Копія
Справа № 822/1370/13-а
17 квітня 2013 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКасапа В.М.
при секретарі Бориславській К.В.
за участі:представників позивача: Думановського Р.А., Камінського М.М. представника відповідача: Сторчай Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Поділля" до державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області про визнання дій протизаконними, -
ТОВ "Нива Поділля" звернулося з позовом до державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області про визнання дій в частині проведення перевірки та встановлення розміру шкоди протизаконними.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що в період з 16.10.2012 року по 24.10.2012 року працівниками державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт від 24.10.2012 року. В ході проведення перевірки виявлено порушення вимог ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України, які полягають у самовільному використанні земельної ділянки площею 25,0637 га на території Шекеринецької сільської ради Ізяславського району та земельної ділянки площею 28,6725 га на території М'якотівської сільської ради Ізяславського району. З вказаними порушеннями не погоджується та зазначає, що відповідно до умов договорів оренди від 21.04.2009 року, укладених з Ізяславською РДА, використовує 23,4 га. на території Шекеринецької сільської ради та 12,3 га на території М'якотівської сільської ради, а тому розрахунок розміру шкоди, визначений в зв'язку з самовільним використанням земельних ділянок, є протизаконним. З приводу дій по проведенню перевірки вказує, що в порушення вимог статтей 5, 6, 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" перевіряючими особами перед початком перевірки письмово не повідомлено не пізніше як за десять днів до її проведення, а також не надано копію посвідчення та направлення на перевірку. В зв'язку з викладеним просить позов задоволити та визнати протизаконними дії відповідача в частині проведення перевірки та встановлення розміру шкоди.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, подала письмове заперечення, яке підтвердила у судовому засіданні та зазначила, що дії державної інспекції сільського господарства щодо проведення перевірки та визначення розміру шкоди є законними, обгрунтованими, відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно та всебічно обставини справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що на виконання листа прокуратури Хмельницької області № 05/3-875 від 01.10.2012 року та листа прокуратури Ізяславського району № 78-054-12 від 21.09.2012 року щодо виділення спеціаліста інспекції для проведення спільної з прокуратурою перевірки додержання вимог чинного земельного законодавства при використанні ТОВ "Нива Поділля" земельної ділянки водного фонду площею близько 50 га на території М'якотівської та Шекеринецької сільських рад Ізяславського району, відповідачем в період з 16.10.2012 року по 24.1.2012 року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт від 24.10.2012 року. В ході проведення перевірки виявлено порушення вимог ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України, які полягають у самовільному використанні земельної ділянки площею 25,0637 га на території Шекеринецької сільської ради Ізяславського району та земельної ділянки площею 28,6725 га на території М'якотівської сільської ради Ізяславського району.
Статтею 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, зокрема:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про прокуратуру" законні вимоги прокурора є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.
Згідно п. 3 ст. 20 вказаного Закону при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз.
З огляду на вказані норми вбачається, що відповідач в межах визначених законодавством повноважень під час проведення перевірки брав участь у заходах прокурорського нагляду, а не самостійно здійснював таку перевірку, позивач допустив його до проведення перевірки, в зв'язку з чим порушень з його боку в частині проведення перевірки судом не встановлено.
З приводу розміру шкоди, визначеного в зв'язку з самовільним використанням земельних ділянок, слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Листом Державного комітету України із земельних ресурсів № 14-17-4/12991 від 11.11.2008 року надано роз'яснення, що згідно із зазначеним терміном, не вважається самовільним зайняттям земельної ділянки, якщо орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування прийняв рішення про її передачу у власність або надання у користування (оренду). Даний перелік рішень є вичерпним. У разі використання земельної ділянки за наявності будь-яких інших рішень зазначених органів (наприклад, про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, про погодження місця розташування об'єкта тощо), дані дії слід кваліфікувати як самовільне зайняття земельної ділянки. Також не вважається самовільним зайняттям земельної ділянки, якщо стосовно неї вчинено відповідний правочин (тобто, укладена відповідно до законодавства цивільно-правова угода щодо земельної ділянки).
Як вбачається з матеріалів справи, на момент проведення перевірки були відсутні рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) позивачу земельних ділянок, що підтверджується актами робочої групи з перевірки додержання вимог законодавства, реалізації державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання та охорони земель при Ізяславській РДА від 05.02.2010 року, якими встановлено факт використання ТОВ "Нива Поділля" земельних ділянок на території Шекеринецької та М'якотівської сільських рад Ізяславського району без оформлення відповідних документів.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на наявність договорів від 21.04.2009 року як на підставу правомірності використання земельних ділянок, оскільки їх предмет не встановлює права власності на земельні ділянки, а також права постійного користування та права оренди таких земельних ділянок.
Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної позивачем внаслідок самовільного використання земельних ділянок, проведено згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007 року. При розрахунку розміру шкоди застосовано Кф (коефіцієнт функціонального використання земель) 10, оскільки відповідно до довідки управління Держкомзему в Ізяславському районі № 01-18/1561 від 15.10.2012 року земельні ділянки на території Шекеринецької та М'якотівської сільських рад відносяться до об'єктів природно-заповідного фонду, а саме: Гідрологічний заказник "Шекеринецький".
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем не доведено протизаконності дій відповідача в частині проведення перевірки та встановлення розміру шкоди, останні вчинені законно та обґрунтовано, відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, а тому у задоволені позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст.ст. 1, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст.ст. 8, 20 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України, суд -
у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Поділля" до державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області про визнання дій в частині проведення перевірки та встановлення розміру шкоди протизаконними - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 22 квітня 2013 року
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя В.М. Касап