28 жовтня 2008 року місто Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді - Бараненка І.І.,
суддів: Дурицької О.М.,
Зайцева М.П.,
при секретарі судового засідання - Калініній Л.М.,
за участю: представників відповідачів - Китиці В.В., Гриб В.П., Литвинчук Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Господарського суду Житомирської області від 13 червня 2007 року в адміністративній справі №10/30-НА за позовом Відкритого акціонерного товариства «Ігнатпільський кар'єр» до Овруцької міжрайонного державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,
У лютому 2007 року Відкрите акціонерне товариство «Ігнатпільський кар'єр» звернулося до Господарського суду Житомирської області з позовною заявою, у якій, просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0004131600/0 від 11.12.2006р., №0002761600/0 від 01.09.2006р., №0003251600/1від 12.10.06р., №0000842301/0 від 28.11.06р., №0002751600/0 від 01.09.06р., №0002741600/1 від 12.10.06р.
Постановою Господарського суду Житомирської області від 13 червня 2007 року вказаний позов задоволено.
В апеляційній скарзі Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Господарського суду Житомирської області від 13 червня 2007 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги, пояснення представників відповідача в підтримку вимог апеляційної скарги та, перевіривши доводи апеляції наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.09.2006 року Овруцькою МДПІ була проведена камеральна перевірка податкового розрахунку за користування надрами для видобування вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини за перше півріч 2006 року.
За результатами перевірки був складений Акт №360/16-0, згідно якого, ВАТ «Ігнатпільський кар'єр» були порушені вимоги ст.90 Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України" та п.4 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.97р. №1014, що призвело до заниження податкового зобов'язання на 128059,00грн. по платі за користування надрами.
01.09.06р. Овруцькою МДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, поданого за І та II квартал 2006 року.
За результатами вказаної перевірки був складений Акт №361/16-0, відповідно до висновків якого,позивачем порушені вимоги Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.99р. №115, що призвело до заниження податкового зобов'язання на 14102,50грн. по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
В період з 03.11.06р. по 23.11.06р. працівниками ДПА у Житомирській області та Овруцької МДПІ була проведена виїзна позапланова перевірка дотримання вимог податкового законодавства ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" за період з 01.01.05р. по 30.09.06р., за результатами якої був складений Акт №505/23-01-01374547 від 23.11.2006р.
Згідно висновків Акту, на думку відповідача, занижено плату за користування надрами за III квартал 2006р. в сумі 65597грн., чим, на думку відповідача, порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.94р. №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", вимоги ст.85 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", п.4 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.97р. №1014 та п.3 Інструкції про порядок обчислення справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.97р. №207/452/51/157 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.98р. за №20/2460.
30.11.06р. Овруцькою МДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, поданого за III квартал 2006 року.
За результатами перевірки був складений Акт №523/16-0. Відповідно до висновків Акту, позивачем порушені вимоги Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 115 від 29.01.1999р., що призвело до заниження податкового зобов'язання на 7359,99 грн. по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
На підставі викладеного, відповідач дійшов висновку про те, що підприємства, які виготовляють бутовий камінь, щебінь, гравій та пісок з відсіву із щільних вивержених, метаморфічних і осадових гірських порід (гранів, сієнітів, гранодіоритів, базальтів, гнейсів, кварцитів, вапняків, пісковиків тощо) сплачують плату за користування надрами за нормативами установленими для будівельного каменю. Підприємства, які виробляють аналогічну продукцію з рихлих осадових порід (піщано-гравійні суміші, піски, гравій, щебінь) сплачують плату за користування надрами за нормативами установленими для піщано-гравійної сировини.
З таким висновком Овруцької МДПІ Господарський суд Житомирської області правомірно не погодився виходячи з наступного.
Відповідно до ст.28 Кодексу України «Про надра» користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді платежів за користування надрами, відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету; збору за видачу спеціальних дозволів (ліцензій), акцизного збору.
Відповідно до ч.3 ст.30 зазначеного кодексу платежі за видобування корисних копалин визначаються з урахуванням геологічних особливостей родовищ та умов їх експлуатації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999р. №115 затверджений Порядок встановлення нормативів збору геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, згідно яких базовий норматив плати збору за геологорозвідувальні роботи визначено в розмірі:
піщано-гравійна сировина - 0,06грн. за 1 куб.м. погашених запасів;
камінь будівельний (в тому числі і бутовий) - 0,12грн. за 01 куб.м. погашених запасів.
Ст.10 Закону України «Про Державний бюджет на 2006рік» до вищезазначених нормативів встановлений коефіцієнт 1,94.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997р №1014 затверджено базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин .
Відповідно до п.4 вказаного Порядку плата за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюється:
для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничохімічної, гірничо-рудної та будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) на видобуток корисних копалин та нормативів плати за одиницю обсягів погашених у надрах запасів корисних копалин.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік» базовий норматив плати за користування надрами на 2006р. визначено у розмірі піщано-гравійна сировина - 1грн. за 1куб.м. погашених запасів, камінь будівельний (в тому числі і бутовий) - 2грн. за 1куб.м. погашених запасів.
ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" зареєстроване Овруцькою районною державною адміністрацією Житомирської області 20.10.1994р. (Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи №136936). Основними видами діяльності товариства є розроблення гравійних та піщаних кар'єрів та видобування каменю для будівництва.
Товариство отримало ліцензію №826 на розробку Ігнатпільського (Руднянського) родовища граніту. Протоколом №7690 засідання державної комісії по запасах корисних копалин при Раді Міністрів СРСР від 22.09.1976р. затверджені запаси кристалічних порід Ігнатпільського родовища в якості сировини для одержання будівельного щебеня і бутового каменя .
ВАТ «Ігнатпільський кар'єр» експлуатує вказане родовище граніту для виробництва щебеню різних фракцій. На вказану продукцію Товариство отримало сертифікат відповідності №313013 від 15.04.2005р., виданий Державним Комітетом країни з питань технологічного регулювання та споживчої політики. Вказаний сертифікат засвідчує, що продукція відповідає ДСТУ БВ.2.7-75-98 "Щебінь і гравій щільні природні для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій і робіт".
Згідно Державного класифікатора продукції та послуг ДК016-97, затвердженого наказом Держстандарту України від 30.12.1997р. №822 щебінь віднесено до підкатегорії «Гравій» код 14.21.12. В даному класифікаторі зазначено, що підкатегорія «Гравій» включає гравій, щебінь або дроблений камінь, які звичайно використовують як наповнювачі для бетону, баласту для шосейних доріг чи залізничних колій, тощо. Щебінь має в класифікаторі ДК 016-97 код 14.21.12.152. - 14.21.12.157., в тому числі під кодом 14.21.12.155. значиться щебінь з порід вулканічних.
Каменю будівельному в даному класифікаторі присвоєно коди 14.1. та 14.11.1. До категорії "Камінь будівельний" щебінь не відноситься.
Окрім того, відповідно до пояснень, наданих Лабузним С.В., завідуючим територіальним геологічним відділом при Житомирській облдержадміністрації, в кожній ліцензії вказується на види продукції які можуть бути виготовлені з видобутого граніту.
Відповідно до ліцензії №826 на розробку Ігнатпільського (Руднянського) родовища, метою робіт позивача є продовження розробки родовища з видобування гранітів, придатних для виробництва будівельного щебеню та каменю бутового.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. №827 затверджений перелік корисних копалин місцевого значення, згідно якого до піщано-гравійної сировини відноситься галька, гравій, пісок, піщано-гальковий матеріал.
В матеріалах справи міститься договір підряду №01.01.07 від 15.01.07р. на проведення буровибухових робіт, зі змісту якого можна дійти висновку що в результаті буровибухових робіт на кар'єрі з граніту отримується гірнича маса для дальшої її переробки на щебінь.
За виготовлений камінь будівельний позивач подав окремі розрахунки, де визначив свої податкові зобов'язання відповідно до ставок, встановлених для каменю будівельного.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки ставки плати за користування надрами та збору за геологорозвідувальні роботи для граніту не встановлені, а камінь бутовий, камінь будівельний та щебінь є продуктами переробки граніту, при визначенні розміру ставок необхідно виходити з того, яка продукція виготовляється платником.
ВАТ «Ігнатпільський кар'єр» було подано до Овруцької МДПІ розрахунки, яких окремо були визначені податкові зобов'язання в залежності від виготовленої продукції відповідно до ставок, встановлених для каменю будівельного та для піщано-гравійної сировини.
Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що Господарський суд Житомирської області правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.160, 198, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд,
ухвалив:
Апеляційну скаргу Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Житомирської області від 13 червня 2007 року в адміністративній справі №10/30-НА - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення цієї ухвали у повному обсязі.
Головуючий __________________ І.Бараненко
Судді: __________________ О.Дурицька
__________________ М.Зайцев
ДАНУ УХВАЛУ СКЛАДЕНО У ПОВНОМУ ОБСЯЗІ 31 ЖОВТНЯ 2008 РОКУ