Ухвала від 20.03.2013 по справі 801/2909/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

20 березня 2013 р.Справа №801/2909/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Кисельова О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1

до Військового комісаріату АР Крим про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Військового комісаріату АР Крим, в якому просить: визнати протиправними дії посадових осіб Військового комісаріату АР Крим щодо відмови у реєстрації ОСОБА_1 за місцем знаходження на квартирному обліку; зобов'язати Військовий комісаріат АР Крим оформити документи та зареєструвати позивача по базі Військового комісаріату АР Крим до отримання постійного житла; стягнути з Військового комісаріату АР Крим моральну шкоду в розмірі 30000,00 грн.

Провадження в адміністративній справі за зазначеним позовом не може бути відкрито з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового рішення.

За змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Таким чином, виходячи з аналізу наведених норм, при вирішенні судової юрисдикції щодо вирішення справи, необхідно виходить з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернулись позивачі, суб'єктивного складу сторін, предмета спірних правовідносин.

З позову вбачається, що предметом позовної заяви є захист порушеного Військовим комісаріатом АР Крим права позивача, яка є членом сім'ї військовослужбовця.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Як зазначено у пункті 15 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

В розумінні зазначеної норми та положень Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", позивач не є особою, яка проходить військову службу.

Зазначені спірні відносини є приватно-правовими, оскільки житлові права, про захист яких просить позивач не відносяться до сфери публічно-правових відносин, як того вимагає ст. 17 КАС України та гарантуються нормами окремої приватної галузі права, а відповідно такі права не є публічними та мають характер приватно-правових.

Частиною 1 ст. 15 ЦПК України установлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

У Кодексі адміністративного судочинства України не передбачено винятків з установленого ЦПК України правила.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Отже, даний спір не випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій, а тому не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Спір, що виник між позивачем та відповідачем належить розглядати судом в порядку цивільного судочинства.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військового комісаріату АР Крим про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій.

Копію ухвали надіслати ОСОБА_1 разом з адміністративним позовом та доданими до нього документами.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.

У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кисельова О.М.