Ухвала від 25.03.2013 по справі 813/1762/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

25 березня 2013 року 813/1762/13-а

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Роман Михайлович, ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки начальника управління забезпечення діяльності Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України Леонтюк Л.В., Верховного суду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до виконуючого обов'язки начальника управління забезпечення діяльності Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України Леонтюк Л.В., Верховного суду України, в якому просить визнати неправомірними дії посадової особи виконуючого обов'язки начальника управління забезпечення діяльності Судової палати у цивільних справах Верховного суду України Леонтюк Л.В. щодо прийняття рішення про передачу заяви ОСОБА_1 від 25.08.2012 року про перегляд судових рішень за належністю, зобов'язати Верховний суд України розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.08.2012 року про перегляд судового рішення - ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 55 Конституції України, відповідно до якої, права і свободи людини і громадянина захищаються судом і кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

При цьому, відповідно до п.4, п.6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує,зокрема, чи:

- належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;

- немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частина 1 ст. 2 КАС України зазначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Таке звернення реалізовується шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції.

Проте, відповідно до частини першої статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 р. N 8 "Про незалежність судової влади", зокрема п. 10, виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством. Оскарження у будь-який спосіб судових рішень, діяльності судів і суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним законом порядком у справі не допускається, і суди повинні відмовляти у прийнятті позовів та заяв із таким предметом.

У постанові Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 р. N 6 "Про деякі питання, що виникають у судовій практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів" судам роз'яснено, що у розумінні положень частини першої статті 2, пунктів 1, 7 і 9 статті 3, статті 17, частини третьої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.

Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії посадової особи виконуючого обов'язки начальника управління забезпечення діяльності Судової палати у цивільних справах Верховного суду України Леонтюк Л.В. щодо прийняття рішення про передачу заяви ОСОБА_1 від 25.08.2012 року про перегляд судових рішень за належністю, зобов'язати Верховний суд України розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.08.2012 року про перегляд судового рішення - ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що розгляд судом позовних вимог щодо визнання неправомірними дій посадової особи виконуючого обов'язки начальника управління забезпечення діяльності Судової палати у цивільних справах Верховного суду України Леонтюк Л.В. щодо прийняття рішення про передачу заяви ОСОБА_1 від 25.08.2012 року про перегляд судових рішень за належністю та зобов'язання Верховного суду України розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.08.2012 року про перегляд судового рішення - ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ випливає з цивільно-процесуальних норм по перегляду судових рішень.

З огляду на вищенаведене, оскарження діяльності суду щодо розгляду та вирішення, в даному випадку, цивільної справи поза передбаченим цивільним процесуальним законом порядком у справі не допускається.

Відповідно до п.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з ч.5 ст.109 КАС України, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 6, 17, 21, 107, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки начальника управління забезпечення діяльності Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України Леонтюк Л.В., Верховного суду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Суддя Брильовський Р.М.