11 червня 2013 р.Справа № 619/520/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Бутенко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 14.03.2013р. по справі № 619/520/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
14 березня 2012 року постановою Дергачівського районного суду Харківської області в адміністративному позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
У апеляційній скарзі позивач просить постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального прав, а саме: судом першої інстанції не надано належної правової оцінки нормі ч. 4 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також приписам Порядку віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.1992 року №674, відповідно до яких позивач, який має статус особи, яка постраждала від ядерної аварії, має право на пільги, встановлені чинним законодавством для осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області, має статус постраждалого внаслідок інших ядерних аварій 1 категорії, що підтверджено копією посвідчення НОМЕР_1 (а. с. 11), є інвалідом першої "Б" групи з 02.02.2012 року відповідно до копії виписки із акта огляду МСЕК (а. с. 30) та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для призначення, перерахунку та виплати позивачу державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 не являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В період з 29.06.1983 по 28.05.1985 року ОСОБА_1 був призваний Дергачівським районним військкоматом Харківської області на строкову військову службу. З 06.07.1983 року був зарахований до військової частини № 01308 в якості рядового. Проходив військову службу в якості рядового -телефонографиста на Семипалатинському ядерному полігоні в період проведення випробування ядерної зброї. На даний час, згідно довідки МСЕК, заявник є інвалідом 1-ї групи, його захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
Відповідно до експертного висновку від 15.12.2011 року № 13165, зазначено, що у ОСОБА_1 наявне захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуваннях ядерної зброї, а за даними Архівної довідки Міністерства оборони Російської Федерації від 21.12.2010 року № 2/150706 ОСОБА_1 приймав безпосередньо участь у випробуванні ядерної зброї на Семипалатинському ядерному полігоні і йому призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 та станом на 01.01.2013 року ОСОБА_1 призначено та виплачується основний розмір пенсії відповідно до ст. 33 з урахуванням ст.28 Закону України № 1058 в розмірі 100% від пенсії за віком - 2547,90 гривень.
Згідно частини 4 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII, громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Закону Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (постанова від 2 грудня 1992 р. N 674).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться: до категорії 1 - інваліди з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з відповідною аварією, випробуванням або військовим навчанням, а також хворі на променеву хворобу внаслідок участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Позивач дійсно має статус особи, яка постраждала від інших ядерних аварій категорії 1 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї, отримує пенсію по інвалідності 1 "Б" групи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач стверджує, що не погоджуючись із рішенням відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про нарахування державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
21.09.2012 року ОСОБА_1 надіслано лист Головним управлінням пенсійного фонду України в Харківській області, яким повідомлено, що пенсію по інвалідності позивача обчислено з додержанням вимог чинного законодавства.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII, особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
У матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження того факту, що позивач звертався до відповідного управління Пенсійного фонду України, в якому перебуває на обліку, із заявою про переведення його на інший вид пенсії, а саме - державної пенсії по інвалідності згідно з ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З огляду на зазначене, у відповідача не було підстав для проведення перерахунку та виплати позивачу зазначеної державної пенсії по інвалідності з 06.06.1996 року, як на тому наполягає у позові ОСОБА_1
Щодо вимог позивача про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області призначити, провести перерахунок та виплату пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду 1 групи з 30.07.2012 року, колегія суддів зазначає наступне.
22 грудня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закону України N 4282-VI "Про Державний бюджет України на 2012 рік", який набрав чинності з 01.01.2012 року.
Пунктом 3 Прикінцевих положень зазначеного Закону встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
23 листопада 2011 р. Кабінетом Міністрів України винесено постанову N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено мінімальний розмір пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Постанова набрала чинності з 01.01.2012 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 6 грудня 2012 року № 5515-VI, який набрав чинності з 01.01.2013 року, також передбачено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік (п. 4 Прикінцевих положень зазначеного Закону).
Оскільки з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії при вирішенні спору застосуванню підлягає законодавча норма, що не визнана неконституційною та прийнята пізніше, в даному випадку мають застосовуватись норми Закону України від 22.12.2011 року №4282-VI "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 6 грудня 2012 року № 5515-VI, а не відповідні норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи викладене, підстави для проведення перерахунку та виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.
З огляду на вищезазначене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 14.03.2013р. по справі № 619/520/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.
Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: СУДДЯ Сіренко О.І.
Повний текст ухвали виготовлений 17.06.2013 р.