Постанова від 07.06.2013 по справі 1570/5609/2012

Справа № 1570/5609/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Одеса

04 червня 2013 року

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Кипаренко Н.Ю.

За участю представників сторін:

Від позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» Цимбал С.Ю. - за довіреністю від 23.05.2012р. б/н.

Від відповідача: ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС Грунь С.О. - за довіреністю від 21.08.2012р. №31884/9/10-117.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 29.05.2012р. №0000192220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 93362,50грн., та від 15.08.2012р. №0000252220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток у загальному розмірі 30417,00грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби від 29.05.2012р. №0000192220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 93362,50грн., з яких 74690,00грн. - основний платіж, 18672,50грн. - штрафні (фінансові) санкції, та від 15.08.2012р. №0000252220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток у загальному розмірі 30417,00грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на відсутність будь-яких порушень з боку Товариства з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» положень податкового законодавства, оскільки Підприємством у повному обсязі дотримано вимоги чинного законодавства України при формуванні податкового кредиту за вересень, листопад 2011р., та правомірно включено до податкового кредиту за означений період суму ПДВ у загальному розмірі 74690,00грн., сплачену контрагентам - ТОВ «Юкмас», та ТОВ «Ліката», а також правомірно віднесено 30417,00грн. до складу валових витрат, в межах виконання умов укладених Договорів, що, серед іншого, підтверджується відповідними документами первинного бухгалтерського обліку.

Відповідач - Державна податкова інспекція у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби, з позовними вимогами не згодна та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (вхід.№33038/2012 від 17.10.2012р.), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 29.05.2012р. №0000192220, та від 15.08.2012р. №0000252220, оскільки ТОВ «Укроргенергобуд» в порушення вимог п.138.2 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139, Податкового кодексу України занижено податок на прибуток за 2011р. на загальну суму 30417,00грн., у т.ч. за 3 квартал 2011р. - у сумі 30417,00грн., а також внаслідок порушення п.п.198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст.198, п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, занижено податок на додану вартість на загальну суму 74690,00грн., у т.ч. в розрізі звітних періодів: вересень 2011р. - у сумі 15870,00грн., листопад 2011р. - у сумі 58820,00грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного податкового законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, у період з 16.03.2012р. по 05.04.2012р., на підставі направлення від 13.03.2012р. №000391/118, виданого ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС, головним державним податковим ревізор-інспектором відділу зустрічних звірок управління податкового контролю ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС Сороковим Олексієм Валерійовичем, згідно з п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, та відповідно до Наказів ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС від 13.03.2012р. №71, та від 28.03.2012р. №274 була проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» з питань підтвердження взаєморозрахунків з ТОВ «Юкмас», та ТОВ «Ліката» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.

За наслідками вказаної перевірки Державною податковою інспекцією у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби складений Акт №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Укроргенергобуд» з питань підтвердження взаєморозрахунків з ТОВ «Юкмас», та ТОВ «Ліката» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.», у висновках якого зазначено, що Товариством, в порушення вимог п.138.2 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139, Податкового кодексу України занижено податок на прибуток за 2011р. на загальну суму 30417,00грн., у т.ч. за 3 квартал 2011р. - у сумі 30417,00грн., а також внаслідок порушення п.п.198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст.198, п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, занижено податок на додану вартість на загальну суму 74690,00грн., у т.ч. в розрізі звітних періодів: вересень 2011р. - у сумі 15870,00грн., листопад 2011р. - у сумі 58820,00грн.

На підставі складеного Акта перевірки №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС 29.05.2012р. винесено податкові повідомлення-рішення №0000192220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 93362,50грн., з яких 74690,00грн. - основний платіж, 18672,50грн. - штрафні (фінансові) санкції, та №0000182220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток у загальному розмірі 38021,25грн., з яких 30417,00грн. - основний платіж, 7604,25грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Не погодившись із винесеними ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС податковими повідомленнями-рішеннями від 29.05.2012р. №0000192220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 93362,50грн., та №0000182220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток у загальному розмірі 38021,25грн., ТОВ «Укроргенергобуд» звернулось до ДПС в Одеській області зі скаргою про їх скасування (від 08.06.2012р. №11/06), за результатами розгляду якої ДПС прийняла рішення «Про результати розгляду первинної скарги» №21301/10/10-2007 від 09.08.2012р., яким залишила без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС від 29.05.2012р. №0000192220, а скаргу директора ТОВ «Укроргенергобуд» Дуднік С.В. в означеній частині - без задоволення, та скасувала податкове повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС від 29.05.2012р. №0000182220 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток на суму 7604,25грн., а первинну скаргу директора ТОВ «Укроргенергобуд» Дуднік С.В., в означеній частині задовольнила, в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишила без змін, а первинну скаргу директора ТОВ «Укроргенергобуд» Дуднік С.В. в означеній частині - без задоволення.

Судом встановлено, що 15.08.2012р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС, згідно з п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20, п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р., рішення про результати розгляду первинної скарги №21301/10/10-2007 від 09.08.2012р., винесено податкове повідомлення-рішення №0000252220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток у загальному розмірі 30417,00грн.

Не погоджуючись із вищезазначеними рішеннями, ТОВ «Укроргенергобуд» звернулось з повторною скаргою до ДПС України (вхід.№1899/0/6-12 від 20.08.2012р.), за результатами розгляду якої ДПС 07.09.2012р. прийняла рішення №1565/0/61-12/10-2115 «Про результати розгляду скарги», яким залишила без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС від 29.05.2012р. №0000182220 та №0000192220 з урахуванням рішення ДПС в Одеській області, прийнятого за розглядом первинної скарги, а скаргу - без задоволення.

Не погоджуючись з означеними податковими повідомленнями-рішеннями ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС від 29.05.2012р. №0000192220, та від 15.08.2012р. №0000252220, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про їх скасування.

Так, на думку суду, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС від 29.05.2012р. №0000192220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 93362,50грн., та від 15.08.2012р. №0000252220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток у загальному розмірі 30417,00грн., винесено податковим органом неправомірно, безпідставно та в порушення приписів чинного податкового законодавства України, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, як встановлено судом та вбачається з наявного у матеріалах справи Акта Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Укроргенергобуд» з питань підтвердження взаєморозрахунків з ТОВ «Юкмас», та ТОВ «Ліката» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.», підставою для заниження податковим органом ТОВ «Укроргенергобуд» податку на прибуток за 2011р. на загальну суму 30417,00грн., у т.ч. за 3 квартал 2011р. - у сумі 30417,00грн., та заниження податку на додану вартість на загальну суму 74690,00грн., у т.ч. в розрізі звітних періодів: вересень 2011р. - у сумі 15870,00грн., листопад 2011р. - у сумі 58820,00грн., слугували правовідносини в межах виконання умов Договорів, укладених між позивачем - ТОВ «Укроргенергобуд», та його контрагентами - ТОВ «Юкмас», ТОВ «Ліката».

Зокрема, судом з'ясовано, та зазначено в Акті №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р., перевірку ТОВ «Укроргенергобуд» з питань підтвердження взаєморозрахунків з ТОВ «Юкмас», та ТОВ «Ліката» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р., проведено на підставі Акта ДПІ у Приморському районі м.Одеси №3029/23-5/37009873 від 12.12.2011р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Юкмас» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період вересень-жовтень 2011р.» з листом від 01.02.2012р. №5292/7/23-513, Акта ДПІ у Приморському районі м.Одеси від 24.02.2012р. №511/23-513/37009784 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ліката» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.» з листом від 24.02.2012р. №10453/7/23-5, та Висновку ВПМ ДПІ у Приморському районі м.Одеси доведеного службовою запискою від 25.02.2012р. №1390/26-53.

При цьому, як встановлено судом та зазначено в Акті ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Укроргенергобуд» з питань підтвердження взаєморозрахунків з ТОВ «Юкмас», та ТОВ «Ліката» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.» у Підприємства ТОВ «Юкмас» вбачаються факти відсутності реальності здійснення господарської діяльності у вересні-жовтні 2011р., з огляду на те, що згідно службової записки ВПМ ДПІ у Приморському районі м.Одеси від 09.12.2011р. №8385/26-53 та висновку до неї, підприємство за вказаною податковою адресою: м.Одеса, вул.Сонячна,5, не знаходиться, у результаті чого складено та направлено Довідку про відсутність за місцезнаходженням до управління реєстрації та обліку платників податків ДПІ у Приморському районі м.Одеси для зміни стану платника податків. За результатами проведених заходів, основних засобів ведення фінансово-господарської діяльності, а саме складських, виробничих приміщень, наявності транспортних засобів, фактичних трудових ресурсів за підприємством не встановлено, таким чином операції мають ознаки безтоварності. Крім того, проведеним аналізом встановлено, що підприємство здійснює діяльність, відмінну від основного виду діяльності, заявленого при реєстрації. У зв'язку з чим, керуючись ст.55 Господарського кодексу України та відсутністю факту реального здійснення господарської діяльності встановлено, що Підприємство ТОВ «Юкмас» має ознаки «податкового транзитера».

Також, в Акті податкового органу №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р. зазначено, що ТОВ «Ліката» за податковою адресою: м.Одеса, пров.Старокінний,2 не знаходиться, про що було складено акт «про незнаходження». За результатами проведених заходів, на підприємстві ТОВ «Ліката» основних заходів ведення фінансово-господарської діяльності, а саме складських, виробничих приміщень, наявності транспортних засобів, фактичних трудових ресурсів не встановлено. У зв'язку з чим, згідно вимог передбачених статтею 55 Господарського кодексу України, відсутні факти реального здійснення господарської діяльності, ТОВ «Ліката» має ознаки «податкової ями». Таким чином, з урахуванням заходів проведених ВПМ ДПІ у Приморському районі м.Одеси, неможливо підтвердити реальність угод за лютий 2011р., листопад 2011р., та грудень 2011р. з контрагентами по яким сформовано податковий кредит та податкові зобов'язання.

Між тим, судом встановлено, що Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2012р. по справі №2а/1570/11016/2011 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юкмас» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про визнання протиправними дій, задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси по проведенню 12.12.2011р. зустрічної звірки ТОВ «Юкмас» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період вересень-жовтень 2011р. та по складанню акта від 12.12.2011р. №3029/23-5/37009873 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Юкмас" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період вересень-жовтень 2011р.".

Також, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22.06.2012р. по справі №1570/2936/2012 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліката» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій, задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси по проведенню 24.02.2012р. зустрічної звірки ТОВ «Ліката» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р., по складанню акта від 24.02.2012р. №511/23-513 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "ЛІКАТА" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.", та висновків про неможливість підтвердження реальності угод за період лютий 2011р., листопад 2011р. та грудень 2011р.

Вказані Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2012р. по справі №2а/1570/11016/2011, та від 22.06.2012р. по справі № 1570/2936/2012 набрали законної сили 24.09.2012р., та 20.02.2013р. відповідно, що підтверджується записами Відділу організаційного забезпечення виконання рішень та архівної роботи Одеського окружного адміністративного суду на означених рішеннях суду.

Зокрема, в межах означених справ, Одеським окружним адміністративним судом з'ясовано, що відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п.1-9 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010р. №1232, він визначає механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями). У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця). Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).

Таким чином, проведення зустрічних звірок спрямовано на співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Відповідно до п.73.3 ст.73 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до п.п.5,6 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010р. №1232 проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями). У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Таким чином, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2012р. по справі №2а/1570/11016/2011 встановлено, що ДПІ у Приморському районі м.Одеси було допущено порушення вимог чинного законодавства, які визначають процедуру проведення зустрічної звірки, оскільки податковий орган не виконав встановленого законодавством обов'язку щодо надіслання запиту про подання інформації та її документального підтвердження до ТОВ «Юкмас» за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення, особисто не вручив суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку такого запиту.

Крім того, у судовому рішенні від 22.06.2012р. по справі №1570/2936/2012 зазначено, що відповідно до п.2.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України №236 від 22.04.2011року, необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у т. ч. від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у т. ч. від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.

Відповідно до п.3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки".

З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій.

При цьому, інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу (ПК), за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.

У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

Відповідно до положень п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту.

Водночас, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22.06.2012р. по справі №1570/2936/2012 встановлено, що у Акті ДПІ у Приморському районі м.Одеси №511/23-513 від 24.02.20102р. зазначено, що запит керівнику ТОВ «ЛІКАТА» від 23.02.2012р. за №10115/10/23-513 про надання пояснень та підтверджуючих документі з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами за 2011р. вручено, тобто звірка була проведена 24.02.2012року без отримання пояснень підприємства та документів.

Відповідно до положень п.4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Так, Постановою суду від 22.06.2012р. встановлено, що Акт ДПІ у Приморському районі м.Одеси від 24.02.2012р. №511/23-513/37009784 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ліката» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.» складено з порушенням вимог Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України №236 від 22.04.2011року, у зв'язку з чим зустрічна звірка ТОВ «ЛІКАТА» була проведена з порушенням вимог податкового законодавства України, а висновки, які містяться в акті від 24.02.2012р. №511/23-513 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "ЛІКАТА" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.", зроблені без отримання відповідей Підприємства на запит податкового органу, та ґрунтуються на недостовірних даних.

Відтак, у Постановах від 12.03.2013р. по справі №2а/1570/11016/2011, та від 22.06.2012р. по справі №1570/2936/2012, Одеським окружним адміністративним судом повністю встановлено обставини по суті спору, надана їх відповідна правова оцінка, та, зокрема, встановлено протиправність дій ДПІ у Приморському районі м.Одеси щодо проведення 12.12.2011р. зустрічної звірки ТОВ «Юкмас» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період вересень-жовтень 2011р., та складення Акта від 12.12.2011р. №3029/23-5/37009873 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Юкмас" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період вересень-жовтень 2011р.", а також протиправність дій Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси щодо проведення 24.02.2012р. зустрічної звірки ТОВ «Ліката» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р., складення Акта від 24.02.2012р. №511/23-513 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "ЛІКАТА" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.", та висновків про неможливість підтвердження реальності угод за період лютий 2011р., листопад 2011р. та грудень 2011р., які, зокрема, полягли в основу висновків Акта ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС №907/22-20/00125474 від 12.04.2012р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Укроргенергобуд» з питань підтвердження взаєморозрахунків з ТОВ «Юкмас», та ТОВ «Ліката» за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.».

Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. № 2453-VI (зі змінами та доповненнями) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.

Згідно з приписами ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч.ч.2,3 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, а невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» правомірні, документально підтверджені та обґрунтовані, отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 29.05.2012р. №0000192220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 93362,50грн., та від 15.08.2012р. №0000252220 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток у загальному розмірі 30417,00грн., задовольнити.

2. Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби від 29.05.2012р. №0000192220, та від 15.08.2012р. №0000252220.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укроргенергобуд» (65009, м.Одеса, вул.Сонячна,5, код ЄДРПОУ 00125474) судовий збір у сумі 1315(одна тисяча триста п'ятнадцять)грн. 00коп.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 07 червня 2013 року.

Суддя Харченко Ю.В.