Ухвала від 07.10.2008 по справі 22-а-1479/08

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 22-а-1479/08 Головуючий у І інстанції: Євсіков О.О.

Суддя-доповідач: Усенко В.Г.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«07» жовтня 2008 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Усенка В.Г,

суддів Малиніна В.В. та Романчук О.М.,

при секретарі Літоміній Н.В.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Заступника Генерального прокурора України на постанову господарського суду м.Києва від 04 квітня 2007 року у справі за адміністративним позовом Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Державної служби з питань національної культурної спадщини та Київської міської ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Шанс», про визнання неправомірними дій та недійсним рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою господарського суду м.Києва від 04 квітня 2007 року в задоволенні позову Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Державної служби з питань національної культурної спадщини та Київської міської ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Шанс», про визнання неправомірними дій та недійсним рішення, - відмовлено(т.2 а.с.111-117).

В апеляційній скарзі Заступник Генерального прокурора України просить скасувати оскаржувану постанову місцевого суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги (т.2 а.с.123-126).

Заслухавши пояснення учасників процесу, які з'явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволення, виходячи з наступного.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як свідчать матеріали справи, Державна служба охорони культурної спадщини, правонаступником якої є Державна служба з питань національної культурної спадщини, надала Товариству з обмеженою відповідальністю «Шанс»(далі - «ТОВ «Шанс») лист-погодження №22-1362/35 від 21.08.2004р., зі згодою на відведення ТОВ «Шанс» земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Велика Житомирська для будівництва комплексу готелю та бізнес-центру.

02 листопада 2004 року Київське міське головне управляння земельних ресурсів, надало Висновок за №02-09-3/794 «Про відведення земельних ділянок Товариству з обмеженою відповідальністю «Шанс» для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу готелю та бізнес-центру на вул.Великій Житомирській у Шевченківському районі міста Києва», у якому не заперечило проти відведення ТОВ «Шанс» в короткострокову оренду на 5 років земельних ділянок загальною площею 2,13 га для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу готелю та бізнес-центру на вул. Великій Житомирській у Шевченківському районі міста Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування, з них: ділянку №1 - площею 1,52 га; ділянку №2 - площею 0,61 га, зазначивши, що зміна цільового призначення земельної ділянки приведе до припинення права користування землею у відповідності до ст.ст. 141, 143 Земельного кодексу України.

Рішенням Київської міської ради від 18.11.2004р. за №734/2149 ТОВ «Шанс» затверджено проект відведення земельних ділянок та передано земельні ділянки по вул.Великій Житомирській у Шевченківському районі м.Києва загальною площею 2,13га, зокрема ділянку №1 - площею 1,52га, ділянку №2 - площею 0,61га, (кадастрові номери: 8000000000:91:157:0047 та 8000000000:91:157:0048), у короткострокову оренду терміном на 5 років.

Зазначене рішення прийнято Київською міською радою в порядку, встановленому законодавством України та за результатами розгляду проекту відведення земельної ділянки, який відповідно до частини 6 статті 123 Земельного Кодексу України погоджено Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, Головним державним санітарним лікарем м.Києва, Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві, Державною службою охорони культурної спадщини Міністерства культури і мистецтв України та отримано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи.

На підставі зазначеного рішення між Київською міською радою та ТОВ «Шанс» 02.08.2005р. укладено договори оренди земельних ділянок за адресою: м.Київ, вул.Велика Житомирська з кадастровим номером 8000000000:91:157:0047 та 8000000000:91:157:0048.

Згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР №183 від 18.05.1987р. «Про оголошення комплексу пам'яток історичного центру міста Києва державним історико-архітектурним заповідником «Стародавній Київ» та рішенням виконкому Київської міської Ради народних депутатів №976 від 10.10.1988р. зазначені земельні ділянки розташовані на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ».

Рішенням виконкому Київської міської ради народних депутатів №920 від 16.07.1979р. «Про уточнення меж історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури в місті Києві» та розпорядженням Київської міської держадміністрації №979 від 17.05.2002р. визначено, що дані земельні ділянки знаходяться в межах архітектурної та археологічної охоронних зон міста Києва (зі змінами, внесеними Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 17.05.2002р. №979 «Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому Київської міської Ради народних депутатів від 16.07.1979р. №920 «Про уточнення меж історико-культурних заповіла зон охорони пам'яток історії та культури в м. Києві»).

Постановою Кабінету Міністрів України №1761 від 27.12.2001р. «Про занесення пам'яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» Державний історико-архітектурний заповідник «Стародавній Київ» включено до Переліку пам'яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення, які занесені до державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Відповідно до п.5.1 додатку №2 до Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 17.05.2002р. №979 «Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому Київської міської Ради народних депутатів від 16.07.1979р. №920 «Про уточнення меж історико-культурних заповіла зон охорони пам'яток історії та культури в м. Києві» (далі - «Розпорядження») на території історико-культурних заповідників забороняється будь-яке будівництво, не пов'язане з прокладкою інженерних мереж, необхідних для заповідників, впорядкуванням території, відтворенням та реставрацією пам'яток історії та культури.

Разом з тим згідно з п.9 цього ж додатку №2 Розпорядження дозволяється будівництво в архітектурних зонах, а саме: дозволяється будівництво лише особливо важливих споруд за індивідуальними проектами, що регламентується по висоті з врахуванням архітектурної та масштабної ув'язки з існуючою забудовою і загальним силуетом міста.

Пунктом 6 додатку №2 до Розпорядження у межах охоронних зон, зон регулювання забудови та зон охоронюваного природного ландшафту відповідно до законодавства забороняється проведення земляних, будівельних робіт без дозволу управління охорони пам'яток історії, культури та історичного середовища.

Матеріали справи свідчать, що ТОВ «Шанс» отримало позитивні висновки та погодження всіх служб при відведенні земельної ділянки, таких як Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації, Головного державного санітарного лікаря м. Києва, Київського міського головного управління земельних ресурсів Держкомітету України по земельних ресурсах, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної служби охорони культурної спадщини Міністерства культури і мистецтв України, які є частиною Проекту відводу земельної ділянки.

Згідно з відомостями Державної служби з питань національної культурної спадщини міське середовище території заповідника «Стародавній Київ», на якому знаходиться вищевказані земельні ділянки, формувалось з початку XIX сторіччя і за час свого існування зазнало суттєвих втрат та пошкоджень, у зв'язку з чим на території заповідника з'явились вільні від забудови місця. Заповідник не є цілісним (єдиним) об'єктом культурної спадщини, а комплексом об'єктів культурної спадщини, оголошених пам'ятками, які є частиною великого міста.

Зважаючи на наведене, проведення на території заповідника будівельних робіт без втручання внаслідок цих робіт у конкретну пам'ятку, не є зміною пам'ятки, обмеження на яке передбачене Законом України «Про охорону культурної спадщини».

Посилання прокуратури на п. 2 ст. 105 Земельного кодексу України, згідно з яким земельні ділянки особливо цінних земель, що перебувають у державній або комунальній власності, можуть вилучатися (викуплятися) для будівництва об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, за постановою Кабінету Міністрів України або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення (викуп) земельної ділянки погоджується Верховною Радою України не беруться до уваги судом апеляційної інстанції, оскільки поняття «надання земельних ділянок в оренду» «вилучення земельних ділянок» не є тотожними. Не у всіх випадках надання земельних ділянок в оренду є обов'язковим застосування процедури вилучення земельної ділянки.

Відповідно до положень п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні місцеві зади.

Статтею 9 Земельного кодексу України та статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надання, вилучення, передача в оренду земельних ділянок відносяться до повноважень Київської міської ради.

З огляду на викладене, оскільки судове рішення є законним та обґрунтованим, то воно підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Заступника Генерального прокурора України залишити без задоволення, а постанову господарського суду м.Києва від 04 квітня 2007 року, - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий - суддя: Усенко В.Г.,

судді: Малинін В.В.,

Романчук О.М.