Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
25 червня 2013 р. № 820/4036/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Каряки С.Г..
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
до Шевченківської районної державної адміністрації
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківської районної державної адміністрації, в якому просив суд: визнати рішення Шевченківської районної державної адміністрації про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.05.2003 року, зареєстрованого 20.05.2003 року за № 201, викладене в листі від 08.05.2013 року № М-54, незаконним та скасувати його; зобов'язати Шевченківську районну державну адміністрацію переглянути питання щодо поновлення договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.05.2003 року, зареєстрованого 20.05.2003 року за № 201 та прийняти рішення у відповідності до чинного законодавства України.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до Шевченківської районної державної адміністрації з заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки, на яку отримав відмову у зв"язку з тим, що державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, додаткову угоду про подовження терміну дії договору оренди земельної ділянки водного фонду зареєструвати не можливо без реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Дану відмову позивач вважає протиправною оскільки він звернувся до відповідача саме с заявою про поновлення договору оренду а не про його реєстрацію, що не входить до компетенції РДА. Правових підстав для відмові у поновленні договору у відповідача не було.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про причину неявки суду не повідомив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Надав письмові заперечення в яких просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі та зазначив, що державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, додаткову угоду про подовження терміну дії договору оренди земельної ділянки водного фонду зареєструвати не можливо без реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Просив розглянути справу за відсутності представника Шевченківської районної державної адміністрації.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечення проти нього, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 20 травня 2003 року між Шевченківською районною державною адміністрацією Харківської області та суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Шевченківської районної державної адміністрації від 12 травня 2003 року № 167 «Про надання в оренду земельної ділянки водного фонду приватному підприємцю ОСОБА_2» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,1381 га із земель водного фонду на території Шевченківської селищної ради за межами населеного пункту.
Договір зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі в Шевченківському районному відділі земельних ресурсів 20 травня 2003 року за № 201. Договір був укладений строком на 10 років, починаючи з дати його реєстрації.
04.03.2013 року ФОП ОСОБА_2 звернувся до Шевченківської районної державної адміністрації з заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 20 травня 2003 року.
08.05.2013 року Шевченківської районної державної адміністрації листом № м-54 з розгляду заяви щодо поновлення договору оренди земельної ділянки водного фонду в якому зазначила, враховуючи лист Юридичного департаменту Харківської обласної державної адміністрації від 19.04.2013 року № 03-62/473, відповідно до частини 10 статті 79-1 Земельного кодексу України, абзацу 5 пункту 4 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (зі змінами), державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, додаткову угоду про подовження терміну дії договору оренди земельної ділянки водного фонду зареєструвати не можливо без реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Вирішуючи спір по суті, з огляду на аргументацію сторін, суд зазначає, що правовідносини щодо надання в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності регулюються Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" та іншими нормативними документами.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі -Закон № 161-XIV) орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Статтею 5 Закону № 161-XIV передбачено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно частини 1 статті 31 Закону № 161-XIV договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Частинами 2 -4 вказаної статті передбачено, що договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно частини 1 статті 32 Закону № 161-XIV на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Частиною 1 статті 33 Закону № 161-XIV передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Згідно частини 6 вказаної статті у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Відповідно до частин 8, 9 статті 33 Закону № 161-XIV додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
ФОП ОСОБА_2 було додано до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
Пунктом 2.2. Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.05.2013 року передбачено, що орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінчення.
Щодо обгрунтування відповідачем відмови у поновленні договору оренди земельної ділянки водного фонду тим, що державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, додаткову угоду про подовження терміну дії договору оренди земельної ділянки водного фонду зареєструвати не можливо без реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, суд зазначає, що позивачем було подано заяву саме про поновлення договору оренди земельної ділянки, а не його реєстрації, яка можлива тільки після поновлення договору, та окрім того, реєстрація договорів та додаткових угод до них не входить до компетенції відповідача.
Отже, відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у поновленні договору оренди земельної ділянки водного фонду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Шевченківської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати рішення Шевченківської районної державної адміністрації про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.05.2003 року, зареєстрованого 20.05.2003 року за № 201, викладене в листі від 08.05.2013 року № М-54.
Зобов'язати Шевченківську районну державну адміністрацію переглянути питання щодо поновлення договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.05.2003 року, зареєстрованого 20.05.2003 року за № 201 та прийняти рішення у відповідності до чинного законодавства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 01 липня 2013 року.
Суддя Панов М.М.