ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
Вн. № 6/93
м. Київ
12.02.2009 р. № 6/93
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Спеціалізована державна податкова інспекція у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень
за участю представників
позивача: Зубар О.В.
відповідача: Діденко Г.І.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 12.02.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі - позивач) з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень від 13.03.2007 р. №0001154120/0, від 18.05.2007 р. № 0001154120/1 та від 06.08.2007 р. №0001154120/2.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що при проведенні перевірки відповідач дійшов до помилкового висновку щодо порушення ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»п. 17 Постанови Кабінету Міністрів України «Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна»від 04.10.1995 р. № 786 (зі змінами та доповненнями) в частині 30% відрахувань за оренду державного майна в розмірі 938 152,46 грн.
Позивач вважає, що оскільки акції засновника позивача НАК «Нафтогаз України» знаходяться у державній власності, то держава має право брати участь в управлінні компанії та отримувати частину прибутку акціонерного товариства (дивіденди) від господарської діяльності, при цьому власником майна, яке передано до статутного фонду Компанії, є сама акціонерна компанія, а не держава. Тому, на думку позивача за таких обставин у ДК «Укргазвидобування»(філії ГПУ «Полтавагазвидобування») відсутні підстави для визначення податкового зобов'язання за платежем -орендна плата за оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств відповідно до вимог ст.. 17 вказаної Методики.
Відповідач проти позову заперечує з огляду на наступне. При проведенні перевірки правильності відрахування 30% від отриманої орендної плати за оренду державного майна було встановлено, що ГПУ «Полтавагазвидобування»не нараховувало та не сплачувало до державного бюджету 30% відрахувань від отриманої орендної плати за 2005 рік в сумі 597 158,65 грн. та за 6 місяців 2006 р. в сумі 340 993,81 грн., що є порушенням абз. 5 п. 17 «Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна», затвердженої Постановою КМ України від 04.10.1995 р. № 786.
Тому, донарахування позивачу податкового зобов'язання по сплаті орендної плати в розмірі 938 152,46 грн. відповідає чинному законодавству України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.01.2008 р. по справі № 6/93 була призначена судово-економічна експертиза. Після надходження висновку судово-економічної експертизи від 11.07.2008 р. № 2903 з Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, ухвалою суду від 11.11.2008 р. провадження у справі № 6/93 було поновлено та призначено до судового розгляду.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків була проведена виїзна планова перевірка філії ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»ГПУ «Полтавагазвидобування»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2004 р. по 30.06.2006 р. За результатами перевірки був складений Акт від 20.01.2007 р. № 88/23-7/00153100 та прийняте податкове повідомлення -рішення від 13.03.2007 р. № 0001154120/0 на суму 938 152,46 грн.
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 17 Постанови Кабінету Міністрів України «Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна»від 04.10.1995 р. № 786 (зі змінами та доповненнями).
Позивач не погодився з вказаним податковим повідомленням -рішенням та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, оскаржив його в апеляційному порядку.
За наслідком апеляційного узгодження вказаного повідомлення-рішення скарги платника були залишені без задоволення, а СДПІ у м. Києві були винесені податкові повідомлення -рішення від 18.05.2007 р. № 0001154120/1 та від 06.08.2007 р. № 0001154120/2.
На думку позивача ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» дані повідомлення - рішення протиправними та таким, що підлягають скасуванню на підставі того, що Компанія «Укргазвидобування»є дочірньою компанією Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», яка створена на виконання Указу Президента України № 151 від 25.02.1998 р. «Про реформування нафтогазового комплексу України»та Постанови КМУ № 747 від 25.05.1998 р. «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Позивач вважає, що господарське товариство, як суб'єкт господарювання, утворюється на майновій основі, що складається з вкладів засновників у його статутний фонд, а отже усе це майно належить самому господарському товариству на праві власності. Засновники господарського товариства з моменту передачі йому майнових внесків перестають бути його власниками, здобуваючи замість речових прав, зобов'язальні права вимоги до товариства, що полягають у наданих законодавством можливостях брати участь в управлінні товариством, отримувати дивіденди, від його діяльності, а також активи товариства у разі його ліквідації.
Тому, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»вважає, що у нього не виникало зобов'язання по сплаті 30% від орендної плати такого майна, оскільки чинним законодавством України таке зобов'язання покладено на орендаря.
Таким чином, враховуючи те, що акції НАК «Нафтогаз України»знаходяться у державній власності, то держава має право брати участь в управлінні компанії та отримувати частину прибутку акціонерного товариства (дивіденди) від господарської діяльності, при цьому власником майна, яке передано до статутного фонду Компанії, є сама акціонерна компанія, а не Держава. На думку позивача, у податкових органів відсутні підстави для визначення ДК «Укргазвидобування»(філії ГПУ «Полтавагазвидобування») оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями податкового зобов'язання за платежем: плата за оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств відповідно до вимог ст. 17 методики.
Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог, зважаючи на наступне.
Відповідно до статуту ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», її статутний фонд сформований із внесків засновника -НАК «Нафтогаз України», який належить 100% у статутному фонді, - у вигляді основних фондів, оборотних активів та цінностей, вартість яких відображається у самостійному балансі компанії. Майно компанії закріплено за нею на праві повного господарського відання.
Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України»було створено Міністерством палива та енергетики України в особі Кабінету Міністрів України.
Статутний фонд НАК «Нафтогаз України», відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 р. № 747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», (ст.. 7 Статуту) формується шляхом передачі до нього:
- 100% акцій державних акціонерних товариств, які утворюються на базі державних підприємств, майно яких не підлягає приватизації;
- пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Статуту засновником НАК «Нафтогаз України»є держава в особі Кабінету міністрів України. Пункт п. 5.2 ст. 5 Статуту акціонерами Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України (до прийняття в установленому порядку рішення про приватизацію майна Компанії та в особі Фонду державного майна України -після передачі йому акцій компанії, визначених для продажу згідно з прийняттям рішення про приватизацію її майна) та юридичні особи різних форм власності та громадяни, що набули права власності на акції Компанії в процесі приватизації та на вторинному ринку цінних паперів.
Відповідно до розділу ІІ «Положення про розпорядження та використання майна НАК „Нафтогаз України” та підприємств, що входять до її складу», затвердженого рішенням правління НАК „Нафтогаз України” від 31.03.2003 р. встановлено, що Державне та інше майно, що передано засновником до статутного фонду Компанії, а також майно, що набуте Компанією на законних підставах, у тому числі за рахунок доходів, отриманих від власної господарської діяльності, належить Компанії на праві власності ( п. 1). Майно, що є власністю Компанії і закріплене за її дочірнім підприємством, належить дочірньому підприємству на праві повного господарського відання. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не передбачено законодавчими актами України (п.2).
Тобто, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»є 100 відсотковим державним підприємством.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, ДК «Укргазвидобування»в особі директора філії ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»Газопромислове управління «Полтавагазвидобування»Атаманчука І.С., були укладені наступні договори:
1) Договір оренди № 1516 від 18.11.2003 р., яким орендодавець передає, а ЗАТ «Нафтогазвидобування»м. Київ приймає в строкове платне користування свердловину № 2 з її фонтанною арматурою, факельними лініями та шлейфом, що розташовані на Семиренківському родовищі. Майно передається з метою експлуатації. Орендоване майно знаходиться на балансі Орендодавця.
Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди-18,6 тис. гривень. Нарахування ПДВ здійснюється у порядку визначеному законодавством. За наступні місяці орендна плата визначається шляхом коригування орендної плати на відповідний індекс інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним (зазначено в договорі). Договір не погоджено з фондом держмайна України та не передбачено сплату 30% до державного бюджету.
2) Договір оренди від 06.09.2005 № б/н, яким ГПУ «Лолтавагазвидобування»передає, а СП «Полтавська нафтогазова компанія»приймає свердловини №13,24,26,28,29,31,33,36,79 з обладнаними і промисловими спорудами, що розташовані на Ігнатівському і Мовчанівському родовищах. Орендна плата складає 274 049,00 дол. США на рік. Розрахунки здійснюються в національній валюті за офіційним курсом на день зарахування коштів на рахунок орендаря. Орендна плата вноситься щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним. Договір погоджено з фондом держмайна України, що підтверджено печаткою фонду. Згідно додаткової угоди № 1, щомісячний розмір плати за оренду свердловин становить всього по договору від 06.09.2005 р. 61 659,90 грн. в місяць. Згідно додаткової угоди від 01.01.2004 р. орендна плата за кожний місяць сплачується з урахуванням індексації. Договором не передбачено сплату 30 % до державного бюджету.
3) Договір оренди від 16.07.2004 № 690, за яким ГПУ «Полтавагазвидобування»передає, а СП «Полтавська нафтогазова компанія»приймає в строкове платне користування свердловину № 12 та наявне наземне облаштування на Руденківському родовищі для геологічного вивчення, в т.ч. на дослідно-промислову розробку Руденківського родовища. Орендоване майно знаходиться на балансі Орендодавця. Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМ України і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди 7 619,34 гривень.
За наступні місяці орендна плата визначається шляхом коригування орендної плати на відповідний індекс інфляції. Договір не погоджено з Фондом державного майна України та не передбачено сплату 30 % до державного бюджету.
4) Договір оренди від 16.07.2004 № 689, за яким ГПУ «Полтавагазвидобування»передає, а СП «Полтавська нафтогазова компанія»приймає в строкове платне користування Свердловину № 9 та наявне наземне облаштування на Новомиколаївському родовищі. Орендоване майно знаходиться на балансі Орендодавця
Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМ України і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди 19 154,51 гривні.
За наступні місяці орендна плата визначається шляхом коригування орендної плати на відповідний індекс інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним. Договір не погоджено з Фондом державного майна України та не передбачено сплату 30% до державного бюджету.
5) Договір оренди нерухомого майна від 08.12.2006 №1640, яким КП Футбольний клуб «Ворскла»приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно, а саме цілісно - майновий комплекс за адресою: Полтавська обл. с. Терентівка, вул. Михайличенка буд.1, для використання учбово - тренувальної бази ФК «Ворскла». Власником майна залишається Орендодавець, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМУ і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди 17 845,36 гривень.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати на індекс інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним. Договір не погоджено з фондом держмайна України та не передбачено сплату 30% до державного бюджету.
6) Договір оренди нерухомого майна від 11.05.2004 №11-05/2004, яким ЗАТ «Газ-МДС»приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - свердловина № 9, яка розміщена на Скоробагатівській площі. Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМУ і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди 20 496,62 гривень.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати на індекс інфляції. Договір не погоджено з Фондом державного майна України та не передбачено сплату 30% до державного бюджету.
7) Договір оренди від 03.02.2003 р. № 93, яким ДП «Полтавське управління геофізичних робіт»приймає в строкове володіння та користування свердловини № 20, № 22 Наташинського родовища, що розташовані на Східно - Опішнянському блоці. Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМ України і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди:
- свердловина № 20- 5 881,22 грн.
- свердловина № 22 -6 902,07 грн.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати на індекс інфляції. В п. 11 договору зазначено, що Договір складено в 4-х примірниках, один із них передано до Фондом державного майна. Договором не передбачено сплату 30% до державного бюджету.
8) Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державного майна від 20.12.2001 р. № 2171, яким ПРУ ЗАТ КБ «Приватбанк»приймає в строкове платне користування частину приміщення магазину площею 160,5 кв.м розміщене за адресою смт. Котельна, вул. Жовтнева, .98, для розміщення та функціонування відділення банку.
Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМУ і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди в сумі 274,71 гривні.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати на індекс інфляції. Договір не погоджено з фондом держмайна України та не передбачено сплату 30% до державного бюджету.
9) Договір індивідуального визначеного майна, що належить до державної власності від 25.06.2003 р. № 630, за яким ВАТ «Мегабанк»приймає в строкове платне користування приміщення магазину площею 74,4 кв.м., розміщене за адресою: смт. Гадяч, вул. 50-річчя Жовтня, 44, для розміщення та функціонування відділення банку.
Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМУ і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди в сумі 163,44 гривні.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати на індекс інфляції. Договір не погоджено з фондом держмайна України.
Договором п.3.3 зазначено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та орендодавцю у співвідношенні 30 % та 70 % не пізніше 12 числа місяця що наступає за звітним.
10) Договір оренди нерухомого майна від 19.09.2003 р. № 1120, яким ВАТ «Мегабанк»приймає в строкове платне користування приміщення площею 20,3 кв. м., розміщене за адресою м. Полтава, вул. Фрунзе, 173, для розміщення та функціонування відділення банку.
Розмір орендної плати розраховується на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої КМУ і становить (без ПДВ) за перший місяць оренди в сумі 170,12 гривень.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати на індекс інфляції. Договір не погоджено з Фондом державного майна України та не передбачено сплату 30% до державного бюджету.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 10.04.1992 р. № 2269-ХП «Про оренду державного та комунального майна»(із змінами та доповненнями, далі - Закон № 2269-ХІІ), об'єктами оренди за цим Законом, зокрема, є нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України № 2269-ХІІ, Методика розрахунку та. порядок використання орендної плати визначаються Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності.
Відповідно до абз.5 п.17 «Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 (із змінами та доповненнями, далі - Методика), у разі коли орендодавцем майна є державне підприємство, організація, орендна плата спрямовується: за нерухоме майно - 70 відсотків орендної плати підприємству, організації, 30 відсотків - до державного бюджету.
Таким чином, у разі коли орендодавцем майна є державне підприємство, організація, орендна плата у розмірі 30 відсотків спрямовується до державного бюджету.
Отже, в порушення абз.5 п.17 «Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів від 04.10.1995 р. №786, із змінами та доповненнями та ч.2 ст.19 Закону України від 10.04.1992р. №2269 «Про оренду державного та комунального майна», ДК «Укргазвидобування»не перераховано до державного бюджету плату за оренду державного майна коштів в розмірі 938 152,46 грн.
Щодо твердження позивача що платником орендної плати не може бути орендодавець, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.15 Методики № 786, платіжні документи на перерахування до бюджету або орендодавцеві орендних платежів подаються платниками установам банку до настання терміну платежу. Отже, структура даної норми вказує, що суб'єкт, який подає платіжні документи на перерахування до бюджету орендних платежів та суб'єкт, який подає платіжні документи на перерахування орендодавцеві орендних платежів не є однією особою, оскільки в нормі міститься сполучник „або", який фактично розмежовує особу, яка подає платіжне доручення на перерахування до бюджету орендних платежів та особу, яка подає платіжні доручення на перерахування орендодавцю орендних платежів. Крім того, про розмежування особи відповідальної за перерахування орендних платежів до бюджету та особи, яка перерахує орендні платежі орендодавцеві свідчить слово платники, яке вживається в множинному значенні.
Таким чином, судом встановлено, що позивач не здійснював відрахування 30% від отриманої орендної плати за оренду державного майна, не нараховував та не сплачував до державного бюджету відрахування від отриманої орендної плати за 2005 рік в сумі 597 158,65 грн. (2 388 634,85 - (398 106,00 - ПДВ)= 1 990 528,85X30%) та за 6 місяців 2006 року в сумі 340 993,81 грн. (1 363 975,26-(227 329,21 -ПДВ)= 1 136 646,05X30%).
Всього 30% відрахувань на суму 938 152,46 грн.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що визначальним положенням цієї норми є термін подання платіжних документів на перерахування до бюджету або орендодавцеві орендних платежів, а не визначення особи відповідальної за перерахування орендної плати.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятих ним рішень. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В адміністративному позові відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.