13 травня 2013 р.Справа № 582/58/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Недригайлівського районного суду Сумської області від 04.02.2013р. по справі № 582/58/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Відділу державної виконавчої служби Недригайлівського районного управління юстиції третя особа Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області
про визнання незаконною постанови відповідача про закінчення виконавчого провадження,
18.01.2013 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Недригайлівського районного управління юстиції, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області, в якому просив визнати незаконною та скасувати постанову відповідача про закінчення виконавчого провадження від 20.12.2012 року .
Постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 04.02.2013 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Недригайлівського районного суду Сумської області від 04.02.2013 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити заявлені позовні вимоги.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що на виконанні Відділу державної виконавчої служби Недригайлівського районного управління юстиції перебувало виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-1305/11, виданого 15.03.2012 року Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання УПФУ в Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок основної і додаткової пенсії ОСОБА_1 та провести відповідні виплати згідно ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.12.2010 року, виходячи із встановленого законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням проведених виплат.
Так, постановою державного виконавця ВДВС Недригайлівського районного управління юстиції від 31.08.2012 року відкрито виконавче провадження № 34098247 про примусове виконання виконавчого листа № 2-а-1305/11, виданого 15.03.2012 року Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання УПФУ у Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок основної і додаткової пенсії ОСОБА_1 та провести відповідні виплати, згідно ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.12.2010 року.
03.09.2012 року постанова про відкриття виконавчого провадження за вих. № 2535/02-27 направлена до УПФУ у Недригайлівському районі Сумської області для виконання.
Згідно акту державного виконавця ВДВС Недригайлівського районного управління юстиції від 03.09.2012 року, при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-а-1305/11, виданого 15.03.2012 року Недригайлівським районним судом Сумської області встановлено факт часткового виконання судового рішення, а саме, здійснення перерахунку та виплати за період до 31.10.2011 р.
Управлінням Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області направлено до ВДВС Недригайлівського районного управління юстиції листа за вих. №4188/04-16 від 04.09.2012 року про здійснення перерахунку основної і додаткової пенсії і проведення відповідних виплат за період з 01.12.2010 року по 31.10.2011 року.
У зазначеному листі Управлінням також вказано, що з 01.11.2011 року виплата не здійснюється в зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету України.
Постановою державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Недригайлівського районного управління юстиції від 20.12.2012 року на підставі п.11 ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-1305/11, виданого 15.03.2012 року Недригайлівським районним судом Сумської області закінчено. Копії постанови про закінчення виконавчого провадження надіслані сторонам.
Позивач, не погодившись із винесеною відповідачем постановою, для захисту своїх прав звернувся із зазначеним адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції дійшов висновку, що дії державного виконавця, вчинені в ході примусового виконання виконавчого листа № 2-а-1305/11 відповідають вимогам чинного законодавства і вчинені відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження".
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до ст.ст. 14 та 255 КАС України постанова суду від 30.05.2011 року у справі № 2-а-1305/2011 р. набрала законної сили.
Згідно Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України; Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
Невід'ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізму та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері. Одним з таких органів і є Кабінет Міністрів України, який згідно з п. 2 ч.1 ст.20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.
Кабінет Міністрів України, як вищий орган у системі органів виконавчої влади, наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.
Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Конституційний Суд України в Рішенні від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001 у справі про виплату і доставку пенсій та грошової допомоги вказав, що Основний Закон України закріплює основоположні засади права на державну соціальну допомогу громадянам і відносить до законодавчого регулювання механізм його реалізації.
Відповідно до положень законів України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", "Про соціальний захист дітей війни" та "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", - визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.
Верховна Рада України, доповнивши пунктом 4 розділ У11 "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто, надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2,3 статті 116 Конституції України.
Крім того, відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 1-42/2011 від 26.12.2011 року, пункт 4 розділу У11 "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", а саме встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39,50,51,52,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 14,22,37 та ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, не суперечить ст.75, п.3 ч.1 ст.85. ст.95 Конституції України.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Процедуру примусового виконання рішень суду регламентовано Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим законом заходів з примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" врегульовано порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Чинним законодавством не передбачено вжиття будь-яких інших заходів відносно боржника за виконавчим документом, окрім тих, які вже було застосовано державним виконавцем.
Державним виконавцем 20.12.2012 року на підставі п.11 ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження закінчено, про що винесена постанова про закінчення виконавчого провадження, копії якої надіслані сторонам.
Виконавчий лист № 2-а-1305/11, виданий 15.03.2012 року Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання УПФУ в Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок основної і додаткової пенсії ОСОБА_1 та провести відповідні виплати згідно ст.ст. 49, 50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01 грудня 2010 року, разом з постановою про закінчення виконавчого провадження надісланий до Недригайлівського районного суду Сумської області.
Відповідно до практики Європейського суду, а саме у справі "Васильєв проти України" /справа порушена за заявою / № 10232/02/ п.29 Європейський суд відмітив, що він уже зазначав у схожих справах, що виконання рішень суду, в яких відповідачем є державні органи, можливо виконати, якщо державою передбачені та визначені асигнування на відповідні видатки Державного бюджету України шляхом здійснення відповідних законодавчих заходів /справа "Войтенко проти України/, п.30, та справу "Гловата Брегін проти України" №М 4292/04 та 4347/04 п.14,28 лютого 2006/.
Постановою Недригайлівського районного суду від 30.05.2011 року у справі № 2-а-1305/2011 р. задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано управління здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії позивачу згідно ст.ст. 49,50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.12.2010 року та провести відповідні виплати.
З 19.06.2011 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 р. № 3491-У 1, яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення ст.ст. 50 та 54 Закону № 796 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
З 01.11.2011 року управлінням забезпечується виплата позивачу за вищевказаним рішенням суду, тобто згідно ст.ст. 49,50,54 Закону № 796, в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України з наступних підстав.
26.12.2011 року рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011р. вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України /є конституційними/.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12. 2011 року № 20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року № 3- рп/2012 також дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України на час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України .
Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011року № 3491-У1 Кабінетом міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року і діяла до 01.01.2012 року. Вказана постанова установила розміри основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону № 796.
Згідно п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 року № 4282-У1 установлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст. 50 та 54 Закону № 796 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
З 01.01.2012 року набрала чинності постанова КМУ від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Оскільки конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному, то загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. Вказане тлумачення наведено у рішенні Конституційного Суду України від 03.10.1997 року № 4-зп.
Оскільки в даному випадку пізніше прийняті закони України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік"від 14.06.2011 року № 3491-У1 та "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12. 2011 р. № 4282-У1, то застосуванню підлягають саме ці нормативно-правові акти.
Отже, з 01.11.2011 року виконання постанови Недригайлівського районного суду від 30.05.2011 року у справі № 2-а-1305/11р. проводиться управлінням згідно ст.ст. 50,54 Закону № 796 в порядку та розмірах, визначених постановами КМУ від 06.07.2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" та від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Про добровільне виконання постанови Недригайлівського районного суду від 30.05.2011 року у справі № 2-а- 1305/11 р., що передбачено ч.5 ст.12 Закону України "Про виконавче провадження", Управлінням Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі сумської області повідомлено відділ ДВС Недригайлівського РУЮ листом від 04.09.2012 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даній справі не встановлено протиправності бездіяльності відповідача - відділу ДВС Недригайлівського районного управління юстиції при виконанні судового рішення стосовно позивача. Дії державного виконавця, вчинені в ході примусового виконання виконавчого листа № 2-а-1305/11, виданого 15.03.2012 року Недригайлівським районним судом Сумської області, відповідають вимогам чинного законодавства і вчинені відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження".
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при прийнятті постанови про закінчення виконавчого провадження, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів вважає, що постанова Недригайлівського районного суду Сумської області від 04.02.2013 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Недригайлівського районного суду Сумської області від 04.02.2013р. по справі № 582/58/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.
Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бенедик А.П.