01 квітня 2013 року № 810/1033/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у м. Києві у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Білоцерківської об'єднаної податкової інспекції Київської області ДПС до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
встановив:
Білоцерківська ОДПІ Київської області ДПС звернулась до суду з позовом до ФОП ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 437,85 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно з даними податкового обліку, відповідачем не сплачено заборгованість перед бюджетом з податку на доходи фізичних осіб та штраф, нарахований за результатами проведення камеральних перевірок.
Ухвалою суду від 07.03.2013 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №2а-810/1033/13-а, розгляд якої відповідно до статті 183-2 КАС України здійснюється у порядку скороченого провадження.
Одночасно вказаною ухвалою суду відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання копії судової ухвали подати через відділ документообігу суду заперечення на позов або заяву про визнання позову. Копія ухвали надіслана відповідачу на адресу, яку зазначено у даному позові, у копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та у довідці про взяття на облік платника податків.
До суду 20.03.2013 надійшло повідомлення про вручення поштового відправлення, з якого слідує, що 18.03.2013 ФОП ОСОБА_1 одержано копію вказаної ухвали суду. Проте, письмових заперечень стосовно позовних вимог відповідач до суду не подав.
Отже, наявні підстави для розгляду справи №810/1033/13-а у порядку скороченого провадження.
Дослідивши наявні у справі докази та встановивши обставини, необхідні для вирішення даного спору, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідача зареєстровано як фізичну особу-підприємця Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області 02.04.2009р. та з 06.04.2009р. вона перебуває на обліку в Білоцерківській ОДПІ Київської області ДПС як платник податків, зборів та інших обов'язкових платежів, передбачених ПК України.
ФОП ОСОБА_1 до Білоцерківської ОДПІ подано податкову декларацію про майновий стан та доходи від 09.07.2012р. №25468, в якій було самостійно визначено суму податку у розмірі 1 620,75 грн. З даної суми добровільно сплачено 1 506,51 грн., залишок у розмірі 114,24 грн. не сплачено.
З матеріалів справи слідує, що 05.09.2012 Білоцерківською ОДПІ проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податку на доходи фізичних осіб за 2012 рік, за результатами проведення якої встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п.п.49.18.5 п.49.18 ст.49, п.179.1 ст.179 ПК України та складено акти:
- від 10.07.2012р. №517/17-1/2661705401/1871 про подачу декларації про майновий стан і доходи за 2011 рік з порушенням термінів;
- від 05.09.2012р. №1022/17-1/НОМЕР_1 про сплату суми податку 1506,51 грн. з порушенням термінів сплати.
Так, за результатами розгляду вказаних актів Білоцерківською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 16.07.2012р. №1368/17-1 та від 08.10.2012 №2281/17-01, якими відповідачу визначено штрафні санкції на суму 170,00 грн. та 150,65 грн. відповідно.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлялись ФОП ОСОБА_1 рекомендованими листами та були нею особисто отримані, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення поштових відправлень, копія яких наявні в матеріалах справи.
Податкові повідомлення-рішення відповідачем у встановлений чинним законодавством спосіб не оскаржувались, а отже зазначені в них зобов'язання вважаються узгодженими та підлягають сплаті. Суми податкового боргу у встановлені законодавством строки погашено відповідачем не було, що спричинило нарахування Білоцерківською ОДПІ пені в розмірі 2,96 грн. відповідно до Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010р. №953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.12.2010р. за №1350/18645.
На час розгляду позову по суті доказів про сплату податкового боргу відповідачем суду не подано.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.
Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п.38.1 ст.38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п.6.1 ст.6 цього Кодексу податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Підпунктом 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України передбачено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 58.1. ст.58 Податкового кодексу України у разі, коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, - такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Як визначено у п. 58.2 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п.58.3. ст.58 вказаного Кодексу податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Згідно з п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно з п. 129.4 ст.129 ПК України пеня, визначена п.п.129.1.1 п.129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Оскільки матеріали містять документальне підтвердження отримання ФОП ОСОБА_1 податкових повідомлень-рішень та враховуючи, що останньою не виконане зобов'язання платника податків по сплаті до бюджету відповідну суму податкової заборгованості у порядку та у строки, визначені Податковим кодексом України, то у зв'язку з цим позивачем нараховано пеню в розмірі 2,96 грн. на суму простроченого податкового боргу ФОП ОСОБА_1
Отже, на час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом на загальну суму 437,85 грн. та відсутні докази про сплату зазначеної суми.
Відповідно до п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.124 Конституції України, ст.ст.11, 14, 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України податковий борг у сумі 437 (чотириста тридцять сім) грн. 85 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.