Ухвала від 10.12.2008 по справі 22-а-7755/08

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 22-а-7755/08 Головуючий у І інстанції: Хрипун О.О.

Суддя-доповідач: Усенко В.Г.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«10» грудня 2008 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Усенка В.Г,

суддів Малиніна В.В. та Романчук О.М.,

при секретарі Никончук І.В.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва на постанову Господарського суду міста Києва від 25 вересня 2007 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «7 днів» до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва про оскарження податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду міста Києва від 25 вересня 2007 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «7 днів» задоволено: скасовано рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.02.2007р. №0000842340/0. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 3,4грн. витрат зі сплати судового збору.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Святошинському районі м.Києва (далі - «ДПІ у Святошинському районі м.Києва») просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «7 днів» (далі - «ТОВ «7 днів»).

Апеляційний розгляд справи здійснюється за відсутності представника позивача, який належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши пояснення учасників процесу, які з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що службовими особами Державної податкової адміністрації у м.Києві проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.

За результатами перевіркиДержавною податковою адміністрацією у м.Києвіскладено акт від 20.01.2007р. №265700802340, в якому зазначається, що позивач не забезпечив здавання виручки за 19.01.2007р. у сумі 6730грн. до каси підприємства або здійснення операцій «службового внесення» для реєстрації готівкової суми в розмірі 6730грн., яка знаходиться на місці проведення розрахунків після виконання 2-звіту.

З огляду на ці обставини в акті зроблений висновок про неоприбуткування та невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів яка значиться в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій та порушення позивачем вимог п.4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України №614 від 01.12.2000р. та п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

03 лютого 2007 року, на підставі акта перевірки, ДПІ у Святошинському районі м.Києва винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000842340/0, яким за порушення вимог п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 33650грн. - - у п'ятикратному розмірі суми на яку виявлено невідповідність (6730грн. х 5 =33650грн.).

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду про відсутність підстав для нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій за порушення, зазначені в акті перевірки.

Згідно з п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (ст. 22 вказаного Закону).

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Відповідно до п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004р. (далі - «Положення») уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій. Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

З метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку (п. 4.1 Положення).

Відповідно до п. 4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.

Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Згідно із п.4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.

Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі. Готівка, яка видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат (згідно з пунктом 2.10 цього Положення), а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в пункті 3.9 цього Положення.

Якщо бухгалтерія та касир підприємства (юридичної особи) не працюють у вихідні та святкові дні, а його відокремлений підрозділ, який використовує під час розрахунків РРО (РК), у ці дні працює, але не веде касової книги, то записи в касовій книзі юридичної особи здійснюються наступного робочого дня підприємства - юридичної особи.

Відповідно до п.5.1 зазначеного Положення строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог:

- для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас);

- для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня;

- для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів.

Якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.

Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками.

Як свідчать матеріали справи, позивач є клієнтом Микільсько-Борщагівського відділення ВАТ КБ «Хрещатик» та згідно угоди, укладеної з банком, позивач здає в банк виручку (готівку) в такі строки: щоденно, самоносом, крім вихідних та святкових днів.

Кабінетом Міністрів України розпорядженням від 12.12.2006р. №612-р з метою створення сприятливих умов для святкування 1 січня - Нового року, 7 січня Різдва Христова, 8 березня - Міжнародного жіночого дня, 1 і 2 травня - Дня міжнародної солідарності трудящих, 28 червня - День Конституції України, а також раціонального використання робочого часу керівникам підприємств, установ та організацій рекомендовано перенести у порядку та на умовах, установлених законодавством у 2007 рокудля працівників, якім встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, зокрема з вівторка 2 січня на суботу 20 січня.

Листом від 15.01.2007р. №25-211/70-384 Національний банк України повідомив, що 20, 27 січня та 10, 24 лютого 2007 року система електронних платежів Національного банку України не працюватиме, торговельна сесія на МВРУ не проводитиметься.

Із пояснень позивача випливає, що 20 та 21 січня 2007 року на підприємстві були вихідними днями, адміністрація та бухгалтерія ТОВ «7 днів» не працювали. У зв'язку з цим, готівкова виручка підприємства за 19.01.2007р. у розмірі 6730грн., яка розцінена відповідачем як сума невідповідності, була підготовлена для інкасування до каси підприємства, про що 20.01.2007р. було зроблено запис в книзі обліку розрахункових операцій на підставі 2-звіту №1298 від 20.01.2007р., і знаходилась в сейфі, спеціально відведеному для видачі та зберігання грошових коштів згідно з Інструкцією про прийом та здачу готівки відповідно до наказу ТОВ «7 днів» №85 від 20.12.2004р.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що висновки відповідача про те, що позивач не забезпечив відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків в розмірі 6730,00 грн., які є виручкою за 19.01.2007р. є необгрунтованими.

Також правомірним є висновок господарського суду про порушення відповідачем вимог щодо встановленого порядку проведення перевірок.

Частиною 7 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

У статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначаються умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок. Цією статтею передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «7 днів» направлення на перевірку та наказ керівника податкового органу відповідачем до перевірки не надавались, що не спростовано відповідачем.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ «7 днів».

Тому, оскільки судове рішення є законним та обґрунтованим, то воно підлягає залишенню без змін

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва залишити без задоволення, а постанову Господарського суду м.Києва від 25 вересня 2007 року, - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст..160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий-суддя: Усенко В.Г.,

судді: Малинін В.В.,

Романчук О.М.