Справа № 22-а-2099/08 Головуючий у І-ій інстанції: Терлецька-Байдюк Н.Я. № 6/768-НМ Суддя-доповідач: Малинін В.В.
24 вересня 2008 рік м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Малиніна В.В.
суддів: Романчук О.М., Бєлової Л.В.,
при секретарі: Романовій Ю.М.,
за участю : представника відповідача УПФУ в Малинському районі
Житомирської області - Демченко Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі Житомирської області на постанову Господарського суду Житомирської області від 29 травня 2007 року по справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі Житомирської області до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
У квітні 2007 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі (далі - позивач) звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про зобов'язання відповідача виключити з актів щомісячної звірки витрат, пов'язаних в виплатою допомоги на поховання в загальному розмірі 947,41 грн. по особових справах померлих, які втратили працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, з підстав відсутності в них медичного висновку про причинний зв'язок смерті з трудовим каліцтвом.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ним безпідставно взято до заліку зазначені витрати, пов'язані з виплатою допомоги на поховання, оскільки в особових справах потерпілих відсутній медичний висновок про причинний зв'язок смерті потерпілого з обставинами, за яких настав страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Постановою Господарського суду Житомирської області від 29 травня 2007 року в задоволенні позовних вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі Житомирської області відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, представник позивача звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Господарського суду Житомирської області та задовольнити його позов.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення були порушені норми процесуального права, що призвело на його думку до неправильного вирішення вказаної справи.
Управлінням Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області подано заперечення на апеляційну скаргу позивача, з проханням залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
В судове засідання позивач не з'явився, причини неявки суду невідомі, був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню , виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи або ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, передбачених законом.
Колегією суддів встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України у Малинському районі Житомирської області були надані до відшкодування акти щомісячної звірки витрат по особових справах померлих, які за висновком відповідача, померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Зокрема до акту були внесені прізвища наступних потерпілих:
- в липні 2004 року ОСОБА_1 № 174005 - 320,11 грн.;
- в лютому 2005 року ОСОБА_2 № 102241 - 338,33 грн.;
- в березні 2005 року ОСОБА_3 № 109196 - 275,94 грн.;
- в січні 2006 року ОСОБА_3 № 109196 - 13,03 грн.
В цілому, позивачем було взято до заліку 947,41 грн. - суму витрат, пов'язаних з виплатою допомоги на поховання в період з 2004 по 2006 рік.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення громадян України здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Стаття 81 вказаного Закону передбачає, що призначення та виплата пенсій, в тому числі і пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного Фонду.
З набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного зорювання, які спричинили втрату працездатності», обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті інастанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсій по інвалідності в зв'язку із втратою годувальника покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Сумісною постановою управління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03. № 5-4\4 затверджено «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» (Порядок), що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.
Пункт 2 вказаного Порядку визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» , «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», інших нормативно-правових актів, а саме, крім іншого, - допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання, яка отримувала вищезазначену пенсію.
Відповідно до п. 5 Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця наступного за звітним, подають його відповідно Головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням Виконавчої дирекції Фонду на місцях.
Згідно п. 6 Порядку Головні управління Пенсійного фонду та управління Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду України та фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Виходячи з того, що сторони узгодили акти щомісячної звірки, які попередньо були підписані позивачем із зазначенням суми допомоги на поховання, судова колегія вважає не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі Житомирської області .
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Як вбачається з матеріалів справи, позивач пропустив процесуальний строк звернення до суду, а відповідач наполягав на відмові в задоволенні позову з цих підстав.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про застосування до спірних правовідносин річного строку звернення до суду, визначеного ст. 99 КАС України.
Виходячи з вищевикладеного, суд першої інстанції об'єктивно та повно дослідив обставини даної справи та постановив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі Житомирської області на постанову Господарського суду Житомирської області від 29 травня 2007 року - залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Житомирської області від 29 травня 2007 року - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга протягом одного місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді:
Ухвала виготовлена в повному обсязі 25.09.08.
Справа № 22-а-2099/08 Головуючий у І-ій інстанції: Терлецька-Байдюк Н.Я. № 6/768-НМ Суддя-доповідач: Малинін В.В.
24 вересня 2008 рік м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Малиніна В.В.
суддів: Романчук О.М., Бєлової Л.В.,
при секретарі: Романовій Ю.М.,
за участю : представника відповідача УПФУ в Малинському районі
Житомирської області - Демченко Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі на постанову Господарського суду Житомирської області від 29 травня 2007 року по справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Малинському районі на постанову Господарського суду Житомирської області від 29 травня 2007 року - залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Житомирської області від 29 травня 2007 року - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга протягом одного місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді: