповідомлення сторін у справі про банкрутство Підприємства про час розгляду справи в суді першої інстанції 08.09.2008 року.

У зв'язку із вищевикладеним, доводи касаційної скарги Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій, а тому оскаржувані ухвала суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції підлягають залишенню без змін, як такі, що відповідають нормам матеріального та процесуального права.

З урахуванням викладеного та керуючись нормами ст.ст. 5, 40 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та ст.ст. 1115, 1117, 1119 -11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення.

2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.12.2008 р. та ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 08.09.2008 р. у справі № Б29/260-07 залишити без змін.

Головуючий Б.М. Поляков

Судді В.М. Коваленко

М.М. Малетич