Запорізької області
18.12.08 Справа № 8/474/08
Суддя Попова І.А.
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 50)
до відповідача-1 Відкритого акціонерного товариства “Гамма» (69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 11)
до відповідача-2 Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
Суддя І. А. Попова
Представники:
Від позивача: Прохода І.В., дов. від 10.09.2008 р.
Від відповідача-1: Безрукова С.О., дов від 30.09.2008 р.
Могуренко С.Є, дов.
Алексєєва Л.Є.., дов. від 25.11.2008 р.
Від відповідача-2: Шеховцева Н.О., дов. від 03.10.2008 р. (в засіданні 05.11.2008 р., 25.11.2008 р.)
Заявлено позовні вимоги про зобов'язання ВАТ “Гамма» підготувати акт приймання-передачі житлового будинку по вул. Гоголя, 143 та передати його до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя.
В судовому засіданні оголошувалася перерва до 05.11.208 р., розгляд справи відкладався до 18.12.2008 р.
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в засіданні 18.12.2008 р.
За заявою позивача до участі у справі в якості відповідача-2 залучено Запорізьку міську раду та відповідно до ст.. 22 ГПК України частково задоволено клопотання про збільшення розміру позовних вимог, про що винесено відповідну ухвалу.
Розглядаються позовні вимоги про зобов'язання ВАТ “Гамма» підготувати акт приймання-передачі гуртожитку за адресою вул. Гоголя, 143 м. Запоріжжя, зобов'язання ВАТ “Гамма» передати гуртожиток до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя на підставі акту прийому-передачі, про зобов'язання територіальну громаду м. Запоріжжя прийняти до комунальної власності гуртожиток на підставі акту прийому-передачі.
Вимоги обґрунтовані наступним: гуртожиток за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 143 не увійшов до статутного фонду ВАТ "Гамма" у процесі приватизації, але перебуває на його балансі, є державним майном та підлягає передачі до комунальної власності згідно до Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 03.03,98 №147/98-ВР зі змінами та доповненнями, рішення сьомої сесії двадцять третього скликання Запорізької міської ради від 28.04.99 №25 "Про затвердження переліку підприємств, які готують до передачі у комунальну власність м. Запоріжжя державний житловий фонд» та наказу начальника регіонального відділення ФДМУ по Запорізькій області від 08.10.02 №547 "Про передачу житлового фону, що знаходиться на балансі ВАТ “Гамма» у комунальну власність".
Згідно до п.1 ст.7 Закону України “Про передачу об'єктів державної та комунальної власності» з державної у комунальну власність передаються безоплатно житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями) та гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом).
Об'єкти соціальної інфраструктури передаються разом з майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу.
Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.
За рішенням Запорізької міської ради від 28.01.00 №13, за умови передачі ВАТ “Гамма» до комунальної власності м. Запоріжжя палацу культури та техніки "Орбіта", управління комунальної власності та управління житлового господарства Запорізької міської ради повинні провести прийом до комунальної власності державного житлового фонду, мереж тепло-, водопостачання та водовідведення, які знаходяться в управлінні і віданні ВАТ "Гамма".
Але всупереч своїх же рішень Запорізька міська рада відмовляється прийняти житловий фонд, який знаходиться на балансі ВАТ "Гамма" до комунальної власності
На підставі ст.ст.47, 144 Конституції України, ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. ст. 2. 4, 7 Закону України "Про передачу об'єктів державної та комунальної власності", п.9 ч.4 Постанови КМ України, від 15.06.1994, № 412 "Про затвердження положень про регіональне відділення та про представництво Фонду державного майна України у районі, місті" позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач-1 щодо заявлених до нього вимог пояснив, що ВАТ “Гамма» зацікавлена в передачі гуртожитку до комунальної власності м. Запоріжжя, так як від утримання цього житлового будинку несе лише збитки, які пов'язані з утриманням і оплатою рахунків. Підприємством ведеться робота по передачі житлового будинку, який розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 143 до комунальної власності. Запорізька міська рада відмовляється прийняти зазначений гуртожиток до комунальної власності мотивуючи це тим, що він знаходить в незадовільному стані і потребує ремонтних робіт, гроші на які повинно надати ВАТ “Гамма». Вартість цих ремонтних робіт складає близько 900000 грн. Що стосується підготовки акту приймання-передачі, то цей документ підписується не лише ВАТ “Гамма» та Запорізькою міською радою, а також і іншими інстанціями, а саме: водоканалом, міськими електромережами та іншими, які в свою чергу відмовляються приймати ці мережі без їх ремонту.
Відповідач-2 Запорізька міська рада в судове засідання 18.12.2008 р. свого представника не направив, про причини неявки не сповістив суд. В судовому засідання 25.11.2008 р. представник Запорізької міської ради (у статусі третьої особи) пояснив, що на даний час не може прийняти до комунальної власності територіальної громади міста гуртожиток по вул. Гоголя, 143 за складеним ВАТ “Гамма» актом приймання-передачі, оскільки такий акт може бути підписаним членами комісії за наявності актів приймання-передачі відповідними органами комунікаційних мереж. Передачу цих мереж та будівель, призначених для їх обслуговування, на даний час не здійснено ВАТ “Гамма».
Відповідно до ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами.
Заслухавши представників сторін, дослідивши додані матеріали, суд знаходить вимоги такими, що не підлягають задоволенню, внаслідок наступного:
Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність регулюються приписами Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності». Відповідно до ст.. 2 Закону об'єктами передачі є, зокрема, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Згідно зазначеного Закону 08.10.2002 р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області видано наказ № 547 про безоплатну передачу у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя житлового фонду, що знаходиться на балансі ВАТ “Гамма», але не увійшов до його статутного фонду, разом з інженерною інфраструктурою ,призначеною для обслуговування цих будинків, згідно з додатком 1, крім двох вбудованих і прибудованих приміщень, які включені до переліку об'єктів приватизації згідно з додатком 2. Даний наказ, згідно преамбули, видано відповідно до Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 р. № 147/98-ВР зі змінами та доповненнями, на підставі рішення сьомої сесії двадцять третього скликання Запорізької міської ради від 28.04.199 р. № 25 “Про затвердження переліку підприємства, які готують до передачі в 1999 році в комунальну власність м. Запоріжжя державний житловий фонд» та згідно ухвали господарського суду Запорізької області від 22.08.2001 р. № 5/5/2001, оскільки на ВАТ “Гамма» введена процедура санації.
Запорізька міська рада неодноразово надавала згоду на прийняття до комунальної власності державного житлового фонду, що перебуває на балансі ВАТ “Гамма», про що постановила відповідні рішення.
Як свідчать вивчені матеріали впродовж з 1999 року (надання Запорізькою міською радою згоди на прийняття державного житлового з балансу ВАТ “Гамма» до комунальної власності) відповідачем-1 на даний час здійснено передачу майже усіх об'єктів соціальної інфраструктури.
Пунктом 3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (затв. Постановою КМУ від 06.11.1995 р. № 891) встановлено, що разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо). Передача будинків (у тому числі гуртожитків) відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомами відповідної Ради.
До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна, місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.
Комісія з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом.
Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і термін виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність.
У 2005 році здійснено обстеження технічного стану гуртожитку по вул. Гоголя, 143, про що складено акт від 14.04.2005 р., визначено перелік необхідних робіт, їх вартість, які мають передувати передачі об'єкта у комунальну власність.
З наявних у справі доказів, наданих ВАТ Гамма» вбачається, що передбачені актом обстеження роботи поступово виконуються, частково переданні відповідним комунальним підприємствам зовнішні комунікаційні мережі.
При цьому суд зазначає, що наказом РВ ФДМ України по Запорізькій області № 547 строки передачі об'єкта у комунальну власність не встановлювались, як і рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.02.206 р. № 65 про створення комісії з приймання-передачі гуртожитку по вул. Гоголя, 143.
З вищевстановленого слідують висновки, що передача житлового фонду з державної у комунальну власність не є лише дією, пов'язаною із складанням акта приймання-передачі, оскільки цій дії передує комплекс відповідних дій не тільки сторін, що передає та приймає майно, а й інших органів, без вчинення яких не є можливим складення акту.
Тому суд вважає, що вимоги про зобов'язання ВАТ “Гамма» підготувати акт приймання-передачі гуртожитку та зобов'язати передати його до комунальної власності, є передчасними та не мають наслідком захисту інтересів держави і прав громадян (мешканців гуртожитку), про який заявлено у позові.
З наведених же підстав суд відхиляє вимоги до відповідача-2 Запорізької міської ради про зобов'язання прийняти до комунальної власності гуртожиток по вул. Гоголя, 143, оскільки без виконання стороною, що передає житловий фонд, приписів Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» такі вимоги є необґрунтованими.
В позові з заявленого предмету та підстав відмовляється.
На підставі викладеного, Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», керуючись ст.ст. 49, 75, 82-84 ГПК України, суд
В позові відмовити.
Суддя І.А. Попова
Рішення підписано 09 січня 2009 року.