Постанова від 12.06.2013 по справі 818/4043/13-а

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2013 р. Справа № 818/4043/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,

представника відповідача - Тесленко О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/4043/13-a

за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Імпульс"

про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту -позивач, СОВ фонду соцзахисту інвалідів) звернулось до суду з позовом до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Імпульс" (далі по тексту -відповідач, КП "Шосткинський казенний завод "Імпульс"), в якому просив суд:

- стягнути з Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Імпульс" на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість зі сплати адміністративно-господарської санкції в сумі 192050,90 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій в сумі 1190,71 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі 192050,90 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій в сумі 1190,71 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

В обґрунтування заперечень на позовну заяву зазначив, що здійснював заходи щодо працевлаштування інвалідів.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідачем був поданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік (а.с. 5), відповідно до якого середньооблікова чисельність штатних працівників за 2012 рік складала 3536 осіб і відповідач відповідно до 4 % нормативу повинен був створити 141 робоче місце для працевлаштування інваліда.

Згідно з ч.3 ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

На підставі ч.2 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

За змістом ч.9 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Частина 1 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно з ч.4 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Підприємства, установи і організації, згідно з ч.2 ст.17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ", за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, та, у відповідності до положень ч.3 ст.18 Закону, зобов'язані виділяти та створювати робочі міст для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, відділення Фонду соціального захисту інвалідів мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю, щодо подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів (ч.8 ст. 19 Закону).

Частиною першою статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. А відповідно до ч.3 т.18-1 Закону державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. До того ж, в частині другій статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" зазначається, що державні органи забезпечують публікацію статистичних даних та інформаційних матеріалів про пропозиції та попит на робочу силу, можливості працевлаштування, професійної підготовки і перепідготовки, професійної орієнтації і соціально-трудової реабілітації, в тому числі інвалідів.

Крім того, підприємства, установи і організації (незалежно від форм власності і господарювання), виходячи з покладених на них обов'язків, виконують похідну функцію і не зобов'язані забезпечувати безпосереднє працевлаштування інвалідів, оскільки, відповідно до ч.3 ст.18 Закону, на роботодавця покладається лише обов'язок виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації та надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.

Інформацію ж про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом (п.2 ст.19 Закону України "Про зайнятість населення").

Також, відповідно до Інструкції щодо заповнення форм звітності 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 р. зазначено, що відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Як вбачається з матеріалів справи, такі форми звітності були подані позивачем до Шосткинського міського центру зайнятості із зазначенням характеристики вакантного місця (а.с. 17-28).

Таким чином, обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком особисто підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається виключно на органи працевлаштування, перелічені в статті 18 Закону.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у відповідача відсутній обов'язок щодо сплати адміністративно-господарських санкцій та пені, у зв'язку з чим вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Імпульс" про стягнення заборгованості -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.А. Прилипчук

З оригіналом згідно

Суддя О.А. Прилипчук

Повний текст складено 14.06.2013 року.