"04" квітня 2013 р. м. Київ К/9991/54112/11
Колегія суддів
Вищого адміністративного суду України в складі:
суддів: Васильченко Н.В., Черпіцької Л.Т., Гашицького О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганськом районі Луганської області про перерахунок пенсії,-
Постановою Станично-Луганського районного суду Луганської області від 13 квітня 2011 року позов задоволено частково.
Визнано дії відповідача неправомірними та зобов'язано зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням положень частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.03.2011 року. Перерахунок пенсії здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом на відповідний період. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2011 року рішення суду першої інстанції змінено шляхом доповнення абзацу третього резолютивної частини судового рішення словами «по 18 червня 2011 року». В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Касаційна скарга мотивована невірним застосуванням судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами викладені у касаційній скарзі доводи, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У статті 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, інвалідам 2 групи -у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до частини четвертої статті 54 цього Закону, якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком, для інвалідів 2 групи - 8 мінімальних пенсій за віком.
Разом із тим, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» дія ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2008 рік була зупинена.
Розмір основної та додаткової пенсій, встановлений Кабінетом Міністрів України на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», був істотно меншим, ніж передбачений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були визнані неконституційними та відновлено з 22.05.2008р. право постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи осіб на отримання основної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, при прийнятті рішення суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про пріоритетність закону над підзаконним нормативним актом та застосування для вирішення спірних правовідносин Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, оскільки Рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію, а ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в подальшому не змінювались та не зупинялись, суди першої та апеляційної інстанції вірно визначили початкову дату здійснення відповідачем перерахунку та виплати позивачу основної та додаткової пенсій - з 1 березня 2011 року (саме з часу звернення позивача до УПФУ з відповідною заявою).
Колегія суддів вважає, що змінюючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції, на момент вирішення справи, правильно вирішив спір щодо кінцевої дати здійснення перерахунку з урахуванням того, що Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення статей 50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опублікуванні в газеті «Голос України» за 18 червня 2011 року №110 (5110). Тобто, вірним є висновок апеляційного суду щодо визначення кінцевої дати, з якої має бути зроблено перерахунок та виплату пенсії позивачу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню статті 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 березня 2011 року по 18 червня 2011 року.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2011 року залишити без змін.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, в порядку та у строки, встановлені КАС України.
Судді: підписи
з оригіналом згідно:
Суддя Вищого
адміністративного суду України Н.В.Васильченко