Справа: № 736/8/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Чурупченко М.І. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
Іменем України
20 червня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;
за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Корюківського районного суду Чернігівської області від 13 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області, треті особи на боці відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 14 листопада 2011 року щодо передачі земельної ділянки та зобов»язання вчинити дії, -
У січні 2013 року, позивач звернувся до Корюківського районного суду Чернігівської області з позовом до Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області, треті особи на боці відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 14 листопада 2011 року щодо передачі земельної ділянки та зобов»язання вчинити дії. Свої позовні вимоги мотивував тим, що у травні місяці 2012 року голова Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області особисто та ОСОБА_3 (третя особа по справі) самовільно зайняли його земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, та використовують її на свій розсуд, не маючи жодних на те підстав та підтверджуючих документів. По даному факту, за його заявою, 10.07.2012 року Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області провела перевірку, в ході якої було встановлено, що рішенням Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 14.11.2011 року його земельну ділянку, площею, 0,08 га., розташовану за адресою: АДРЕСА_1, незаконно передано у користування громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (треті особи по справі) і ними розпочато процес приватизації, а також було встановлено, що ОСОБА_3 (третя особа по справі) самовільно зайняла та використовує для особистих потреб (засіяла сільськогосподарською культурою) земельну ділянку. На час перевірки правовстановлюючі документи на дану земельну ділянку, визначені ст. 125 Земельного кодексу України, у ОСОБА_3 відсутні, що є порушенням ст.ст. 125-126 Земельного кодексу України, за що ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності та видано припис з вимогою в 30-денний термін звільнити земельну ділянку. При цьому, при прийнятті рішення одинадцятої сесії шостого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 14.11.2011 року не дотримано процедури вилучення земельної ділянки з користування ОСОБА_2, визначеної ст. 141 ЗКУ, якому відповідно рішення тридцятої сесії п'ятого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 15.10.2009 року надано земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства (всього 0,50 га. в т.ч. 0,08 га. по вул.Центральній, біля сільської ради), в наслідок чого виникло спірне питання щодо користування земельною ділянкою. Таким чином, позивач не міг користуватись земельною ділянкою, так як третя особа незаконно заволоділа земельною ділянкою і не дала змоги посіяти сільськогосподарську культуру та зібрати урожай. Таким чином, рішення одинадцятої сесії шостого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 14.11.2011 року прийняте з порушенням ст. 123 ЗКУ.
Постановою Корюківського районного суду Чернігівської області від 13 лютого 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, рішенням дванадцятої сесії двадцять першого скликання Жуклянської сільської ради народних депутатів Корюківського району Чернігівської області від 03 липня 1993 року, згідно поданої заяви, позивачу надано у приватну власність земельні ділянки, загальною площею 0,60 га. Рішенням тридцятої сесії п'ятого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 15 жовтня 2009 року «Про затвердження рішення виконкому та уточнення рішень сесій та виконкомів про безоплатну передачу земельних ділянок громадянам» уточнено рішення дванадцятої сесії двадцять першого скликання Жуклянської сільської ради народних депутатів Корюківського району Чернігівської області від 03 липня 1993 року в частині цільового призначення земельної ділянки, виклавши пункт 1 в такій редакції, як «передати безоплатно у приватну власність земельні ділянки ОСОБА_2 в розмірі 0,10 га. для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та 0,50 га. для ведення особистого селянського господарства».
Позивач, 16 жовтня 2009 року звернувся до відділу Держкомзему у Корюківському районі Чернігівської області з заявами про оформлення та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 року №844 «Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України у 2009 році», які відділом Держкомзему у Корюківському районі Чернігівської області не розглядалися.
Рішенням одинадцятої сесії шостого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 14.11.2011 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (треті особи по справі) надано дозвіл на розробку проекту відведення для оформлення документів на право спільної сумісної власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,25 га. в АДРЕСА_1, та для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,09 га. в АДРЕСА_1, біля сільської ради, Корюківського району Чернігівської області.
В результаті проведеної Державною інспекцією сільського господарства в Чернігівській області перевірки дотримання вимог земельного законодавства Жуклянською сільською радою Корюківського району Чернігівської області в частині відмови громадянину ОСОБА_2 в передачі у власність земельної ділянки, площею 0,08 га., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 Чернігівської області, було встановлено, що рішенням дванадцятої сесії двадцять першого скликання Жуклянської сільської ради народних депутатів Корюківського району Чернігівської області від 03 липня 1993 року, згідно поданої заяви, громадянину ОСОБА_2 надано у приватну власність земельні ділянки, загальною площею 0,60 га. Рішенням тридцятої сесії п'ятого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 15 жовтня 2009 року «Про затвердженая рішення виконкому та уточнення рішень сесій та виконкомів про безоплатну передачу земельних ділянок громадянам» уточнено рішення дванадцятої сесії двадцять першого скликання Жуклянської сільської Ради народних депутатів Корюківського району Чернігівської області від 03 липня 1993 року в частині цільового призначення земельної ділянки, виклавши пункт 1 в такій редакції, як «передати безоплатно у приватну власність земельні ділянки ОСОБА_2 в розмірі 0,10 га. для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та 0,50 га. для ведення особистого селянського господарства».
Розглянувши протест прокурора Корюківського району радника юстиції Криворучка А.М., рішенням шістнадцятої сесії шостого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 30 травня 2012 року «Про протест на п.2 рішення Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 15.10.2009 року (про затвердження рішення виконкому та уточнення рішень сесій та виконкомів про безоплатну передачу земельних ділянок громадянам)» уточнено рішення дванадцятої сесії двадцять першого скликання Жуклянської сільської ради народних депутатів від 03 липня 1993 року в частині місцезнаходження земельних ділянок, які безоплатно передаються у власність позивачу, а саме: 0,10 га. для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2; 0.08 га. для ведення особистого селянського господарства по вул.Центральній за сільським клубом, яка межує з ділянкою ОСОБА_6 та ділянкою ОСОБА_7 (раніше ділянки гр. ОСОБА_8 та ОСОБА_9); 0,13 га. для ведення особистого селянського господарства по вул. Центральній, яка межує з ділянкою ОСОБА_10; 0,07 га. для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_3, гр. ОСОБА_11, яка межує з іншої сторони з ділянкою ОСОБА_12; 0,22 га. для ведення особистого селянського господарства в урочищі Ліски, яка межує з ділянками гр. ОСОБА_13 та ОСОБА_14
Таким чином, відповідно до вищевказаних рішень про передачу у користування та власність, земельна ділянка, площею 0,08 га. по вул.Центральній, біля сільської ради, яка рішенням вісімнадцятої сесії шостого скликання від 18 жовтня 2012 року Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області передана у спільну сумісну власність громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4, раніше гр. ОСОБА_2 у власність чи користування не надавалась.
Відповідно ст. 122 Земельного кодексу України, п.12 перехідних положень розділу 10 Земельного кодексу України, тільки до повноважень органів місцевого самоврядування належить передача у власність земельних ділянок у межах населеного пункту. В разі відмови органу місцевого самоврядування, надання земельної ділянки у власність, відповідно п.10 ст. 118 Земельного кодексу України, спірні питання вирішуються в судовому порядку.
Порушень земельного законодавства з боку Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області в частині відмови надання у власність гр. ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,08 га. в АДРЕСА_1, біля сільської ради, не виявлено.
В ході перевірки, проведеною прокуратурою Корюківського району Чернігівської області, встановлено, що рішенням восьмої сесії п'ятого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 24.04.2007 року п. 2 «Про припинення права користування» визнано рішення виконкомів від 09.09.1993 року, 19.12.1997 року, 22.08.1997 року, 18.03.1994 року, такими, що втратили чинність в частині надання земельних ділянок в користування і безоплатну приватизацію померлих громадян, в тому числі 1,29 га. ріллі по АДРЕСА_1, що була в користуванні померлого ОСОБА_13, переведено в землі запасу сільської ради. Відповідно до поданої заяви ОСОБА_15 (теща позивача), рішенням восьмої сесії п'ятого скликання п.З від 14.04.2007 року передано в оренду терміном до одного року земельну ділянку, площею 1,29 га. по АДРЕСА_1, в с. Жукля Корюківського району Чернігівської області. Згідно довідки, наданої Держкомземом в Корюкіському районі Чернігівської області, по Жуклянській сільській раді Корюківського району Чернігівської області протягом 2007 року жодний договір оренди земельної ділянки не реєструвався. Після смерті ОСОБА_15 її дочка, ОСОБА_16 (представник позивача) із заявами щодо оформлення права користування даною земельною ділянкою до Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області не зверталась, рішення сесій щодо надання дозволу ОСОБА_17 на виготовлення документації із землеустрою не приймалися. Правовстановлюючі документи на земельну ділянку, площею 0,09 га. по АДРЕСА_1, в с. Жукля Корюківського району Чернігівської області відсутні.
Натомість рішенням восьмої сесії шостого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 30.06.2001 року було надано дозвіл ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (треті особи по справі) на виготовлення технічної документації для оформлення документів на право спільної сумісної власності на земельні ділянки для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею, 0,25 га., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею. 0,08 га. в АДРЕСА_1, біля сільської ради, Корюківського району Чернігівської області. Так як, дане рішення не відповідало п.8 ст. 118 Земельного кодексу України, тому рішенням одинадцятої сесії шостого скликання від Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області 14.11.2011 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту відведення вищевказаних ділянок.
Рішенням десятої сесії шостого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 07.11.2011 року ОСОБА_16 надано дозвіл на виготовлення технічної документації для оформлення документів на право власності трьох земельних ділянок, а саме: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтовно площею 0,12 га. по АДРЕСА_2, в с.Жукля Корюківського району Чернігівської області; для ведення особистого селянського господарства орієнтовно площею 0,06 га. по вул. Центральній, за сільським клубом, в с.Жукля Корюківського району Чернігівської області та 1,08 га. в урочищі «Ліски», в с. Жукля Корюківського району Чернігівської області.
Рішенням дванадцятої сесії шостого скликання Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 07.12.2011 року по заяві ОСОБА_16 від 23.11.2011 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації для оформлення документів на право власності на земельну ділянку, площею 0,09 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, останній відмовлено в наданні дозволу на оформлення права власності на земельну ділянку, так як на цю земельну ділянку надано дозвіл на оформлення права спільної сумісної власності ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (треті особи по справі).
Згідно довідки Жуклянської сільської ради Корюківського району Чернігівської області №196/02-11 від 17.05.2012 року позивачу не надавався дозвіл на приватизацію земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,09 га.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно із ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання
земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб, а згідно із ч.1 ст. 124 цього Кодексу, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Крім того, відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, довів правомірність своїх дій.
Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Корюківського районного суду Чернігівської області від 13 лютого 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 25 червня 2013 року.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Бужак Н.П.
Троян Н.М.