08 лютого 2013 р. Справа № 804/758/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта Октан» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -
11.01.2013 року Дніпропетровська міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта Октан» та просить скасувати вчинену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційну дію «1 073 105 0010 020811, Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта Октан».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ТОВ «Укртатнафта Октан» 19.03.2008р. було зареєстровано як юридичну особу та внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних-осіб підприємців за адресою місцезнаходження: 03056, м. Київ, Солом'янський район, вул. Борщагівська, буд. 97, літера «Б» (запис 13 довідки). 08.12.2011р. відповідачем підтверджені були відомості, в тому числі і щодо адреси про що внесено запис 14 довідки. У травні 2012р. до установчих документів відповідача внесено зміни щодо адреси його місцезнаходження (запис 15 довідки) у зв'язку із чим 28.05.2012р. в реєстрі проведено реєстраційну дію «1 073 105 0010 020811, Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» із внесенням нової адреси відповідача : 52071, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, селище Дослідне, вул. Наукова, буд. 1». Однак, як зазначає позивач у позові, вказана адреса є адресою масової реєстрації суб'єктів господарювання, яка використовується останніми без мети дійсного перебування за цією адресою. З метою здійснення податкового контролю, працівниками податкової інспекції було здійснено вихід за місцезнаходженням відповідача за вищевказаною адресою та встановлено, що відповідач за цією адресою не знаходиться про що до Єдиного державного реєстру внесено запис щодо відсутності відповідача за вказаною адресою ( запис № 18 довідки). За викладеного, позивач вважає, що відповідач фактично не змінив своє місцезнаходження, що, в свою чергу, призводить до неможливості виконання працівниками податкової інспекції вимог ст. 63 Податкового кодексу України щодо проведення податкового контролю, оскільки відповідачем було надано недостовірні відомості до державного реєстратора, які були внесені державним реєстратором до реєстру. На думку позивача, оскільки скасування змін до установчих документів може провести лише той орган, який провів ці зміни, є необхідність у скасуванні реєстраційної дії.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином у відповідності до вимог ст.ст.35, 38 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується наявними в матеріалах справи розписками представників позивача від 21.01.2013р., від 04.02.2013р., а також звітами про отримання факсів від 18.01.2013р., від 31.01.2013р. (а.с.15-16, 21-22).
Відповідач в судове засідання не з'явився, причину неявки не повідомив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином у відповідності до вимог ч.11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (а.с.23).
Частиною 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що
якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта
Враховуючи вищевикладене та те, що позивач і відповідач належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, строки розгляду і вирішення справи, встановлені ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне розглянути справу без участі представників позивача та відповідача у письмовому провадженні відповідно до вимог ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення зазначеного позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта-Октан» зареєстровано Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 19.03.2008р. за № 1 068 120 0000 022394, що підтверджується копією довідки з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30.10.2012р. (а.с.4).
Зі змісту вищевказаної довідки вбачається, що 28.05.2012 року до Єдиного державного реєстру внесено запис 15 за № 1 073 105 0010 020811, Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи та зазначено адресу ТОВ «Укртатнафта - Октан»: 52071, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, селище Дослідне, вулиця Наукова, будинок 1 (а.с. 8).
При проведенні податкового контролю працівниками податкової інспекції було здійснено вихід за місцезнаходженням відповідача за адресою: 52071, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, селище Дослідне, вулиця Наукова, будинок 1 та встановлено, що за даною адресою це підприємство не знаходиться, що підтверджується довідкою про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків №1773/7/07-30 від 05.09.2012 року, а також 12.10.2012р. внесено запис 18 державним реєстратором до Єдиного державного реєстру про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (а.с. 9-10).
Позивач вважає, що державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Укртатнафта Октан» по зміні місцезнаходження за адресою: 52071, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, селище Дослідне, вулиця Наукова, будинок 1 здійснена внаслідок протиправних дій відповідача за недостовірними відомостями, які надані були відповідачем до державного реєстратора, а тому вважає, що скасування змін до установчих документів може провести лише той орган, який провів ці зміни, у зв'язку з чим є необхідність у скасуванні реєстраційної дії.
Проте, такі висновки податкової інспекції не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, є помилковими з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розі ляду адміністративних справ.
У п.1 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України надано визначення поняття справи адміністративної юрисдикції, а саме: адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Частиною ч.4 ст.50 КАС України передбачено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Таким чином особливість процесуальної правоздатності ДПІ як суб'єкта владних повноважень в адміністративному судочинстві полягає в можливості звернення до суду лише у разі, якщо таке право передбачено законом.
Жодним законом України не передбачено право органів державної податкової служби на оскарження установчих документів платника. Реєстрація останніх та їх перевірка також перебуває поза межами компетенції податкового органу, позаяк не стосується сфери оподаткування.
Водночас, пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку, мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, зокрема, щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Однак, зі змісту позову видно, що позивачем, як суб'єктом владних повноважень, заявлено позовні вимоги до відповідача щодо скасування вчиненої в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної дії «1 073 105 0010 020811, Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта Октан», що суперечить змісту повноважень наданих позивачеві згідно п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України.
Щодо проведення державним реєстратором дій по вчиненню записів про внесення змін щодо відомостей про місцезнаходження юридичної особи, слід зазначити наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року.
Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Згідно з визначенням, наданим у ст.1 Закону України №755-IV, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з ч.3 ст.4 Закону України №755-IV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи-підприємця.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України №755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.
Відповідно до частин 1, 2, 4, 6 статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці. Передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом другим частини першої цієї статті, здійснюється на підставі державної реєстрації відповідних змін до установчих документів юридичної особи або державної реєстрації зміни місця проживання фізичної особи - підприємця. За наявності підстави, що передбачена абзацом другим частини першої цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи - підприємця. Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Відповідно до вимог статті 14 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" 28.05.2012 року реєстраційну справу юридичної особи ТОВ «Укртатнафта Октан» було знято з обліку Солом'янською районною у місті Києві державною адміністрацією та взято на облік Дніпропетровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи про що свідчать дані довідки Єдиного державного реєстру (а.с.8 зворот).
Статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначений перелік документів, які юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) для державної реєстрації змін до установчих документів. Частиною 7 вказаної статті передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Згідно ч.3 ст.8 Закону України №755-IV установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Як вбачається зі змісту запису 15 довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, запис щодо внесення даних про зміну юридичної адреси ТОВ «Укртатнафта Октан» на "52071, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, селище Дослідне, вулиця Наукова, будинок 1 " визначений як державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи (а.с.8 ).
Частиною 1 ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено, що у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
З положень вказаної норми права видно, що орган державної податкової служби України наділений законодавцем повноваженням на звернення до суду з позовом саме стосовно скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Однак, податковий орган звернувся з позовними вимогами до відповідача про скасування вчиненої в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної дії «1 073 105 0010 020811, Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта Октан», що суперечить повноваженням податкової служби, визначених п.67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, а також ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
В той же час, слід зазначити, що відповідач не наділений повноваженнями щодо скасування вчиненої в Єдиному державному реєстрі будь-якої реєстраційної дії, оскільки згідно ч.1 ст.6 Закону України №755-IV такими повноваженнями наділений лише державний реєстратор у зв'язку з чим позивачем заявлено дані позовні вимоги до особи, яка не має повноважень на вчинення відповідних дій щодо скасування реєстраційної дії вчиненої в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Аналізуючи норми Цивільного кодексу України, суд приходить до висновку, що положення ст.87 ЦК України, які визначають порядок складання і затвердження установчих документів та положення ст.88 ЦК України, які встановлюють вимоги до змісту установчих документів, не передбачають внесення до статуту суб'єкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього суб'єкта.
Приписи ст.57 Господарського кодексу України також не містять вимог про включення до змісту установчих документів, якими в розумінні наведеної норми права є рішення про утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання, відомостей про місцезнаходження суб'єкта господарювання.
Відповідної правової позиції дотримується і Вищий адміністративний Суд України у своїх ухвалах від 13.10.2011р. № К-34026/09, від 27.09.2012р. № К/9991/41842/11, від 20.09.2012р. К/9991/66474/11, а також у постанові Верховного Суду України від 16.10.2012р., наявних в матеріалах справи.
Також, слід зазначити, що згідно до ст. 45 Податкового кодексу України, платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в органі державної податкової служби. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси. Податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Отже, обов'язок та відповідальність по визначенню юридичної адреси належить саме юридичним особам та фізичним особам-підприємцям.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а згідно ст. 86 цього Кодексу, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У ході судового розгляду справи позивачем не було наведено суду жодних підстав та не надано жодних доказів на підтвердження наявності у податкового органу повноважень на звернення з даними позовними вимогами до суду у відповідності до повноважень, наданих йому п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України.
Не надано на вимогу суду і доказів того, що рішення засновників відповідача про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи від 28.05.2012р. про зміну місцезнаходження відповідача визнані недійсними у порядку, встановленому законодавством України.
Не можуть бути прийняті судом до уваги та покладені в основу даного рішення і посилання позивача на те, що зазначене підприємство зареєстровано внаслідок протиправних дій відповідача на підставі недостовірних відомостей, наданих державному реєстратору, оскільки відповідних рішень суду, які б набрали законної сили щодо неправомірності дій відповідача, не надано та жодними доказами не підтверджено.
Також, не можуть бути покладені в основу даного рішення і доводи позивача про внесення до Єдиного державного реєстру інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою від 12.10.2012 року, оскільки відсутність юридичної особи за адресою місцезнаходження та внесення відповідного запису є підставою для припинення юридичної особи у порядку визначеному ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців», і не може бути підставою для скасування вчиненої в Єдиному державному реєстрі реєстраційної дії.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги про скасування вчиненої в Єдиному державному реєстрі реєстраційної дії щодо зміни місцезнаходження відповідача є такими, що заявлені з порушенням вищенаведених норм чинного законодавства України, не у межах повноважень, наданих податкового органу, а тому є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 71,86, 94, 122, 128, 160, 161, 162, 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позовної заяви Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта Октан» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва