м. Вінниця
21 березня 2013 р. Справа № 802/843/13-а
Вінницький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Яремчука Костянтина Олександровича,
за участі секретаря судового засідання: Яковенка Дмитра Олександровича,
прокурора: Таранюк Людмили Юріївни,
представника позивача: Загороднього Віталія Сергійовича,
у відсутність відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Козятинського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави та урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства інфраструктури і йому підпорядковується Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі його структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області
до: фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
про:стягнення штрафу,
27 лютого 2013 року до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Козятинський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави та урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства інфраструктури і йому підпорядковується Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі його структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 простягнення штрафу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначив, що до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 510 грн. за виявлене під час проведення перевірки порушення Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: експлуатація легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без оформлення ліцензійної картки. Вказаний штраф відповідачем не сплачено у добровільному порядку, що стало підставою для звернення до суду.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, що викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце його проведення повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши адміністративну справу, суд встановив наступне.
Згідно із завданням на перевірку №090043 від 05 листопада 2012 року державними інспекторами Укртрансінспекції 06 листопада 2012 року здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт автомобілем марки "Ауді", державний номерний знак НОМЕР_1.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 06 листопада 2012 року, в якому зафіксовано порушення вимог статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: експлуатація легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без ліцензійної картки.
Зважаючи на виявлене порушення, постановою т.в.о. заступника голови ліквідаційної комісії Головної державної інспекції на автомобільному транспорті №156093 від 03 грудня 2012 року до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 застосовано фінансові санкції в розмірі 510 грн.
Постанова про накладення фінансових санкцій отримана відповідачем 06 грудня 2012 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд зважає на таке.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт" (надалі - Закон).
Частинами 1, 3 статті 5 Закону визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Відповідно до статті 39 Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Так, документами для регулярних пасажирських перевезень:
для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно з абзацом 4 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки передбачено штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567, передбачено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
У встановлені законодавцем строки відповідачем штраф не сплачено.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) в дохід Державного бюджету України (р/р 31111106700002, код ЄДРПОУ 34701167, Держбюджет м. Вінниця 21081100, ГУДКУ у Вінницькій області м. Вінниця МФО 802015) 510 (п'ятсот десять) гривень фінансових санкцій.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: