Справа: № 1022/2442/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Віговський С.І. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.
Іменем України
21 березня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменко В.О.,
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Сквирської міської ради Киїської області на Постанову Сквирського районного суду Київської області від 19.09.2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сквирської міської ради Київської області, третя особа Горбалівський Володимир Миколайович про визнання дій неправомірними, -
У липні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Сквирського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Сквирської міської ради Київської області третя особа Горбалівський Володимир Миколайович, в якому просив суд визнати протиправними та неправомірними дії щодо відмови у задоволені запиту на інформацію.
Постановою Сквирського районного суду Київської області від 19.09.2012 року зазначений адміністративний позов - задоволено.
Не погоджуючись з прийнятою Постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить Постанову суду першої інстанції скасувати та постановити по справі нове рішення, яким в задоволені адміністративного позову відмовити повністю. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи доказами, колегія суддів приходить до наступного.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем при розгляді поданого позивачем інформаційного запиту порушено вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації».
З такими висновками Сквирського районного суду Київської області повністю погоджується і суд апеляційної інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 19 травня 2011 року Сквирська міська рада на своєму пленарному засіданні виконуючи свої функції та повноваження, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняла рішення № 159-10-УІ «Про затвердження Правил благоустрою території міста Сквира».
Позивач, 10 квітня 2012 року звернувся до міського голови міста Сквира з інформаційним запитом щодо надання для ознайомлення Правил благоустрою міста, затверджених рішенням сесії Сквирської міської ради № 159-10-\Т від 19.05.2011 року «Про затвердження Правил благоустрою території міста Сквира».
14.04.2012 року позивач одержав із Сквирської міської ради Київської області лист-відмову №893 від 12.04.2012 року, підписаний першим заступником Сквирського міського голови Горбалінським В.М. з якого дізнався, що «У задоволенні запиту на інформацію про надання Правил благоустрою міста, затверджених рішенням сесії Сквирської міської ради №159-10-\Т від 19.05.2011 року «Про затвердження Правил благоустрою території міста Сквира» відмовлено на підставі ч.3 ст.22 Закону».
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації є Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ст.1 вищенаведеного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено гарантії доступу до публічної інформації, відповідно до якої право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ст.19 вищенаведеного Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту у письмовій формі.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ч.1 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до ч.2 ст.6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені ст.21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених ч.5 ст.19 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судоми першої інстанції, до компетенції відповідача було віднесено надання відповіді на інформаційний запит позивача щодо ознайомлення останнього з Правилами благоустрою міста, затвердженими рішенням сесії Сквирської міської ради Київської області № 159-10-У1 від 19.05.2011 року «Про затвердження Правил благоустрою території міста Сквира», ознайомлення з положення про порядок улаштування та експлуатації тимчасових торгівельних об'єктів на території міста Сквира та ознайомлення з положенням про порядок провадження торгівельних діяльності та наданні послуг на території міста Сквира, оскільки відповідач посилався на них при винесені рішення за № 294 від 22.11.2011 року.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані вище документи не належать до категорії інформації обмеженим доступом, оскільки повинні бути загальнодоступними та оприлюднюватися визначеному законодавством порядку, та повинні відповідати нормам Конституції України.
Враховуючи наведене вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, а доводи, викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, рішення постановлено судом з повним дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 41, 71, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу відповідача Сквирської міської ради Киїської області на Постанову Сквирського районного суду Київської області від 19.09.2012 року - залишити без задоволення.
Постанову Сквирського районного суду Київської області від 19.09.2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма
.
Головуючий суддя Аліменко В.О.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.