"15" серпня 2011 р. справа № 0827/2а-2609/11
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Суховарова А.В. Божко Л.А.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 21.03.2011 року у справі №2а-2609/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 21.03.2011 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Управління щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язано Управління здійснити перерахунок та виплати пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.09.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2009 рік.
Відповідач не погодившись з постановою суду першої інстанції подав до суду апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні, отримує пенсію за віком та є працюючим пенсіонером.
Оскільки позивач продовжував працювати, то він у січні 2010 року звернувся із заявою до Управління про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку. За цією заявою Управлінням було проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії був використаний показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) (а.с. 9).
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (редакція діяла станом на 01.01.2008 року) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Частина 1 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 була визнана неконституційною, а отже, з 22.05.2008 року відповідач повинен був перераховувати пенсію згідно ч. 1 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які діяли до набрання чинності Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Крім того, згідно з підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, що «у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зараховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
За таких обставин встановлення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік 1197,91 грн., який встановлений листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за №120/0/18-09/039, 4096/02-01, колегія суддів вважає невірним.
Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо застосування правового акту, який має вищу юридичну силу, а саме ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при перерахунку пенсії за віком застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
30 липня 2010 року набрали чинності зміни до КАС України. В частину другу статті 99 КАС України внесено зміни, відповідно до яких для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ст. 100 КАС України, в редакції з 30.07.2010 року, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи адміністративний позов подано до суду 24.02.2011 року, тобто після внесення змін до КАС України, яким встановлено строки звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Між тим, позивачем у справі необґрунтовано поважності причин пропуску строку для звернення до суду.
Отже, судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги позивача за період з 01.09.2010 року.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, постанову суду -без змін.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Запоріжжя -залишити без задоволення.
Постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 21.03.2011 року у справі №2а-2609/11 -залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Л.А. Божко