ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
29 травня 2013 року № 826/5815/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовомОСОБА_1
до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ЕРДЕ БАНК" Куреного Олександра Вікторовича
про визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі по тексту Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" Куреного Олександра Вікторовича про визнання неправомірною бездіяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ЕРДЕ БАНК" Куреного Олександра Вікторовича при розгляді вимог щодо відшкодування коштів за Договором №2546/12/ФЛ банківського вкладу та зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ЕРДЕ БАНК" Куреного Олександра Вікторовича включити ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" Куреним Олександром Вікторовичем безпідставно, в порушення норм чинного законодавства відмовлено позивачу у включенні останнього до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідач проти позову заперечив із посиланням на відсутність правових підстав щодо включення Позивача в Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з огляду на нікчемність договору банківського вкладу позивача у зв'язку із розміщенням вкладу на спеціальних умовах.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Судом встановлено, що між Позивачем з однієї сторони та публічним акціонерним товариством "Ерде Банк", з іншої сторони, було укладено договір банківського вкладу від 05.10.2012р. №2546/12/ФЛ зі сплатою процентів у кінці строку.
Відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 29.10.2012 №25 запроваджено тимчасову адміністрацію публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" Куреного Олександра Вікторовича.
В установі банку-агента позивачу було відмовлено у здійсненні виплати гарантованої суми відшкодування за вкладом у зв'язку з відсутністю його даних в Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" Куреного Олександра Вікторовича із заявами від 27.12.2012 р., 16.01.2013 р. та 18.01.2013 р. про виплату йому гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк".
Листом від 25.02.2013 р. №1236 Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" Курений Олександр Вікторович повідомив позивача, що гарантії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не поширюються на відшкодування коштів за вкладами, у випадках не передбачених Законом.
Позивач, вказуючи на бездіяльність відповідачів щодо не включення ОСОБА_1 в Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, звернувся до суду із вказаним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Зобов'язання з виплати відсотків за вкладами, нарахованих під час здійснення тимчасової адміністрації, задовольняються відповідно до черговості, встановленої пунктом 4 частини першої статті 52 цього Закону.
Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.
Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною четвертою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб'єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, що є предметом застави та забезпечує виконання зобов'язань вкладника перед цим банком, в обсязі таких зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків.
Відповідно до положень статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Відповідно до пункту 9 розділу IV Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за №1548/21860, для отримання коштів вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування. Рекомендована форма заяви наведена в додатку 11 до цього Положення.
До заяви додаються: копія паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу) - сторінки, що містять прізвище, ім'я, по батькові, інформацію про серію, номер, найменування або код органу, що видав документ, дату видачі, місце проживання або місце перебування; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копія сторінки паспорта, у якому органами державної податкової служби зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Заяви про виплату гарантованої суми відшкодування розглядаються у строк, що не перевищує трьох календарних місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою від 27.12.2012 р. про виплату йому гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" у встановленому законодавством порядку, що не заперечувалося відповідачами.
Разом з тим, за посиланням позивача він не зміг отримати виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом в установі банку-агента.
За поясненнями відповідачів, ними не приймалися жодні рішення, оскільки у них відсутні правові підстави для прийняття таких рішень.
Відповідачі в обґрунтування правомірності не включення ними ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб посилаються на те, що позивачем було укладено договір банківського вкладу на індивідуальних умовах - більш сприятливих умовах, ніж ті, що передбачені умовами договору банківського вкладу відповідного виду, у зв'язку з чим позивачу відмовлено у відшкодуванні на підставі пункту 7 частини четвертої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Згідно з Додатком №01 "Депозити для фізичних осіб Тип вкладу "Класичний Плюс" до Протоколу засідання управління активами та пасивами публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" від 25.06.2012 №135 при розміщені фізичними особами грошових коштів у національній валюті на депозит "Класичний Плюс" строком на один місяць з правом поповнення процентна ставка склала 18%.
В той же час, Протоколом засідання управління активами та пасивами публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" від 03.09.2012 №143 затверджено спеціальні пропозиції процентних ставок за вкладом "Класичний Плюс" відповідно до яких при розміщені фізичними особами грошових коштів у національній валюті на депозит "Класичний Плюс" строком на 1, 3, 6 місяців з правом поповнення з виплатою відсотків в кінці строку процентна ставка склала до 26%.
Враховуючи, що Позивачем та публічним акціонерним товариством "Ерде Банк" було укладено договір банківського вкладу від 05.10.2012 №2546/12/ФЛ зі сплатою процентів у кінці строку за процентною ставкою 24,5%, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб визначив такі умови договору як індивідуальні та більш сприятливі на підставі чого відмовив позивачу у відшкодуванні коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з 05.10.2012 по 22.10.2012 публічним акціонерним товариством "Ерде Банк" було укладено більше 200 договорів банківського вкладу з виплатою відсотків в кінці строку, у тому числі більше 100 договорів за спеціальними пропозиціями процентних ставок за вкладом "Класичний Плюс".
Таким чином, умови договору банківського вкладу від 05.10.2012 №2546/12/ФЛ, укладеного ОСОБА_1, не можуть вважатися індивідуальними, оскільки зазначені умови були надані не лише позивачеві, а й іншим клієнтам банку.
Окрім того, зазначені умови, а саме - збільшені розміри процентної ставки за банківським вкладом, були затверджені Протоколом засідання управління активами та пасивами публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" від 03.09.2012 №143, а тому не можуть вважатися індивідуально застосованими лише до позивача.
Суд також звертає увагу, що згідно даних, оприлюднених на сайті Національного банку України (www.bank.gov.ua), середньозважена відсоткова ставка за банківськими вкладами у національній валюті за жовтень-листопад 2012 року склала 20,6-21,4%.
Таким чином, у позивача були відсутні підстави вважати умови, запропоновані йому банком, більш сприятливими, ніж ті, що передбачені умовами договору банківського вкладу відповідного виду.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позивачем укладався договір банківського вкладу на звичайних умовах, що були передбачені спеціальною пропозицією банку щодо процентних ставок за вкладом "Класичний Плюс", затверджених Протоколом засідання управління активами та пасивами публічного акціонерного товариства "Ерде Банк" від 03.09.2012 №143, та відповідали умовам договору банківського вкладу відповідного виду.
За таких обставин, відповідачами необґрунтовано відмовлено ОСОБА_1 у включенні її до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Аналогічна позиція викладена в Ухвалах Київського апеляційного адміністративного суду: від 21 травня 2013 року по справі № 826/2611/13-а, 21 травня 2013 року по справі № 826/2611/13-а.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним спірних рішень з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати неправомірною бездіяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ЕРДЕ БАНК" Куреного Олександра Вікторовича при розгляді вимог щодо відшкодування коштів за Договором №2546/12/ФЛ банківського вкладу.
3. Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ЕРДЕ БАНК" Куреного Олександра Вікторовича включити ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Ерде Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Скарга про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.Б. Федорчук