Ухвала від 16.07.2013 по справі 0531/8572/12

Головуючий у 1 інстанції - Добнєв С.С.

Суддя-доповідач - Карпушова О.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2013 року справа №2а/259/7/13 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Василенко Л.А., Білак С.В., секретаря судового засідання Копиці С.В., за участю сторін: позивача ОСОБА_2, представника відповідача Москвітіної С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 22 березня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.10.2011 року позивач звернувся до Куйбишевського районного суду м. Донецька з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради (далі УПСЗН) про визнання неправомірними дії та рішення про відмову у відшкодуванні витрат по пільговому споживанню електроенергії у повному обсязі ( без урахування об'ємів пільгового споживання) родини позивача та зобов'язати УПСЗН відшкодувати з 01.01.2010р. витрати по пільговому споживанню електроенергії без урахування об'ємів пільгового споживання родини позивача.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відмова відповідача у відшкодуванні витрат по пільговому споживанню електроенергії у повному обсязі ( без урахування об'ємів пільгового споживання) родини позивача є необґрунтованою та не відповідає діючому законодавству, оскільки згідно до ч.4 ст. 22 ЗУ «Про міліцію» працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсотків знижки по сплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. При цьому об'єм пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів не обмежується нормами, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879, тому, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, по наданню 50% знижки по сплаті жилої площі, комунальних послуг та палива у межах норм, встановлених законодавством, визнанні такими, що не відповідають Конституції України, тобто є незаконними. Таким чином, позивач вважає рішення УПСЗН України Куйбишевської районної у м. Донецьку ради є незаконним та грубо порушує його конституційні права.

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 22.03.2013 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що органи праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів відповідних субвенцій, не мають правових підстав щодо відшкодування організаціям - надавачам послуг витрат за надані пільги з оплати житлово-комунальних послуг у разі перевищення встановлених норм, що є порушенням норм бюджетного законодавства.

Позивач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Апеляційну скаргу обґрунтовано доводами, аналогічними в позовній заяві.

В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача заперечував проти її задоволення.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 15.10.2009 року наказом № 443-о ОСОБА_2 звільнено у відставку за п.65 п.п. «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991р. № 114 (арк. с. 12)

ОСОБА_2 є пенсіонером податкової міліції.

28.10.2009 р. Головним управлінням податкової міліції ДПА України видано позивачу довідку про те, що він і члени його сім'ї мають право відповідно до ст. 26 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 83/98-ВР від 05 лютого 1998 року та відповідно до ст.. 22 Закону України «Про міліцію», введеного в дію постановою Верховної Ради УРСР від 25 грудня 1990 року № 583-ХІІ, на 50-ти процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. (арк.с. 10)

ОСОБА_2 з 28.10.2009 р. перебуває на персоніфікованому обліку відповідача та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117 внесений в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків (далі Реєстр), як податковий міліціонер на пенсії.

До складу сім'ї позивача в Реєстр влючені ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 -дружина та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 - син. (арк.с.11 )

Відшкодування пільг родині позивача здійснює УПСЗН Куйбишевської районної у м. Донецьку ради.

За період з 28.10.2009р. до 21.03.2010р. (до досягнення сина повноліття) пільги надавались на трьох осіб (в тому числі на сина ОСОБА_6), з 21.03.2010р. - на двох осіб (на ОСОБА_2 та його дружину).

З 01.01.2010р. відшкодування витрат по пільговому споживанню електроенергії в повному обсязі ( без урахування об'ємів пільгового споживання) було припинено.

22.07.2011р. позивач звернувся до УПСЗН Куйбишевського району м. Донецька із заявою про відшкодування вказаних витрат по пільговому споживанні електроенергії у повному обсязі (без урахування об'ємів споживання) сім'єю позивача.

29.07.2011р. листом УПСЗН Куйбишевської районної у м. Донецьку ради відмовлено у відшкодуванні витрат по пільговому споживанні електроенергії у повному обсязі ( без урахування об'ємів пільгового споживання), з посиланням на положення кабінету міністрів України № 879 від 01.08.1996р. «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги по їх сплаті».

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про міліцію» працівникам міліції та членам їх сімей 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, в межах норм, встановлених законодавством.

За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом, за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.51 п.5 Бюджетного Кодексу України (із змінами): при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Пільги на житлово-комунальні послуги надаються та нараховуються житлово-комунальними організаціями - надавачами послуг. Фінансування затрат на пільги здійснюється органами праці та соціального захисту населення згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» (зі змінами та доповненнями).

Постановою КМУ № 256 визначено, що органи праці та соціального захисту населення є головними розпорядниками коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення - надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг пільговій категорії громадян. Інших джерел фінансування для фінансування пільг з оплати житлово-комунальних послуг пільговій категорії громадян органами праці та соціального захисту населення законодавством не передбачено.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою визначення соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. №879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень щодо категорій пільговиків, є чинною і підлягає виконанню. Норма споживання за двох осіб становить 100Квт.

Враховуючи викладене, органи праці та соціального захисту населення відшкодовують організаціям-надавачам послуг витрати за надані пільги пенсіонерам з числа працівників міліції в межах встановлених норм.

Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, визначено, що інформація, що міститься в Реєстрі, використовується для перевірки відомостей, наданих підприємствами і організаціями, які надають послуги, та проведення розрахунків з ними за надані громадянам пільги з оплати послуг. Уразі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надається конкретному пільговику, управління праці та соціального захисту населення не провалить розрахунків, що стосується виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації. Тобто, розрахунки здійснюються за відсутності розбіжностей під час звіряння інформації надавачів послуг з відомостями, що містяться в Реєстрі.

Виконання державних програм соціального захисту населення регламентується Конституцією України, Законом України «Про Державний бюджет України», нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, Бюджетним кодексом України та іншими законами, що регулюють бюджетні правовідносини. При здійснені бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать Конституції України, Бюджетного Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що органи праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів відповідних субвенцій, не мають правових підстав щодо відшкодування організаціям - надавачам послуг витрат за надані пільги з оплати житлово-комунальних послуг у разі перевищення встановлених норм, оскільки це є порушенням норм бюджетного законодавства.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доводи апелянта не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текст ухвали виготовлено 17.07.2013р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 22 березня 2013 року, залишити без задоволення.

Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 22 березня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради про зобов'язання вчинити певні дії, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів О.В. Карпушова

Л.А. Василенко

С.В. Білак