08500, м. Фастів, вул. Радянська, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
2-а/1027/1079/2012
2а-14850/11
Справа № 2а/1027/1079/12
03 квітня 2012 року Суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Суботін А.В., розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні Фастівського міськрайонного суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом з тих підстав, що він являється пенсіонером та особою, яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, постійно проживає в зоні посиленого радіологічного контролю. На думку позивача відповідач не в повному обсязі нараховував та виплачував щомісячну доплату до пенсії та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю не у відповідності із вимогами ст.ст.39,51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте відповідач відмовився зробити перерахунок пенсії відповідно до вказаних статтей. Позивач вважає, що внаслідок невірного застосування положень ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вищезазначена доплата до пенсії, виплачується йому в значно меншому розмірі, що призводить до порушень його конституційних прав. У зв'язку з чим позивач просить визнати дії відповідача, пов'язані з відмовою в перерахуванні та виплаті йому щомісячної соціальної допомоги та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю неправомірними, зобов'язати відповідача зробити йому перерахунок та виплату недоотриманої суми щомісячної доплати як пенсіонеру проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, зобов'язати відповідача зробити йому перерахунок та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком з 01.10.2010 року, з подальшою виплатою, звільнити від сплати державного мита.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши викладені позивачем та відповідачем обставини, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, враховуючи наступне.
Позовні вимоги позивача підтверджуються копією чорнобильського посвідчення категорії 4, копією пенсійного посвідчення, копією паспорта, заявами до УПФ у м.Фастів, листами УПФ у м.Фастів про відмову у здійсненні перерахунку та виплати доплат, розпорядженням УПФ.
Від управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі Київської області на даний позов заяви про визнання позову та заперечення проти позову не надходило. Відповідно до ст.183-2 ч.5 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч.3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача.
При прийнятті постанови суд керується: ст.ст. 39,49,51,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 28.02.91 р. N 796-Х11, ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст.19, 22, 152 Конституції України, ст.99 КАС України.
Ст.39 ч.2 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 28.02.91 р. N 796-Х11 передбачає, що пенсії громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Таким чином, виходячи з положень ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, проживаючим на вказаній території, мають підвищуватись у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, З, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 28.02.91 р. N 796-Х11 особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком. Ч.3 ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, позивачу підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, виплачується відповідачем не в повному обсязі і з порушенням діючих норм законодавства.
Що стосується періоду, за який позивачу слід зробити перерахунок та виплату, то пунктом 7 частини I ЗУ N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4. На виконання вказаного пункту Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року. Вказаною постановою встановлені розміри доплат та підвищень до пенсій. Враховуючи внесені зміни та виходячи з порядку застосування однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. Таким чином порушення прав позивача щодо заниження розміру доплати мало місце лише до набрання чинності Постановою КМУ № 745, оскільки до цього часу розміри доплат повинні були визначатись на піставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В частині позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача в подальшому проводити ці виплати у відповідності з діючим законодавством, то суд вважає, що вона задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду має бути наслідком чинного правового регулювання, суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин, оскільки в майбутньому може бути встановлено залежність розміру пенсії від іншої величини.
При таких обставинах, позов слід задовольнити частково, визнати дії відповідача щодо невиплати йому належного підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю неправомірними, зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату йому підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням змін розміру мінімальної заробітної плати, зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4 у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, відповідно ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з врахуванням змін розміру прожиткового мінімуму, з 01 жовтня 2010 року по 22 липня 2011 року, за виключенням сум фактично проведених виплат. В іншій частині позову слід відмовити.
На підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст.19,22,152 Конституції України, ЗУ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік», Постановою КМУ № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Додатком N 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106, ст.ст.6,9-11,19,69,71,99,158,163,183-2 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м.Фастові та Фастівському районі Київської області щодо невиплати ОСОБА_1 належного підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачені ст.ст.39,51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Фастові та Фастівському районі Київської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1, підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням змін розміру мінімальної заробітної плати, з 01 жовтня 2010 року по 22 липня 2011 року, за виключенням сум фактично проведених виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Фастові та Фастівському районі Київської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4 у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, відповідно ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з врахуванням змін розміру прожиткового мінімуму, з 01 жовтня 2010 року по 22 липня 2011 року за виключенням сум фактично проведених виплат.
В іншій частині позову слід відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
СУДДЯ: А.В.Суботін