ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
25 березня 2009 р.
Справа № 18/12
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Судді Б.П.Гриняка
при секретарі судового засідання А.С. Томашевській
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом : Приватного підприємства " ВЕСТ - МІМ " , вул. Гринишина , 98 , м. Івано-Франківськ , 76018
до відповідача : Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ , 76018
про : розірвання договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста № 24 від 09.04.2008р.
За участі представників:
від позивача: Шпілька А.А., (довіреність № 129/08 від 27.10.08р.) - представник ;
від відповідача: Буджак В.М., (довіреність № 11058/05-17/07 в від 18.07.06р. ) - представник;
ВСТАНОВИВ: 09 квітня 2008 р. між Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Приватним підприємством " ВЕСТ - МІМ " укладено Договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста ( надалі - Договір про пайову участь ) .За цим Дговором Приватне підприємство " ВЕСТ - МІМ " ( замовник), що здійснює будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями сфери обслуговування на вул. Надрічній, 223 в порядку та на умовах, визначених Договором, бере участь у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська.
Згідно п. 2.1 даного Договору Замовник зобов»язався сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни визначені Договором.
Згідно п. 2.2 Виконком зобов»язався затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об»єкту ( у разі відсутності порушень норм чинного законодавства у сфері містобудування, будівельних нормативів, інших норм та правил при здійсненні будівництва)».
Згідно п. 3.2 Договору про пайову участь , замовник сплачує пайовий внесок у сумі 184024,59 грн. до моменту подання Акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об»єкту на підпис голові державної приймальної комісії.
08 жовтня 2008 р. Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради пред»явлено вимоги до ПП « ВЕСТ -МІМ» про виконання передбаченого Договором про пайому участь зобов»язання щодо сплатти пайового внеску, оскільки начебто оберт будівництва введено в експлуатацію.
Відповідно до п. 1.8 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 11.04.08 р. за №132 затверджено Акт державної комісії приймання в експлуатацію багатоквартирногжитлового будинку на вул. Надрічній, 223.
Однак, 21.05.2008 р. Виконавчий комітет Івано-Франківської ради прийняв рішення № 240 , відповідно до якого пунт 1.8 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 11.04.2008 р. визнано таким, що втратив чинність з причини неоплати в фонд соціальноекономічного розвитку міста.
На даний момент ПП «ВЕСТ-МІМ», в зв»язку з виявленням потреби в проведенні додаткових будівельно-опоряджувальних робіт на об»єкті будівництва, за допомогою генпідрядної організації проводить відповідні роботи, закінчення яких передбачається в другому кварталі 2009 року.
Позивач зазначив, що 08 жовтня 2008 р. Кабінет Міністрів України прийнято Постанову №923 « Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об»єктів» якою затвердив новий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об»єктів. Згідно п. 2 даної Постанови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об»єктів здійснюється комісією і полягає у підтвердженні нею готовності до експлуатації об»єктів нового будівництва.
Пункт 3 передбачає, що приймальна комісія утворюється інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю , яка видала дозвіл на виконання будівельних робіт на підставі письмової заяви замовника об»єкта будівництва.
Результати роботи приймальної комісії оформляються актом готовності об»єкта до експлуатації , форма якого затверджується в установленому порядку Мінрегіонбудом. Акт готовності об»єкта до експлуатації оформляється замовником і підписується головою та членами приймальної комісії.
На підставі акта готовності об»єкта до експлуатації інспекція державного архітектурно-будівельного контролю протягом двох робочих днів від дати його підписання видає замовнику або уповноваженій ним особі свідоцтво про відповідальність збудованого об»єкта проектної документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.
Тобто, згідно Постанови №923 від 08.10.2008 р. суб»єктом прийняття в експлуатацію вже не є виконавчий комітет міської ради міста обласного значення, в зв»язку з чим позивач вважає, що , Виконавчий комітет Івано-франківської міської ради вже не може виконати свої договірні зобов»язання щодо затвердження актів державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об»єкту.
12 січня 2009 р. позивачем на адресу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надіслало пропозицію розірвати Договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста №24 від 09 квітня 2008 р., у відповідь на яку листом від 26.01.09 р. № 116 Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради повідомив про те, що не вбачає достатніх правових підстав для розірвання договору.
Відповідач позовні вимоги заперечує, мотивуючи їх безпідставністю та необгрунтованістю.
В обгрунтування своїх заперечень відповідач посилається на ст. 27 Закону України «Про планування і забудову територій», якою передбачено, що фізичні та юридичні особи, які отримали дозвіл на будівництво об»єкта містобуджування, або юридичні особи, які отримали рішення сільської, селищної, міської ради чи уповноваженого на те виконавчого органу про погодження місця розташування об»єкта , мають право на одержання вихідних даних на проектування цього об»єкта та здійснення проектно-вишукувальних робіт.
Вихідними даними можуть визначатися також вимоги до пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів. Граничний розмір коштів на розвиток відповідної інфраструктури та порядок його визначення встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 5 Закону України « Про архітектурну діяльність», до вихідних даних на проектування належать архітектурно-планувальне завдання, завдання на проектування; технічні умови щодо інженерного забезпечення об»єкта архітектури. При цьому , вихідні дані складаються на підставі затвердженої містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, а також відповідних рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Позивач вказує на те, що позивачем використовується інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура міста, тобто комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій а також об»єктів соціального та культурно-побутового обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування населеного пункту. З метою відшкодування витрат за використання даних інфраструктур, додаткове навантаження на них, а також з метою їх розвитку і сплачується пайовий внесок згідно укладеного Договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста.
Розірвання даного договору та як наслідок припинення зобов»язання ПП « Вест-МІМ» щодо сплати пайового внеску на розвиток соціальної інфраструктури м. Івано-Франківськ нанесене територіальній громаді міста збитки в сумі 217437,88 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
При цьому суд виходить з наступного.
Рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 29.08.2006 р. «Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Івано-Франківська» створено цільовий фонд соціально-економічно розвитку м. Івано-Франківська та затверджено Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку міста Івано-Франківська.
Відповідно до рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006 р. затверджено Положення про пайову участь замовників будівництва у формування цільового фонду соціально-економічного розвитку міста.
Згідно п. 2.1 вказаного рішення дія Положення про пайову участь замовників будівництва у формування цільвого фонду соціально-економічного розвитку міста поширюється на всіх замовників будівництва, які здійснюють на території Івано-Франківської міської ради діяльність зі створення об»єктів будівництва.
Отже, перерахунок пайового внеску органам місцевого самоврядування є однією з умов надання вихідних даних, за відсутності яких проектування, а отже, і будівництво об»єкта є неможливим.
Згідно ст. 648 Цивільного кодексу України , якщо договір укладається на підставі обов»язкового для сторін правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування, зміст такого договору має відповідати цьому правовому акту.
Відповідно до ст. 27-1 Закону України «Про планування та забудову територій» замовник , який має намір здійснити будівництво об»єктів містобудування у населеному пункті , зобов»язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь ( внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об»єкта в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше п»ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт.
Отже, на даному етапі реалізувати обов»язок по сплаті замовником будівництва пайового внеску на розвиток соціальної інфраструктури іншим чином аніж виконанням зобов»язання згідно Договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста є неможливим.
На підставі вищевикладеного, у відповідності до ст. 8, 124 Конституції України, ст. керуючись ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити повністю .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Гриняк Б.П.
Рішення оформлене та підписане відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 27.03.09р.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
________________ Дейчаківська Ольга Степанівна