03.10.2008 рокум. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого -Димерлія О.О.
суддів -Стас Л.В., Домусчі С.Д.
при секретарі -Мішиєвої О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Арбузинської виправної колонії в Миколаївській області №83 Державного департаменту України з питань виконання покарань на постанову господарського суду Миколаївської області від 17.07.2007 року за адміністративним позовом Арбузинської виправної колонії в Миколаївській області №83 Державного департаменту України з питань виконання покарань до Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області про скасування податкових повідомлень-рішень,
В червні 2007 року позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом та просив: скасувати податкові повідомлення-рішення від 20.04.2007 року №0000032301/0 (стосовно донарахованої суми податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств за основним платежем в сумі 82033 грн.) та від 20.04.2007 року №0000012400/0 (про застосування штрафних санкцій за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу в сумі 113160 грн. 39 коп.).
Постановою господарського суду Миколаївської області від 17 07.2007 року у задоволенні позову Арбузинської виправної колонії в Миколаївській області №83 Державного департаменту України з питань виконання покарань відмовлено повністю
В апеляційній скарзі Арбузинська виправна колонія в Миколаївській області №83 Державного департаменту України з питань виконання покарань просить рішення суду скасувати.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Звертаючись з позовом до суду, позивач посилався на такі обставини: 1) установи кримінально-виконавчої системи та її підприємства, які використовують працю спецконтингенту, спрямовують доходи отримані від діяльності, визначеної Державним департаментом України з питань виконання покарань на фінансування господарської діяльності таких установ та підприємств, з включенням сум таких доходів до відповідних кошторисів їх фінансування, затверджених Державним департаментом України з питань виконання покарань. При цьому, позивач посилається на п.2.4. ст..2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року (у редакції від 22.05.1997 р.).
Крім того Постановою Кабінету Міністрів № 678 від 17.05.2006 року та відповідно до ст.67 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" підприємство Арбузинська виправна колонія №83 звільнено від сплати податку на прибуток за 2005 рік. В зв'язку з цим, нарахована сума податку на прибуток підприємств на підставі акту перевірки в сумі 79 525,00 грн., на думку позивача, не підлягає сплаті в бюджет.
2). Відповідно до п. З розділу 6 ст.26 Закону України "Про кримінально-виконавчу службу України" від 23.06.2005р., майно органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України, належить їм на правах оперативного управління або повного господарського відання і не може бути об'єктом застави.
В підтвердження цієї тези Арбузинська виправна колонія №83 посилається на п.п."а" п.п.8.6.1 п.8.6 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року (із змінами та доповненнями), де вказано, що платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом: купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовуються у підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні.
Враховуючи вищевикладене, скаржник вважає, що порушень законодавства підприємством Арбузинською виправною колонією № 83 не було допущено та просить переглянути податкові повідомлення - рішення від 20.04.2007р. № 0000032301/0 та від 20.04.2007р. № 0000012400/0.
Судом першої інстанції встановлено, що податковим органом, проведена виїзна планова документальна перевірка фінансово - господарської діяльності з питань дотримання підприємством Арбузинська виправна колонія № 83, вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2005 по 31.12.2006 рік.
На підставі акту перевірки, контролюючим органом, на адресу позивача направлено податкові повідомлення-рішення №0000032301/0 відносно донарахованої суми податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств за основним платежем в розмірі 82 033,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 40 264,00 грн., всього на загальну суму 122 297 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0000012400/0 про застосування штрафних санкцій за самовільне, відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу.
Підставою для прийняття вказаних вище рішень стало встановлення податковим органом порушень п.п.4.1.1., п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.5.9 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 12 1994р в редакції Закону України від 22.05.1997 р. (зі змінами та доповненнями) занижено валові доходи за 2005р. на 362,7 тис. грн. та 2006 р. 367,9 тис. грн.
Крім цього, встановлені порушення дотримання вимог п.п.5.2.1, 5.2.5 п.5.2 п.п.5.3.9 п.5.3, п.5.6.1 п.5.6, п.п.5.7.1 п.5.7, п.5.9 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. в редакції Закону України від 22.05.1997 року (зі змінами та доповненнями) занижено скориговані валові витрати за 2005р. на 48,4 тис. грн. та 2006р. 3636,9 тис. грн. та в порушення п.п.8.6.1 п.8.б ст.8 цього Закону завищено амортизаційні відрахування за 2005р. в сумі 3,8 тис. грн. та 2006р. 5,8тис.грн.
В обґрунтування викладеного перевіряючий орган послався на те, що доходи, отримані підприємством Арбузинська виправна колонія № 83 від діяльності, визначеної Державним департаментом України з питань виконання покарань на фінансування господарської діяльності таких установ та підприємств, за період, що перевірявся, не підпадають під дію п.п.2.4 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" так як кошториси Фінансування, які затверджуються Державним департаментом України з питань виконання покарань за період 2005р. та 2006р. на підприємстві Арбузинська виправна колонія № 83 не складалися.
Посилання позивача на Постанову Кабінету Міністрів № 678 від 17.05.2006 року та ст.67 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" як на підставу звільнення підприємства Арбузинська виправна колонія №83 звільнено від сплати податку на прибуток за 2005 рік спростовуються ст. 67 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" де визначено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання та інші суб'єкти господарювання, крім підприємств установ кримінально-виконавчої системи, державних банків, державного підприємства "Енергоринок" сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році. Нарахування частини прибутку проводиться відповідно до п.п.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" зі змінами та доповненнями. Южноукраїнською об'єднаною державною податковою інспекцією у Миколаївської області донараховано податок на прибуток, а не відраховано частини прибутку.
Враховуючи встановлені порушення та відповідно до вимог п.п.17.1.3 п. 17.1 ст.17 Закону України платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 10 % від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого платника податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50% такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів що минули, Южноукраїнською ОДПІ на підставі акту перевірки від 05.04.2007р. № 1/23-01/08680537 Арбузинській виправній колонії № 83 донараховано податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємств за основним платежем в розмірі 82 033,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 40 264,00 грн., всього на загальну суму 122 297,00 грн.
В періоді, що перевірявся виявлено, що без згоди податкового органу підприємством Арбузинською виправною колонією № 83 реалізовано активи не за кошти, а в рахунок взаєморозрахунків на загальну суму 113 160,39 грн., що суперечить вищевказаним нормам чинного законодавства так, як операції з продажу готової продукції підприємством Арбузинською виправною колонією № 83, реалізовані не за кошти (при наявності податкової заборгованості), підлягають узгодженню з органами державної податкової служби відповідно до абзацу "а" п.п8.6.І п.8.6 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш від 21.12.2000 року (із змінами та доповненнями). У разі неузгодження таких операцій, до платника податків застосовується відповідальність у вигляді штрафних санкцій згідно з п.п.17.1.8 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-111 від 21.12.2000р.
Арбузинська виправна колонія № 83 не згодна з встановленими порушеннями в своїй скарзі посилається на вимоги п. З розділу 6 ст.26 Закону України "Про кримінально-виконавчу службу України" № 2713-1У від 23.06.2005р. де зазначено, майно органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інші підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України, належить їм на правах оперативного управління або повного господарського відання і не може бути об'єктом застави.
Також, в свої скарзі скаржник зазначає, що згідно п.п."а" п.п.8.6.1 п.8.6 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року (із змінами та доповненнями), платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом: купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовуються підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умова оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні.
Колегія судді приходить до висновку про безпідставність вимог апелянта виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде право власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Статтею 26 Закону України від 23.06.05 "Про державну кримінальної виконавчу службу України" передбачено, що майно Державної кримінальне-виконавчої служби України, зокрема підприємств установ виконання покарань перебуває в державній власності та належить їм на правах оперативного управління і повного господарського відання і не може бути об'єктом застави.
Як визначено у ст.37 Закону України від 07.02.1991 "Про власність" майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України. При цьому, здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про власність, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.
Враховуючи вищевикладене, право податкової застави поширюється на які передаються у повне господарське відання державному підприємству, що має податковий борг.
Відповідно до п.п.1 п.2.2 ет.2 Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 28.08.01 № 338 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.10.01 № 857/6048, предметом застави не може бути майно, що включається до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації відповідно до ст.4 Закону України від 04; 03.92 № 2163 "Про приватизацію державного майна" приватизації не підлягають об'єкти загальнодержавного значення, зокрема пенітенціарні заклади.
Як вже було зазначено вище та приймаючи до уваги викладене, операції з продажу готової продукції Арбузинською виправною колошею № 83 піддягають узгодженню з органами державної податкової служби відповідно до абзацу "а" п.п8.6.1 п.8.6 ст. 8 Закону України № 2181-ІП. У разі неузгодження таких операцій, до платника податків застосовується відповідальність у вигляді штрафних санкцій згідно з п.п.17.1.8 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-1 11 від 21. 12.2000р.
Враховуючи встановлені порушення та відповідно до вимог п.п.17.1.8 п.17.1 ст.17 Закону України № 21 81 -ПІ, а саме, у разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Законом, платник податків додатково сплачує штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами, Южноукраїнською ОДПІ на підставі акту перевірки від 05.04.2007р. № 1/23-01/08680537 до Арбузинської виправної колонії № 83 застосовані штрафні санкції за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу в сумі 113 160,39грн.
Враховуючи вищевикладене, донарахована сума податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств за основним платежем в розмірі 82 033,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 40 264,00 грн. відповідно до вимог п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-Ш, всього на загальну суму 122 297,00 грн. по податковому повідомленню - рішенню Южноукраїнської ОДГП від 20.04.2007р. № 0000032301/0 та застосовані штрафні санкції за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу в сумі 113 160,39 грн. відповідно до вимог п.п.17.1.8 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-Ш по податковому повідомленню - рішенню Южноукраїнської ОДПІ від 20.04.2007р. № 0000012400/0 є цілком правомірними.
Виходячи з вищевикладеного колегія приходить до висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги Арбузинської виправної колонії в Миколаївській області №83 Державного департаменту України з питань виконання покарань.
При розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
За таких обставин підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись: ст.. ст..185, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу скаргою Арбузинської виправної колонії в Миколаївській області №83 Державного департаменту України з питань виконання покарань - залишити без задоволення, а постанову господарського суду Миколаївської області від 17.07.2007 року за адміністративним позовом Арбузинської виправної колонії в Миколаївській області №83 Державного департаменту України з питань виконання покарань до Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області про скасування податкових повідомлень-рішень - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя:
Судді:
Справа №22а-1583/2008
Головуючий першої інстанції суддя - Васильєва Л.І.Категорія П - 35
Доповідач суддя - Димерлій О.О.