Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"17" березня 2009 р. Справа № 58/215-08
вх. № 7556/3-58
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Головань В.І., довіреність № 03-01-09/27-1641 від 01.07.2008 року відповідача - Ніколенко В.М., заступник голови, посвідчення № 813 від 10.07.1999 року
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків
до Виконавчого комітету Дергачівської міської ради Харківської області, м. Дергачі Харківської області
про стягнення 14760,79 грн.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням змін, прийнятих судом до розгляду, просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України 1833,71 грн. шкоди, заподіяної порушенням законодавства про відходи. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не виконано своїх обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує уточнені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні визнає уточнені позовні вимоги частково в сумі 1822,32 грн., проти стягнення 11,39 грн. шкоди заперечує, посилаючись на те, що позивачем не вірно встановлено належність земельної ділянки, яка розташована біля підприємства "ПАКС", що, у свою чергу, призвело до безпідставного розрахунку розміру шкоди на суму 11,39 грн..
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.
04 липня 2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було проведено захід - перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Дергачівської міської ради, за результатами якої було складено акт № 00457 від 04 липня 2008 року, в якому зазначалось, що на час перевірки було виявлено факт засмічення земельних ділянок твердими побутовими відходами (3 несанкціоновані сміттєзвалища) загальним обсягом 200,8 метрів кубічних на площі 729 метрів квадратних, які були розташовані у м.Дергачі за адресами: вул. Щорса, пров. Залізничний, біля Підприємства "Пакс", що є порушенням ст. 96, 167 Земельного Кодексу України, ст. 35 Закону України "Про охорону земель", ст. ст. 22, 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.17, 32 Закону України "Про відходи".
Виміри проводились за допомогою сертифікованого засобу вимірювання - рулетки ДОСТ 7502-98 (свідоцтво про калібрування засобу вимірювальної техніки № 1456).
З метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис вихідний № 06-21/33 від 07 липня 2008 року, яким вимагалось: - в строк до 30.07.2008 року ліквідувати несанкціоновані звалища сміття; - в строк до 15.07.2008 року організувати збирання і видалення побутових відходів, що утворюються на підвідомчий території з обов'язковим розробленням і затвердженням схем санітарного очищення.
В зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., розраховано суму збитку, яка з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, прийнятої судом до розгляду, складає 1833,71 грн.
Згідно з абз.1 ст.1 Закону України "Про відходи", відходами визнаються будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до п. З "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 року, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.
Відповідно до ст. 55 "Про охорону навколишнього природного середовища", суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.
Відповідно до ст.12 Закону України "Про відходи" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Відповідно п. 1 ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування", первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про відходи", територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Як вбачається зі змісту п. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування", виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Дані виконавчі органи рад створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.
Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України, самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Як вбачається зі змісту ст.ст. З0, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Згідно ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції ... організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ... здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що Відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до чч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."
Згідно ст. 69 даного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Виходячи з положень ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року, до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд вважає позовну вимогу про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи в розмірі 1822,32 грн. обґрунтованою та підлягаючою задоволенню в повному обсязі.
В частині стягнення 11,39 грн. шкоди, суд вважає необхідним відмовити, оскільки позивачем не доведено належність земельної ділянки площею 9 м кв., на якій зафіксовано розміщення несанкціонованого сміттєзвалища біля підприємства "Пакс", відповідачеві.
У відповідності зі ст.49 ГПК України суд вважає необхідним витрати по сплаті державного мита у сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. покласти на відповідача, оскільки з його вини спір доведено до суду.
Керуючись ст.ст.1, 12, 47, 49, 82-84 ГПК України, -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Виконавчого комітету Дергачівської міської ради Харківської області (62300, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Петровського, 79-Б) ідентифікаційний код 04059496) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 33112331700201 м. Дергачі, ВДК у Дергачівському районі, код ЄДРПОУ ВДК 24134314, МФО 851011, символ звітності 331, для зарахування надходжень по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" 1822,32 грн. шкоди.
Стягнути з Виконавчого комітету Дергачівської міської ради Харківської області (62300, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Петровського, 79-Б) ідентифікаційний код 04059496) на користь держбюджету України одержувач коштів - УДК в м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України у Харківській області, МФО 851011) 102 грн. державного мита.
Стягнути з Виконавчого комітету Дергачівської міської ради Харківської області (62300, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Петровського, 79-Б) ідентифікаційний код 04059496) на користь держбюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
В частині стягнення 11,39 грн. шкоди відмовити.
Рішення підписане 18.03.2009 року.
Суддя