Ухвала від 04.12.2008 по справі 22а-3454/2008

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДo:p>/o:p>

o:p> /o:p>

Справа № 22а-3454/2008 Головуючий суддя у 1-ій

Категорія статобліку - 67 інстанції - Мельниченко І.Ф.

(Справа № А11/509-07)

УХВАЛА

Іменем УКРАЇНИ

04 грудня 2008р. м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії

головуючий суддя Мірошниченко М.В.,

суддя Сафронова С.В.

суддя Уханенко С.А.

при секретарі Пономаренко В.Г.

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту

інвалідів, м. Дніпропетровськ

на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2007р.

у справі № А11/509-07

за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту

інвалідів, м. Дніпропетровськ

до відповідача Відкритого акціонерного товариства «Криворіжжитлобуд», м. Кривий Ріг

про стягнення 29 347,81 грн.

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів заявлений позов про стягнення 27 742,05 грн. господарських санкцій та 1 605,76 грн. пені, за невиконання нормативу, щодо працевлаштування інвалідів у 2006 році.

Розглянувши справу по суті, постановою господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2007р. у справі № А11/509-07у задоволенні адміністративного позову відмовлено. Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що надані відповідачем документи свідчать про інформування останнім відповідних органів, які займаються працевлаштуванням інвалідів, про наявність вакантних місць на підприємстві, а також відсутністю доказів, які б свідчили про направлення на підприємство відповідача інвалідів, яким було відмовлено у працевлаштуванні.

Не погодившись із постановою суду першої інстанціїпозивачем у справі була подана апеляційна скарга, в якій відповідач зазначає, що згідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобов'язується створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, самостійно здійснювати працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих.

Підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду штрафні санкції.

Сплата штрафних санкцій не ставиться законодавцем в залежність від того, чи вживав роботодавець необхідних, передбачених законодавством заходів, щодо працевлаштування інваліда.

Просить постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2007р. скасувати і постановити нове рішення про задоволення позову.

Відповідач у письмових запереченнях на апеляційну скаргу вказав на законність та обгрунтованність рішення суду першої інстанції. Зазначив, що обов'язок працевлаштування інвалідів виконується органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими Радами депутатів, громадськими організаціями інвалідів.

Відповідач своєчасно надавав до центру зайнятості відомості про наявність вільних робочих місць, на які могли бути працевлаштовані інваліди, але серед інвалідів зареєстрованих в центрі зайнятості, бажаючих працювати на заявлених вакансіях не було. Інваліди для працевлаштування на підприємство не направлялися.

Представники сторін до суду не з'явились. На підставі ст. 128 КАС України колегія суддів ухвалила розглянути справу без участі представників, оскільки їх неявка не перешкоджає розгляду справи.

У відповідності до розпорядження голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду № 465 від 04.12.08р. справу розглянуто колегією у складі: Мірошниченко М.В. (головуючий суддя), судді: Уханенко С.А., Сафронова С.В.

Судове засідання фіксувалось за допомогою технічного комплексу «Оберіг».

В судовому засіданні 04.12.08р. оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду апеляційної інстанції.

Розглянувши матеріали та обставини справи, перевіривши їх доказами, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.

Предметом позову є вимога про стягнення з відповідача суми 27 742,05 грн. господарських санкцій та 1 605,76 грн. пені, за невиконання нормативу, щодо працевлаштування інвалідів у 2006 році.

Згідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991р., для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

У відповідності до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, затвердженого Міністерством праці України № 338 від 29.12.2004р. (Ф. 10-ПІ), наданого відповідачем, середньооблікова чисельність працівників за стягуваний період, становить 157 осіб, внаслідок чого ВАТ «Криворіжжитлобуд»в 2006 році повинно було створити шість робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Середньооблікова чисельність інвалідів, що працювали у відповідача у 2006 році, склала 1 особу - інваліда, що підтверджується звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів (Ф. 10-ПІ), наданого ВАТ «Криворіжжитлобуд»до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів України.

За змістом ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, вказана норма права свідчить, що ВАТ «Криворіжжитлобуд»зобов'язане в 2006 році виділити та створити п'ять робочих місць для працевлаштування інвалідів.

У відповідності до звітів про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках (Ф. № 3-ПН) за 2006 рік, які подавались відповідачем до Центрально-міського центру зайнятості у м. Кривому Розі, відповідач повідомляв центр зайнятості про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році.

Як свідчить довідка Центрально-міського центру зайнятості у м. Кривому Розі вих. № 979 від 04.05.2007р., інваліди до ВАТ «Криворіжжитлобуд»не направлялись.

Колегія суддів зазначає, що відповідачем було створено у 2006 році п'ять робочих місць для працевлаштування інвалідів, і відповідач виконав обов'язок по наданню інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.

За змістом ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», безпосереднє працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими Радами депутатів, громадськими організаціями інвалідів.

Однак, у 2006 році до ВАТ «Криворіжжитлобуд»інваліди відповідними органами не направлялись, самі інваліди за працевлаштуванням не звертались.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 зазначеної норми передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.

Оскільки відповідач вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, тому згідно до ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України оперативно господарські санкції у сумі 27 742,05 грн. та 1 605,76 грн. пені стягненню з ВАТ «Криворіжжитлобуд»не підлягають.

За таких обставин, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції від 11.02.08р. відсутні.

Керуючись ст. ст. 195, 198 (п. 1), 200, 205 УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2007р. у справі № А11/509-07 без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом одного місяця до адміністративного суду касаційної інстанції.

Ухвала виготовлена в повному обсязі - 05.12.2008р.

Головуючий суддя М.В.Мірошниченко

Суддя С.В.Сафронова

Суддя С.А.Уханенко