Справа № 121/1681/13-а
2-а/121/154/13
19 червня 2013 року м. Ялта
Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Берещанського Ю.В. при секретарі Савватєєві О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду адміністративну справу за позовною заявою Споживчого кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників Ай-Юрі" до ОСОБА_1 селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень,
Споживчий кооператив "Товариство індивідуальних забудовників Ай-Юрі" звернулись до суду із зазначеними позовом у якому просять: визнати незаконними та скасувати:
- рішення ОСОБА_1 селищної ради № 03 від 10 серпня 2011 року "Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 березня 2010 року № 33 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13по вул. Гагаріна" та рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК. м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна";
- рішення ОСОБА_1 селищної ради № 04 від 30 серпня 2011 року "Про скасування рішення 15-й сесії 06 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 10 серпня 2011 року № 03 "Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 березня 2010 року № 33 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13по вул. Гагаріна" та рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК. м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна";
- п.2 рішення ОСОБА_1 селищної ради № 05 від 30 серпня 2011 року "Про розгляд протесту прокурора м. Ялта від 15 серпня 20111 року за № 110-9934 вих.-11 на рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року за № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі", складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна, в частині скасування рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року за № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна";
Вимоги мотивовані тим, що рішенням ОСОБА_1 селищної ради № 33 від 27 березня 2009 року позивачу надано дозвіл на збір матеріалів попередніх узгоджень по місцевлаштуванню об'єкту та його розміру, загальною орієнтованою площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна. Крім того, рішенням ОСОБА_1 селищної ради № 22 від 27 травня 2010 року Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" надано дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна.
У подальшому, всупереч вимогам закону і наданим органу місцевого самоврядування повноважень, ОСОБА_1 селищною радою прийнято оскаржувані рішення № 03 від 10 серпня 2011 року, яким скасовано попередні прийняті рішення про надання Споживчому кооперативу дозволу на збір матеріалів попередніх узгоджень та складання проекту відводу, рішення № 04 від 30 серпня 2011 року, яким вже було скасовано рішення № 03 від 10 серпня 2011 року. Крім того, не розглянувши по суті протест прокурора, радою прийнято рішення № 05 від 30 серпня 2011 року, пунктом 2 якого, скасовано рішення ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року. Отже, позивач вважає ці рішення незаконними і такими, що підлягають скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав з наведених підстав.
Представник відповідача ОСОБА_1 селищної ради у судове засідання не з'явився про день та час слухання справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не надав. Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
У відповідності із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Зазначені положення Конституції України кореспондовані в ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Стаття 12 Земельного Кодексу України встановлює, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. 1 ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Як визначає ст.41 цього Кодексу Житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Судом встановлено, що рішенням ОСОБА_1 селищної ради № 33 від 27 березня 2009 року позивачу надано дозвіл на збір матеріалів попередніх узгоджень по місцевлаштуванню об'єкту та його розміру, загальною орієнтованою площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна. Крім того, рішенням ОСОБА_1 селищної ради № 22 від 27 травня 2010 року Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" надано дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна.
Цими рішеннями орган місцевого самоврядування реалізував свої повноваження щодо розпорядження земельними ділянками, що перебувають у комунальній власності.
У подальшому, ОСОБА_1 селищною радою прийнято рішення № 03 від 10 серпня 2011 року, яким скасовано рішення ОСОБА_3 від 27 березня 2010 року № 33 та від 27 травня 2010 року за № 22.
З тексту оскаржуваного рішення слідує, що підставою цього рішення стали заяви мешканців смт. Санаторне, вивчення переписки ОСОБА_3 із Споживчим кооперативом, а також, рішення постійної депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства.
Натомість, як встановив у своєму рішенні № 7-рп/2009 Конституційний Суд України в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
ОСОБА_1 селищна рада однак, скасовуючи рішенням від 10 серпня 2011 року № 03 своє ж рішення від 27 березня 2010 року № 33 та від 27 травня 2010 року № 22, а також, рішенням № 04 від 30 серпня 2011 року, рішення № 03 від 10 серпня 2011 року, не врахувала викладені тлумачення закону, вийшовши тим самим за межі наданих цьому органу повноважень.
ОСОБА_3 у рішенні за № 03 від 10 серпня 2011 року на рішення постійної депутатської комісії, суперечить принципу правової визначеності, отже, у рішеннях від 27 березня 2009 року № 33, яким позивачу надано дозвіл на збір матеріалів попередніх узгоджень та № 22 від 27 травня 2010 року, яким Споживчому кооперативу надано дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки площею 6,0 га, ОСОБА_1 селищною радою також враховувалось рішення постійної депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства, будівництва, екології та землекористування, які, вочевидь носили позитивні висновки.
Згідно із ч.4 ст.21 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутись з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду.
Суд зауважує, що рішення ОСОБА_1 селищної ради 16 сесії 6-го скликання від 30 серпня 2011 року № 05, не містить відомостей щодо задоволення протесту прокурора або його відхилення, а йдеться лише про прийняття такого до відмова, що по суті суперечить процедурі реалізації даного акту прокурорського нагляду, яка до того ж, передбачає право звернення прокурора до суду у разі незгоди із результатами розгляду протесту.
Відтак, це рішення органу місцевого самоврядування в частині пункту 2 його, є незаконним і таким, що підлягає скасуванню як таке, що суперечить і приписам Закону «Про місцеве самоврядування» зокрема статті 26 його.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши обставини справи та перевіривши їх відповідними доказами, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись, ст.ст. 14, 19, 22, 55, 58, 142, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 116 Земельного Кодексу України, ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 123, 159-163, 171 КАС України,
Позов Споживчого кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників Ай-Юрі" ОСОБА_1 селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати:
- рішення ОСОБА_1 селищної ради № 03 від 10 серпня 2011 року "Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 березня 2010 року № 33 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13по вул. Гагаріна" та рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК. м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна";
- рішення ОСОБА_1 селищної ради № 04 від 30 серпня 2011 року "Про скасування рішення 15-й сесії 06 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 10 серпня 2011 року № 03 "Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 березня 2010 року № 33 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13по вул. Гагаріна" та рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК. м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна";
- п.2 рішення ОСОБА_1 селищної ради № 05 від 30 серпня 2011 року "Про розгляд протесту прокурора м. Ялта від 15 серпня 20111 року за № 110-9934 вих.-11 на рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року за № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі", складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна, в частині скасування рішення 57-й сесії 05 скликання ОСОБА_1 селищної ради від 27 травня 2010 року за № 22 "Про дозвіл Споживчому кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АРК, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків № 9,13 по вул. Гагаріна";
В порядку розподілу судових витрат стягнути з ОСОБА_1 селищної ради на користь Споживчого кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Ай-Юрі" суму судового збору 32 гривні 19 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного через Ялтинський міський суд АР Крим в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя: