"02" квітня 2013 р. м. Київ К/9991/42201/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Вербицька О.В., Муравйов О.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2011р. та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011р.
у справі №2а/2370/54/2011
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1)
до Державної податкової інспекції у м.Черкаси (надалі - ДПІ у м.Черкаси)
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
Позивач звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про скасування рішення ДПІ у м.Черкаси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.08.2010р. №0001202303.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2011р. позов було задоволено частково. Скасовано рішення ДПІ у м. Черкаси від 18.08.2010р. №0001202303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 50673,00грн. В задоволені решти позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011р. рішення суду першої інстанції було скасовано та прийнято у справі нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування судами норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, постанови суду апеляційної інстанції та направлення справи на новий розгляд в суд першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, ФОП ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Черкаської міської ради 20.08.2003р., відповідно до свідоцтва про держану реєстрацію юридичної особи серії НОМЕР_1.
Матеріали справи свідчать, що відповідно до плану-графіку ДПА в Черкаській області стосовно проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на серпень 2010р., направлень від 02.08.2010р. №066320 та №066322 на планову перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, контролюючим органом було проведено перевірку позивача, про що складений акт №003753 від 03.08.2010р.
За висновками зазначеного акту перевірки позивачем допущено порушення п.п.1, 2, 12, ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». А саме, вказано, що оператор АЗС здійснив операцію з продажу палива за готівку (7 літрів бензину марки А95 по ціні 7,40грн. за 1 літр на суму 51,80грн.), чим порушено п.п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Крім того, в акті перевірки зазначено, що до книги обліку доходів і витрат не внесено запис про оприбуткування продукції згідно видаткової накладної № ЮГ-001638 від 02.08.2010р. на суму 32749,60грн., чим порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі зазначених висновків прийнято оскаржуване рішення №0001202303 від 18.08.2010р., яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 116431,20грн.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби в Україні шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Так, перевіркою встановлено порушення приписів п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», тобто здійснено реалізацію позивачем нафтопродуктів по талонам без проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій та видачі касового чеку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1);
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (пункт 2).
За таких обставин, оскільки факт реалізації паливно-мастильних матеріалів в роздріб за готівкові кошти на господарській одиниці, в якій здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1, мав місце, позивач був зобов'язаний застосовувати реєстратор розрахункових операцій з метою обліку кількості реалізованих нафтопродуктів, який не залежить від способу здійснення розрахунків.
Крім того, суд апеляційної інстанції обґрунтовано звернув увагу, що вказані обставини підтверджуються постановою Соснівського районного суду м. Черкаси, якою оператора АЗС визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 155-1 ч. 1 КпАП України та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 34грн. за порушення встановленого законом порядку проведення розрахункової операції через РРО, яке встановлено 03.08.2010р. на АЗС за адресою: АДРЕСА_1.
В силу ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, в яких беруть участь ті самі особи.
Щодо встановленого перевіркою порушення з боку позивача п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», слід зазначити наступне.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку. Згідно зі ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Згідно ст.21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Матеріали справи свідчать, що під час перевірки встановлено, що згідно видаткової накладної №ЮГ-001638 від ПП «ЮГ-2000» 02.08.2010р. та податкової накладної від 02.08.2010р. №1442 позивачем було придбано 4888 літрів пального марки А-95 на загальну суму 32749,60грн., проте у книзі обліку доходів і витрат відсутній запис про таке придбання.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про підтвердження суб'єктом владних повноважень правомірності застосування до позивача штрафних санкцій за порушення порядку обліку товарних запасів.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
Отже, судом апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ О.В. Вербицька
___________________ О.В. Муравйов